Grönland’ın İlginç Keşif Hikayesi

1242
Grönland'ın İlginç Keşif Hikayesi

Erik Thorvaldson, namdiğer Kızıl Erik (Erik the Red).

Kendisi Grönland’ı keşfeden ilk Avrupalı olarak anılıyor. Babası Thorvald Asvaldsson cinayet işlediği için Norveç’ten İzlanda’ya sürgün ediliyor. Erik’te babasıyla beraber Norveç’ten İzlanda’ya gitmek zorunda kalıyor.

gronlandin-ilginc-kesif-hikayesi Grönland'ın İlginç Keşif Hikayesi

Daha sonra da bir Viking olan Erik de 3 kişiyi öldürme suçuyla sürgün cezası alıyor. Ve tıpkı kendi gibi bir viking olan Gunnbjorn Olfsson (İzlanda açıklarında yeni adalar keşfetmişti) gibi yeni yerler keşfetme umuduyla rotasını batıya çevirmek ister.

982 yılında Grönland’ı keşfeder. Grönland Danca dilinde yeşil ada demektir. Adanın ismi Grenland diye de geçer. Erik, adaya yaz ayında gitmiştir ve her yer yeşil bitki örtüsüyle kaplı göründüğünden dolayı adanın ismine Grönland demiştir.gronlandin-ilginc-kesif-hikayesi-1 Grönland'ın İlginç Keşif Hikayesi

Adaya yeni yerleşimciler bulmak üzere sürgün cezası bittiğinde İzlanda’ya geri döner. Cinayet işlediğinden dolayı çokça düşmanı vardır. Ve İzlanda’da kalamayacağını bilir. Adaya gönüllü yerleşimciler bulmak için herkese Yeşil bir ada bulduğunu söyler. Ardından, 986 yılında 14 gemiyle bu yeni adaya doğru giderler. Adanın doğa şartları Erik’in anlattığı gibi değildir ve tabiki yerleşimciler hayal kırıklığına uğrarlar. Büyük bir kısmı değişik zamanlarda İzlanda’ya geri dönerler. Kızıl Erik Viking tarihinin en önemli kaşiflerindendir. Oğlu Leif Eriksson da babası gibi ünlü bir kaşiftir.

Bir önceki yazımız olan Helen Keller Kimdir? başlıklı makalemizde Helen Keller ve Karanlığın En Renkli Hali Helen Keller hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here