Cumartesi, Nisan 13, 2024

Fırat Doğu Parlak Kimdir?

Komedi Dükkanı isimli program sayesinde insanlar tarafından tanınan Fırat Doğu Parlak kimdir? Fırat Doğu Parlak Türkiye’de pek çok başarılı işte yer alan yapımcı, yönetmen ve reklamcıdır. İzleyiciler tarafından Komedi Dükkanı isimli programdaki dış ses olarak tanınır. Uzun yıllar programın yönetmenliğini yaparak Tolga Çevik ile iyi bir ikili olmuştur.

Fırat Doğu Parlak Nereli?

Komedi Dükkanı programıyla tanınan Fırat Doğu Parlak 46 yaşındadır. Doğum yeri Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi olan yönetmen aslen Artvinlidir. Ancak babasının memuriyeti nedeniyle Tekirdağ’da bulunduğu dönemde dünyaya gelir. Babasının mesleği nedeniyle Türkiye’nin farklı bölge ve şehirlerini gezer.

Fırat Doğu Parlak Kimdir?
Fırat Doğu Parlak Kimdir?

Fırat Doğu Parlak Hangi Eğitimleri Almıştır?

Ünlü yönetmen Fırat Parlak Çorlu ilçesinde ilkokul, lise ve ortaokulu okur. Lise sonrasında İstanbul’a taşınan Parlak İstanbul’da konservatuvar eğitimi alır ve yönetmen olur.

Fırat Doğu Parlak Ne İş Yapar?

Fırat Doğu Parlak kimdir? Fırat Doğu Parlak birden fazla meslek becerisine sahip olan başarılı bir isimdir. Ünlü ismin yaptığı meslekler arasında yönetmenlik, senaristlik, yapımcılık, reklamcılık ve radyoculuk yer alır. Ancak ismini duyurması yönetmenlik becerisi sayesinde mümkün olmuştur. 2009 yılında kurulan 25 Film isimli yapım şirketinin sahibi olan Fırat Parlak çeşitli dizi, film ve tv programlarının arka planında yer alan isimdir. Reklamcılık yapan başarılı isim ünlü markaların reklamlarını yapmıştır.

Fırat Doğu Parlak ve Radyoculuk Geçmişi

“Arkadaşım ve sen devam et ben montajda keserim” sözleriyle akıllara kazınan Fırat Parlak yönetmenlik kariyerine başlamadan önce radyoculuk yapar. Bu mesleği yapmasındaki en önemli etken ortaokul döneminde Erkin Koray’la tanışmasıdır. Erkin Koray’la tanışan Parlak ünlü sanatçının konser organizasyonlarını yapmış ve konserlerinde yanında olur.

Erkin Koray’la tanışması ve konservatuvar eğitimi almış olması radyoculuk kariyerinin başlamasına neden olur. Radyo Tatlıses ve Best Fm isimli radyolarda yıllarca çalışan radyolarda çeşitli pozisyonlarda görev alır. Ünlü yönetmenin radyolardaki pozisyonları radyo programcılığı, radyo kuruculuğu, teknik müdürlük, yayın yönetmenliği ve program yapımcılığıdır. Fırat Parlak’ın radyolarda çalışması 2007 yılında TRT ekranlarında Komedi Dükkanı isimli programı hazırlamaya başlamasına kadar devam eder.

Fırat Doğu Parlak’ın Yönetmenlik Yaptığı Yapımlar Nelerdir?

Fırat Doğu Parlak’ın yönetmenlik kariyeri 2007 yılında başlar. İlk yönetmenliğini Tolga Çevik’in başrolde yer aldığı Komedi Dükkanı ile yapar.

Program 2007-2011 yılları arasında devam eder. Bunun yanı sıra ünlü ismin yönetmenlik geçmişi şu şekildedir;

 • Mert ile Gert (dizi 2008-2009)
 • Gecekondu (TV programı 2010)
 • Arkadaşım Hoş geldin (TV programı 2013-2015)
 • Müdür Ne’aptın (TV programı 2016)
 • Tolgshow (TV programı 2018)

Komedi Dükkanı, Arkadaşım Hoşgeldin, Müdür Ne’aptın ve Tolgshow’da ünlü yönetmene Tolga Çevik eşlik eder. Bu programlar doğaçlama skeçlerin yapıldığı programlar olur. İzleyici tarafından çok sevilen ve yönetmenin son programı olan Tolgshow 2021 yılı itibariyle Exxen isimli dijital platformda yeni bölümleriyle yer almaya başlar.

Fırat Doğu Parlak’ın Senaristlik Yaptığı Diziler Nelerdir?

Fırat Parlak’ın kariyeri dizi ve TV programı yönetmenliği ile sınırlı değildir. Ayrıca başarılı isim senarist ekibinde de yer alarak başarılı işlere imza atmıştır. Parlak’ın senarist olarak yer aldığı yapımların isimleri ise Ah Kalbim ve Cümbür Cemaat Aile isimli dizilerdir. Ah Kalbim isimli dizi 2009 yılında yayınlanan komedi dizisidir. Dizide Tamer Karadağlı, Emre Kınay, Sezin Akbaşoğulları ve Zihni Göktay gibi isimler yer alır.

Fırat Parlak’ın senaristliğini yaptığı Cümbür Cemaat Aile isimli dizi ise 2010 yılında Star TV ekranlarında yayınlanmaya başlar. Dizide Ahmet Gülhan, Mahir İpek, Mustafa Üstündağ ve Aşkın Şenol gibi isimler rol alır. Dizi 15 bölüm yayınlanır.

Fırat Doğu Parlak’ın Yapımcı Olarak Yer Aldığı Yapımlar Hangileridir?

Yönetmenlik ve senaristlik yapan Fırat Parlak’ın kariyerinde yapımcılıkta bulunur. Başarılı isim sahip olduğu 25 Film yapım şirketi aracılığıyla çeşitli film ve projelerin yapımcılığını üstlenir.

Fırat Parlak’ın yapımcı olarak yer aldığı projelerin isimleri ve yayın dönemleri ise şu şekildedir;

 • Şanslı Masa (TV programı 2011)
 • Şebeke (TV programı 2012)
 • Hadi İnşallah (film 2014)
 • Kim O (TV programı 2014)
 • Deli Gönül (dizi 2017)
 • Bu Sayılmaz (dizi 2017)
 • Hadi Be Oğlum (film 2017)
 • İlk Buluşma (TV programı 2018)
 • Dünyanın En Güzel Kokusu (film 2017)

2018-2020 yılları arasında yapımcılık mesleğiyle ekranlarda yer almayan Parlak 2020 yılı itibariyle Kefaret isimli dizinin yapımcılığını yapmaya başlar. 22 Kasım 2020’de Fox TV’de yayınlanmaya başlayan dizinin başrollerinde ise Mert Fırat, Nurgül Yeşilçay ve Yurdaer Okur vardır. Ayrıca Fırat Parlak 2021 Eylül sezonu için Uzak Şehrin Masalı isimli dizinin hazırlığını yapmaktadır.

Fırat Doğu Parlak ve Komedi Dükkanı?

Tolga Çevik’in doğaçlama skeçler yaptığı ve Fırat Doğu Parlak’ın direktifler verdiği Komedi Dükkanı 2007 yılında yayın hayatına başlar. Parlak 2007’de TV8’de yayınlanan programın yönetici yapımcılığını yapar ve program 2008 Haziran ayı sonrasında TRT1 kanalına transfer olur. Transfer sonrası yönetmenlik Fırat Parlak’a geçer ve 2009 yılına kadar kanalda oynamaya devam eder. 2009 yılında Star TV’ye geçen program 2011 yılında final yapar. Programda ünlü yönetmenin yüzü hiç görünmez ancak Tolga Çeviik’e verdiği direktifler ile “Sen devam et ben montajla atarım” sözleri hafızalara kazınır.

Programın 2011’de final yapmasının ardından Fırat Parlak ve Tolga Çevik Arkadaşım Hoşgeldin ismiyle programı turneye çevirir ve Türkiye’yi gezer. Turnenin bitimi sonrasında ise Arkadaşım Hoşgeldin ismiyle program tekrar televizyonda yayınlanmaya başlar. Yönetmenliğini de Fırat Parlak yapmaya devam eder.

Fırat Doğu Parlak Kimdir?
Fırat Doğu Parlak Kimdir?

Fırat Doğu Parlak Kaç Evlilik Yaptı?

Türkiye’nin başarılı yönetmen ve yapımcısı Fırat Doğu Parlak iki evlilik yapmıştır. İlk evliliğinden Ömer Doğu isminde bir oğlu vardır. Başarılı isim ikinci evliliği ise 2016 yılında oyuncu Burcu Kara ile yapmıştır. Belçika’da evlenen ünlü yönetmenin Burcu Kara’dan Ali Çınar isimli bir oğlu vardır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler