Ana Sayfa Kendini Geliştir Teknoloji Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
105
Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?
Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook, en eski sosyal medya uygulamalarından biridir. Kurulduğu günden bu yana milyonlarca kişinin kullandığı Facebook, popülerliğini hale devam ettirmektedir. Peki, Facebook nedir? Nasıl kullanılır? Bu sorulara dair detaylı cevapları yazıda öğrenebilirsiniz.

Facebook’tan nasıl doğru bir şekilde faydalanacağınızı bilirseniz, sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Facebook kullanıcısı olmak için öncelikle Facebook’a kayıt olmanız gerekir. Kayıt için sizden talep edilen bilgileri doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook’a Kayıt Olmak Ücretli Midir?

Facebook’a kayıt olmadan bu platformda yer almanız imkansızdır. Bu nedenle öncelikli olarak kayıt işlemini yapmanız gerekir. Facebook’a kayıt olmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Dilerseniz Facebook resmi web sitesinden dilerseniz de Facebook uygulamasını cihazınıza indirerek kayıt olabilirsiniz.

Facebook uygulamasını da yine hiçbir ücret ödemeden cihazınıza indirebilirsiniz. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonrada sizden ücret talep edilmez. Facebook’ta yapacağınız her şey ücretsizdir. Bu konuda içiniz rahat olsun. Uzun yıllar hizmet vermekte olan bu uygulama sayesinde sizde eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Facebook’un Kurucusu Kimdir?

Mark Zuckerberg, 4 Şubat 2004’te Facebook’u kurmuştur. Kurulduğu andan itibaren büyük bir ses getiren Facebook, yıllar içerisinde daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Mark Zuckerberg, Facebook’u kurduğu dönemde Harvard Üniversitesi’nde okumaktaydı. The Facebook adı ile açılan ve bir mesajlaşma sitesi olan bu program, üniversitede okumakta olan öğrencilerin iletişim kurabilmeleri amacı ile hizmet vermekteydi.

Ancak programın ünü, Harvard Üniversitesi’nin dışına çıkmıştı. Birçok kişinin beğenerek kullandığı bir web sitesi haline gelmiştir. Bu popülerlik, Facebook’un dünyaya açılmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda dileyen herkes Facebook’a kayıt olabilme şansına sahip oldu.

Facebook Ne İşe Yarar?

Mesajlaşma, sosyalleşme hizmetleri veren Facebook, kendine yeni özellikler katarak gelişmeye devam ediyor. Facebook nedir? Nasıl kullanılır? Sorularının cevabı yukarıda verilmiştir. Peki, Facebook ne işe yarar? Facebook’u kullanarak dünyanın başka bir yerinde olan arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıca hesabınızdan bilgi paylaşımlarında bulunabilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için belli bir sınır bulunmamaktadır. Dilediğiniz zaman Facebook’a girerek Facebook’un size sunduğu özelliklerden yararlanabilirsiniz. Facebook kullanıcılarına günümüzde çok fazla özellik sunulmaktadır. Ve bu özelliklerin üzerine gün geçtikçe daha fazlası eklenmektedir.

Facebook’ta Fotoğraf Paylaşılabilir

Facebook’un kullanıcılarına sunduğu ilk özellik, fotoğraf paylaşmadır. Paylaştığınız fotoğraflarınızı kimlerin görebileceğine ise siz karar verebilirsiniz. Gizlilik ayarlarınız tamamen sizin tercihinize bırakılmıştır. Fotoğraflarınızı paylaşırken dilediğiniz açıklamayı yazabilirsiniz. Fotoğraf paylaşmanıza herhangi bir sayı sınırlaması konulmamıştır.

Bu nedenle dilediğiniz kadar paylaşım yapabilirsiniz. İsterseniz gizlilik ayarlarınızdan fotoğraflarınızı herkese gizleyebilirsiniz. Beğendiğiniz fotoğrafınızı kapak ya da profil fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz. Fotoğraf paylaşımı yapmak ya da profil fotoğrafı koymak zorunda değilsiniz. Bu nedenle rahatça uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Facebook, güvenebileceğiniz sosyal medya platformları arasında bulunmaktadır.

Facebook İle Mesajlaşabilirsiniz

Facebook, ilk zamanlarında mesajlaşma amacıyla tasarlanan bir web sitesiydi. Bu işlevine günümüzde de devam etmektedir. Facebook ile arkadaşlarınızla istediğiniz kadar mesajlaşabilirsiniz. Web sitesi üzerinden Facebook’a giriş yaptığınız zaman mesajlaşma için ekstra uygulama indirmenize gerek kalmaz.

Ancak Facebook uygulaması kullandığınızda Messenger uygulamasını indirmeniz gerekir. Messenger, Facebook ile birlikte çalışan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulamaya Facebook hesabınızla kolayca giriş yapabilirsiniz. Ayrıca Messenger üzerinden görüntülü konuşma fırsatına da sahip olabilirsiniz. Facebook, mesajlaşma konusunda size oldukça modern bir hizmet sunmaya devam etmektedir.

Facebook’ta Hikaye Paylaşabilirsiniz

Facebook’u kullandığınız zaman size sunulan özelliklerden biri de hikaye paylaşmadır. Hikaye paylaşma özelliği sayesinde anlık olarak resim ya da video paylaşabilirsiniz. Paylaşılan hikayeler, 24 saat içerisinde Facebook’tan silinmektedir. Ancak dilerseniz hikayenizi profilinize sabitleyebilirsiniz. Anlık resim ve videolar sayesinde arkadaşlarınızın sizi görmelerini sağlayabilirsiniz. Oldukça eğlenceli emojilerle hikayenize canlılık katabilirsiniz.

Facebook’ta Video İzleyebilirsiniz

Facebook’ta fotoğraf paylaşılabileceği kadar video da paylaşılabilmektedir. Dilediğiniz zaman video paylaşımlarında bulunabilirsiniz. Bunun yanında Facebook’un size sunduğu videoları da izleyebilirsiniz. Video izlemek için herhangi bir sayfaya üye olmanıza gerek kalmaz. Beğendiğiniz bir sayfayı takip ederseniz, videolar haber kaynağınıza otomatik olarak düşecektir.

Video konusunda sınır tanımayan Facebook’un bu özelliği çok beğenilmektedir. Dilerseniz izlediğiniz videoları kaydedip daha sonra da izleyebilirsiniz. Video sayfalarına üye olup, farklı videolara hızlıca ulaşabilirsiniz. Videoları, Facebook hesabınızda da paylaşabilirsiniz. Ayrıca mesajlaşma ile videoları arkadaşlarınıza özel olarak gönderebilirsiniz. Facebook’un sunduğu diğer bir özellik ise fotoğraf ve videoları farklı uygulamalardaki arkadaşlarınıza da gönderme şansınız bulunmaktadır.

Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?
Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dilediğiniz Kadar Arkadaş Ekleyebilirsiniz

Facebook, sosyalleşme platformları arasındadır. Bu nedenle sosyalleşebilmeniz için birçok özellik bulunmaktadır. Facebook, arkadaş ekleyebileceğiniz bir platformdur. Dilediğiniz zaman dilediğiniz sayıda arkadaş ekleyebilirsiniz. Arkadaş ekleme konusunda bir sınır yoktur. Arkadaşlarınız da size istek atabilir.

Ancak dilerseniz, size kimlerin istek atacağını da ayarlayabilirsiniz. Hesabınızı çeşitli gizlilik kurallarına göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızı dilediğiniz zaman arkadaşlıktan çıkarabilirsiniz. Eğer sizi rahatsız eden bir hesap olursa, onu anında engelleme şansınız bulunmaktadır. Engellenen hesaplar size hiçbir şekilde ulaşamazlar.

Facebook’un Özellikleri

Facebook’un öne çıkan birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler ise şunlardır:

 • Hareket
 • Anket
 • Ürün etiketleme
 • Hava durumu
 • Anılar
 • Gruplar
 • Sayfalar
 • Teklifler
 • Oyunlar
 • Reklamlar
 • Alım satım grupları

Gibi özellikler size sunulmaktadır. Facebook kullandığınız zaman bu özelliklerden dilediğiniz zaman faydalanabilirsiniz. Facebook, özellik konusunda oldukça farklı gelişmelere imza atmaktadır. Dilediğiniz zaman Facebook hesabınıza giriş yaparak sosyalleşmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ancak Facebook’a kayıt olurken hesap şifrenizin güçlü olduğundan emin olunuz. Çünkü bazı kötü niyetli kişiler hesabınızı çalabilirler. Bu tür durumlara karşı hesabınızı güvene almanız önemlidir. E-posta üzerinden Facebook açarsanız, mutlaka o e-posta hesabına erişim sağlamanız gerekir. Hesap şifrenizi unutmanız halinde kayıt olduğunuz e-postanızı kullanabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz