Cumartesi, Haziran 15, 2024

Amblem Nedir?

Amblem, basitçe tarif etmek gerekirse görsel simgelere verilen isimdir. Bu görsel simgeler çeşitli firma, kurum, kuruluş vb. resmi veya tanıtım aracı olarak kullanılabilir. Akılda kalıcılığı açısından bir nevi kimlik görevi gören amblemler herhangi bir kuruluşu temsil etmekte çok akılcı bir yöntemdir ve günümüzde sıkla kullanılır. Amblemleri doğru şekilde anlamak ve uygulamaya geçirmek titiz bir çalışma ile mümkün olabilir.

Amblem Nedir?
Amblem Nedir?

Amblem ve Logo İlişkisi

Oldukça benzetilmelerine rağmen birbirlerinden farklı görevleri vardır. Amblem görsel simgelerle aktarılırken logo daha çok kelime ve harflendirme ile aktarılır. Örneğin Samsung bir logo tasarımıyken Apple için ısırılmış elma amblemi kullanılır. Bunun gibi sayısız markalar ve firmalar etkiledikleri kitleye amblem veya logolarla ulaşır.

Bunlar dışında amblem ve logo ilişkisi birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olabilir. Böyle olduğunda ise daha çok ilgi görmeyi sağlayabilir. Bunun sebebi markaların akılda kalıcı, hatırlanabilir ve tercih edilebilirliklerini kolaylaştırmalarıdır. Amblem ve logolar sayesinde firmalar kendilerini uzun uzun açıklama zahmetine girmezler.

Amblem Gerekli Midir?

Günümüz şartlarında birçok marka ve firmalar türemektedir. Ancak hepsi akılda kalıcı değildir. Bunun sebeplerinden biri de amblem kullanımıdır. Doğru amblemi kullanmak ve onu destekleyici renkler ve logolar kullanmak teknoloji çağında herhangi bir markayı ya da firmayı tercih edilebilir kılıp ilerlemesini sağlayabilir. Bu nedenle amblem kullanımı gerek duyulabilir.

Amblem Çeşitleri Nelerdir?

Amblem çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Harf hakkında imaj veren amblemler
  • Kelime hakkında imaj veren amblemler
  • Firma hakkında imaj veren amblemler
  • Kurum hakkında imaj veren amblemler

Bu tarz amblemlere örnek verecek olursak ise Milli Eğitim Bakanlığının amblemi kurum hakkında imaj veren amblemlere örnek gösterilebilir. Yine bunlar dışında Audi’nin dört yüzük şeklinde kullanılan amblemi de firma hakkında imaj veren amblemlere örnek gösterilebilir.

Amblem Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle amblemler özgün olmalıdır. Eğer bir firma başka firmanın benzeri bir amblem çizgi veya renklendirmesinden kullanırsa bu durum firmanın daha az tercih edilmesine sebep olur. Özgün bir makale için mutlaka bilinmesi gerekilen şeyler;

  • Başka bir marka veya firmayı hatırlatmamalıdır.
  • Kuruluşun kendine ait özelliğini çağrıştırabilmelidir.
  • Daha önce kullanılmamış olması gerekmektedir.

Bu özellikler dahilinde özgün bir amblem sunmak mümkündür.

Bunlar dışında amblemler sade olmalıdır. Amblem tasarımında estetik ve göz zevkine uyan basit ve sade amblemler her zaman daha çok tercih edilmektedir. Amblemler dikkat çekici olmalıdır fakat aşırıya kaçmak ya da doğru hatları belirleyememek amblemi amacının dışına çıkarabilir.

Amblem Kullanımı Hakkında Önemli Noktalar

Amblem bahsettiğimiz gibi herhangi bir kurum için anahtar görevi taşır. Bunun sebebi o kurumun adını taşımasıdır. Akılda kalıcı bir amblem önemli olduğu kadar oldukça zordur. Öyle amblemler seçmelisiniz ki her türlü netlikte her yerde uygulanabilir ve kullanılabilir olmalıdır. İşlenecek malzemede değişmemeli ve küçültüp büyültme gibi işlemler yapıldığında özelliğini kaybetmemelidir.

Amblemler Nerelerde Kullanılabilir?

Amblemler her yerde ve her alanda kullanılabilir. Banka, araç, endüstri, sanat, zanaat, resmi kurumlar, teknolojik cihazlar ve bunun gibi birçok sayamayacağımız yerlerde kullanılabilir.

Örnek vermek gerekirse Ziraat Bankasının amblemi özgün ve estetik bir amblemdir. Amblemdeki Z harfinden oluşan buğday tanesini resmetmek çok akıllıca bir iştir.

Yine bunlar dışında oluşturulan Nike firmasının amblemi sadeliği bakımından çok akıllıca bir amblemdir. Ayrıca halkın çok tercih ettiği bir amblemdir.

Amblemler Değiştirilebilir Mi?

Amblemler dünyaca ünlü firmaların kullandığı yöntemlerdendir. Hatta birçok firma zamanla amblemini değiştirmiş daha estetik ve göz alıcı hale getirilmişlerdir. Örneğin Shell amblemleri birçok değişime uğramıştır. İlk olarak 1900lü yıllarda oluşturulan amblem, siyah beyaz bir deniz kabuğu iken zamanla logolar ile de desteklenmiş fakat sonunda sadece sarı kırmızı bir deniz kabuğu haline gelmiştir. Yine Apple markası uzun bir süre değişime ve renklendirilmelere uğramış ama sonuç olarak gri renginde kalmıştır.

Amblem Oluşturmak Kolay Mıdır?

Amblem oluşturmak sanılanın aksine çok zordur. Öncelikle sabırlı olmak çok önemlidir. Bir amblem oluşturana kadar geçen sürede sayısız ürün oluşturabilir fakat beğeni ve ilgi görmediği takdirde o amblemden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Etkileyeceğiniz kitleyi elde etmek her zaman istediğiniz gibi ilerlemez. Mantıklı düşünme, doğru matematik ve sabırla bir amblemi oluşturmak daha etkili, kalıcı tercih edilebilir olabilir.

Amblem Nedir?
Amblem Nedir?

Amblem Nasıl Yapılır?

Amblemler birçok yazılım ve uygulamalarla yapılabilir. Ancak en eski yöntem çizimdir. Günümüzde bile her ne kadar yazılımlarla yapılsa da yaratıcı bir ürün ortaya koymak birtakım el becerisini de gerektirir. Taslak olarak elde ettiğiniz amblemleri çeşitli yazılımlar sayesinde geliştirebilir, renklendirme ve vurgulamalar ile destekleyebilirsiniz.

Amblemler mutlaka profesyonel birilerinin yardımıyla desteklenmeli ve uygulamaya geçirilmelidir. Eski amblem kurucularından bazıları öğrenci olsa da ürün uzman kişiler tarafından ele alınmış ve doğru yorumlama ile günümüze kadar gelmiştir.

Her konuda amblem yapabilirsiniz. En güzel özelliklerinden biri de mantıklı ve şaşırtıcı amblemlerin ilgi görüyor olmasıdır. Örneğin Apple markasının amblemi birçok kişi tarafından merak edilmiştir. Bir meyve ile teknolojinin birleşmesi şaşırtıcı bir şekilde ilgi görmüştür.

Kurucusu olan Steve Jobs elmayı çok sevdiği için ve büyük ihtimalle ilham kaynağı elma olduğu için markasının amblemini elma koymuştur.

Son olarak amblem hakkında diyecek şey ise amblemler herhangi bir firmanın adını ve kimliğini duyurma açısından etkin bir rol oynar. Öyle ki seçtiğiniz amblemler sayesinde yıllarca tanınma fırsatına sahip olursunuz. Birçok firma gibi sizler de akıllarda kalıcı biri olabilirsiniz.

Özgün, sade ve pratik yaptığınız amblemler sizi geleceğe taşıyabilir ve unutulmazlar arasına sokabilir. Amblemler yıllarca kullanılır ve sapmaya uğramazlar. Bu nedenle amblem bir kez yapılır.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler