Pazartesi, Nisan 8, 2024

Evliliği Etkileyen Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Evlilik günümüzde hem çok zor hem de vazgeçilmez bir birliktelik olarak görülmektedir. Birçok insan uzun süredir hayalini kurduğu evlilik için uygun bir eş adayı bulduktan sonra evlenip aynı evde yaşamaya başlayınca evliliğin aslında hayal kurulacak bir kurum olmadığı kanısına kapılır. Bu durumu tetikleyen birçok sebep olsa da genellikle çiftler arasındaki uyuşmazlık, kültürel farklılıklar olarak sayılabilir. Bir de yaşadığımız psikolojik durumlar evliliği etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Peki evliliği etkileyen psikolojik sorunlar nelerdir? Bunları yazımızda özetlemiş olacağız.

Vajinismus

Tıbbi dili ile vajinusmus olan bu hastalık birçok bayanda görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavi gerektiren bu rahatsızlık ilgilenilmediği ve tedavi edilmediği takdirde evliliği ciddi boyutta etkilemektedir. Bayanın cinsel birleşme sırasında kendini aşırı derece kasması ve sonrasında cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi olan bu durum çoğu evliliklerde aylarca sürebilmektedir. Uzaman kontrolünde çok rahat bir şekilde atlatılmaktadır. Vajinismus olduğunuzu nasıl anlarsınız?

  • Cinsel birlikteliğe karşı isteksizlik
  • Cinsel birliktelik sırasında kendinizi aşırı şekilde kasmanız
  • Cinsel birliktelikten korkmanız

Bu gibi durumlar ciddi bir belirti sayılmakta ve bir uzman kontrolü gerekmektedir.

Stres

Evliliği etkileyen en önemli psikolojik sorunlar arasından biri de strestir. Günümüzde artık stres yaşamayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Hemen hemen hayatımızın birçok anında stres yaşadığımız ve bunun sonucunda da özel hayatımızın ciddi boyutta etkilendiği bir gerçektir. Evliliklerde de stresli bir yaşam ve bununla baş edememe durumları evlilikleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim: Evliliği En Güzel Şekilde Sürdürmenin 7 Altın Kuralı

Gelecek Kaygısı

Evliliklerde çok sık yaşanan gelecek kaygısı gibi sorunlar evlilikler olumsuz etkileyebilmektedir. Bayanlarda çok daha sık rastlanan bu durum genellikle çalışmayan ya da aşırı şekilde borç altında olan kişilerde görülebilmektedir. Bu gibi durumların psikolojik olarak sürekli bir hal alması evliliği ciddi boyutlarda etkileyebilmektedir.

Aldatılma Korkusu

Mutlu giden bir evlilikte çiftlerin zaman zaman yaşadıkları aldatılma korkusu ciddi boyutlarda olduğu zamanlarda evliliği olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Aslında kendine güveni olan ve hayatında mutlu olan bir birey aldatılma korkusu yaşamayacağı gibi karşı tarafa da gerektiği kadar güvenmelidir. Bu gibi durumlarda sürekli bir şekilde aldatılıyorum, ya da aldatılırsam ne yaparım gibi kaygılar yaşayan kişiler ve bunu sürekli hale getirenler evlilikleri bir çıkmaza sokmaktadır.

Bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim: Evlilikten Sonra Öfkeli Hale Dönüşen Eşlerin Sebepleri Nelerdir?

Evliliği Etkileyen Psikolojik Problemler
Evliliği Etkileyen Psikolojik Sorunlar

Psikolojik Sorunlar ile Nasıl Başa Çıkabilirim

Hayatımızın her anı şuan için stresli geçebilmektedir. Kimimiz maddi sıkıntılar ile, kimimiz hastalık ile, kimimiz işsizlik ile boğuşuyor olabiliriz. Şunu unutmamalıyız ki tüm bunları çok aşırı bir şekilde düşünüyor olmak bazı şeyleri değiştirmeyecektir. Psikolojik sorunlar ile başa çıkabilmek için yapmamız gerekenler;

  • Öncelikle durumu kabullenin
  • Kendinize hayatı zehir etmektense hayatı anlık yaşamayı deneyin
  • Yarını düşünmekten vazgeçin, dünü de dün de bırakın. O yüzden anı yaşamaya odaklanın
  • Aşırı bir şekilde karşınızdaki insanı etkilediğinizi ve bundan gerçekten olumsuz bir şekilde etkilendiğini düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun

Bu gibi durumlar sizi ruhsal açıdan rahatlatacak ve bazı şeyleri kabullenmenizi sağlayacaktır.

Ne Yapmalıyım?

Tabi ki evliliklerde her zaman her şey yolunda gitmeyebilir. Zaman zaman kavgalar, tartışmalar çıkacaktır. Ama önemli olan bu gibi durumlardan yara almadan çıkmayı başarabilmek.

Hayattan zevk almayı bilenler aslında hem kendilerine hem de hayatı paylaştıkları insana hayatı olumlu anlamda yaşatacaktır. Bunun tam aksi durumlarında kişi hayatı kendisine de hayatı paylaştığı insana da zehir edecektir. Bu yüzden psikolojik sorunlar ile baş edemediğiniz durumlarda konuşmayı deneyin. Kabuğunuza çekilmektense bir uzmandan ya da sizi sevenlerden, sevdiğiniz kişilerden destek almaktan çekinmeyin.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler