Ana Sayfa Dahiler İş İnsanları Erol Bilecik Kimdir?

Erol Bilecik Kimdir?

1
1246
Erol Bilecik Kimdir?

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği başkanı Erol Bilecik kimdir? Ünlü iş adamı Bilecik 26 Kasım 1962 yılında doğmuştur. Erol Bilecik yaşı 57’dir. Doğum yeri Hatay’ın Antakya ilçesidir. İş adamı 18 yaşına kadar Antakya’da yaşamış daha sonra İstanbul’a yerleşmiştir.

Erol Bilecik Eğitimi

Günümüzde TÜSİAD başkanı olan Erol Bilecik ilkokul ve lise yıllarını Antakya’da geçirmiştir. İlkokulu Antakya’da bulunan İnönü ilkokulunda okuyan ünlü iş adamı Antakya Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni kazanan Bilecik 1987 yılında üniversiteden mezun olmuştur. İş adamı Türkiye’nin ilk bilgisayar mühendislerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Ünlü iş adamının annesi ev hanımıyken babası esnaftır. Evin üç numaraları çocuğu olan Bilecik’in bir ablası bir de abisi vardır.

erol bilecik kimdir

Erol Bilecik İş Hayatı

Ünlü iş adamının iş hayatı da evlilik ve üniversiteden mezun olmasıyla birlikte aktif olarak başlamıştır. Bilecik 1987-1989 yılları arasında Nicdorf Computer firmasında Sistem Analisti olarak görev yapmıştır.

İş adamı bu görevinden sonra 1989 Temmuz ayında okul arkadaşlarıyla birlikte İndex Bilgisayar firmasını kurmuştur. Firmada genel müdür olarak göreve başlayan Bilecik daha sonra şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.

Firma ilk kurulduğu yıllardan günümüze kadar Türkiye’de bulunan birçok firmaya ürün satışı yaparak bilgisayar teknolojisinin işlemesini sağlamaktadır. İş adamı İndex Bilgisayar firması dışında 2001 yılından 2005 yılında TÜBİSAD’ın başkanlığını yapmıştır.

TÜBİSAD’ın açılımı ise Türkiye Bilişim Sanayicileri Ve İş Adamları Derneği’dir. İndex Grup’un sahiplerinden olan Bilecik 2011 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunlar Konseyi ve Derneği başkanlığına getirilmiştir. Ünlü iş adamı bu görevi 2014 yılına kadar sürdürmüştür.

Erol Bilecik Yönetim Kurulu Başkanlıkları

İndex Bilgisayar’ın kurucularından olan Erol Bilecik işi şirketin kuruluş döneminde Genel Müdürlük olmuştur. Ünlü iş adamı daha sonra İndex Bilgisayar’ın ve ona bağlı şirketlerin yönetim kurulu başkanı olmuştur. Bilecik’in Yönetim Kurulu başkanlığı yaptığı şirketler şunlardır;

 • İndex Bilgisayar
 • Datagate
 • Homend
 • Artım
 • Despec
 • Neteks
 • Neotech
 • Teklos

Ünlü iş adamı Tüsiad başkanlığının yanı sıra halen bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlığına devam etmektedir. Ayrıca Bilecik bu şirketlerin Ceo’luğunu da yapmaktadır. Üniversite arkadaşları tarafından kurulan İndex Grup hala aynı isimlerle yoluna devam etmektedir.

Erol Bilecik ve TÜSİAD

İndex Grup sayesinde bilgisayar sektöründeki en önemli isimlerden birisi olan Bilecik 12 Ocak 2017 yılında yönetim kurulu üyesi olduğu TÜSİAD’ın başkanı olmuştur. İki yıl görevde kalan Bilecik 20 Şubat 2019 tarihinde başkanlık görevini İtalyan iş adamı Simone Kaslowski’ye devretmiştir.

Evliliği

Tüsiad başkanı üniversitenin son sınıfında iken sınıf arkadaşı ile 1986 yılında evlenmiştir. Erol Bilecik eşi Ayşe İnci Bilecik’tir. Çiftin 30 yıldan uzun süredir devam eden evliliklerinden iki çocuğu bulunmaktadır. Çocuklarından büyük olanı Kaan 29 kızları Naz ise 20 yaşındadır.erol bilecik

Hobileri

Futbol takımlarından Fenerbahçe’nin fanatik taraftarı olan Bilecik Fenerbahçe Derneği ve Fenerbahçe Spor Kulübü’ne üyedir. Bunun sıra spor kulübünün yönetim kurulu üyesi olarak 2018 yılından beri görev yapmaktadır. İş adamı aynı zamanda Türk Bilişim Vakfı başta olmak üzere çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşuna üyedir ve bu kuruluşlara katkılar yapmaktadır. Erol Bilecik hayatı oldukça hareketli geçen bir iş adamıdır. Birçok şirketin yönetiminde yer alan ve bilişim sektöründe aktif olarak görev yapan iş adamının hobileri de oldukça fazladır. İş adamının hobilerinden bazıları şunlardır;

 • Müzik dinlemek
 • Gitar çalmak
 • Sahne almak
 • Resim yapmak
 • Gezilere çıkmak

İş adamının en büyük hobisi ve tutkusu müziktir. Müzik dinlemeyi ve şarkı söylemeyi çok seven Bilecik çocukluğundan beri gitar çalmaktadır ve özel günlerinde gitarıyla sahneye çıkmaktadır.

Diğer değerli iş adamları için bu kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

1 Yorum

 1. Emeğinize sağlık verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz