Salı, Aralık 5, 2023

Erdoğan Demirören Kimdir?

Türkiye’nin en ünlü holdinglerinden birisi olan Demirören Holding’in kurucusu Erdoğan Demirören kimdir? Neler yapmıştır ve ne zaman vefat etmiştir? İnsanların merak ettiği konulardandır.

Erdoğan Demirören Kim ve Hayatı

Demirören Holding’in kurucusu Erdoğan Demirören hayatı merak edilen isimler arasındadır. Aslen Bursa İneegöl’lü olan iş adamı ilk eğitimini Bursa’da alır. Lise eğitimini ise İstanbul Kadıköy’de bulunan Saint Benoit Lisesi’nde tamamlar. Lise sonrasında iş hayatına atılan Demirören ömrü boyunca çalışır ve başarılı işlere imza atar. Solunum yetmezliği sebebiyle de 8 Ağustos 2018 tarihinde hayatını kaybeder. Erdoğan’ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defin edilir.

Demirören Kaç Yaşında

Erdoğan Demirören kaç yaşında soruları insanlar tarafından merak edilir. Demirören 28 Ağustos 1938 yılında Bursa’da dünyaya gelir ve 8 Haziran 2018 yılında vefat eder. Bu sebeple iş adamının yaşı 79’dur. Lise eğitimi alan iş adamı 1956 ve 1957 yıllarında aktif olarak futbol oynar. Forma giydiği kulüpler ise Beşiktaş ve Emniyet Spor kulübüdür. Sosyal projelerde de yer alan Erdoğan Demirören şirket ismiyle 12 bin üzerinde yürüme engelli aracının dağıtımını yapmıştır.

Erdoğan Demirören İş Hayatı

Türkiye’de bulunan en büyük medya grubunun sahibi olan Erdoğan Demirören iş hayatı henüz 19 yaşındayken başlar. Babasının ölümü üzerine 1957 yılında Sirkeci’de bulunan Oto Kolaylık isimli şirketin başına geçer. Şirket araç yedek parçası satışı ve ihracatı yapar. İş adamı bu şirket yanı sıra 1968 yılında Parsat Piston Fabrikası’nı açar ve piston üretimine başlar. Başarılı iş adamı 1970 yılı itibariyle de Lpg sektörüne giriş yapar. Lpg sektöründe ilk olarak 1972 yılında Milangaz’ı satın alır.

Daha sonraki yıllarda ise kendisi Mutfakgaz, Likidgaz ve Güneşgaz isimli lpg şirketlerini kurar. Demirören 1978 yılında ise Demirören Tüp Fabrikası’nı kurar. Eğitim alanına yönelerek Demirören Holding bünyesinde 1980 yılında Ata Eğitim’i kurar. 1980-1996 yılları arasında yatırım yapmayan iş adamı 1996 yılında Türkiye’nin ilk otogaz firmasını kurar. Firmanın ismi Dem Al ismini alır.

Ayrıca yaklaşık bir sene sonra ise Demirören Enerji A.Ş’yi kurar. İş adamı daha sonraki yıllarda ise pek çok yatırıma imza atar. Bu yatırımlar arasında medya, inşaat, petrol, gayrimenkul ve mermer yatırımları yer alır.

Demirören Holding’in Türkiye’nin en başarılı ve en büyük medya şirketi olması ise 2011 yılını bulur. Erdoğan Demirören ilk olarak Vatan ve Milliyet gazetelerini satın alır. 2018 yılında ise tüm Doğan Medya grubunu bünyesinde katarak ülkenin en büyük medya şirketi olur. Doğan medya grubu sayesinde şirket bünyesine bu tarihte Cnn Türk, Kanald, Posta ve Hürriyet gazeteleri katılır. Erdoğan Demirören’in ölümünden önce yaptığı son yatırım Doğan Medya Grubu’nun satın alınmasıdır.

Erdoğan Demirören, Demirören Holding yönetim kurulu başkanlığını ve Ruyiad üyesi olarak görev yapar. Aynı zamanda Beşiktaş Jk’de divan üyesi olarak yer alır. İş adamına başarılı çalışmalarından dolayı 2011 yılında Haliç Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilir.

Erdoğan Demirören Aile Hayatı

Demirören ailesinin dört çocuğundan birisi olan Erdoğan’ın annesi Hacer babası ise Şükrü Demirören’dir. Ayrıca Nuray, Şükran ve Bilgin isimli üç kardeşi vardır. İş adamı bir evlilik yapmıştır ve eşinin ismi Tülin’dir. İş adamının bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. Erdoğan Demirören’in çocuklarının isimleri şöyledir;

  • Yıldırım
  • Meltem Oktay
  • Tayfun

Çiftin oğullarından Yıldırım Demirören spor dünyasının tanıdığı isimlerdendir. Tanınması Türkiye futbol federasyonu başkanlığı yapmasıyla olmuştur. Ayrıca babasının ölümüyle de şirketin yönetim kurulu başkanlığını Yıldırım Demirören yapmaktadır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler