Elektrikli Hasta Karyolası Konforlu Mu?

105
blank

Günümüzde hastanelerde sıkça rastlanılan yatak çeşidi elektrikli karyolalardır. Hastaların daha rahat hareket edebilmesi için bu elektrikli hasta karyolalarına hastanelerimizde sıkça rastlanılır. Bu elektrikli hasta karyolalarına hastanelerimizin kullanım açısındaki artış günümüzde olumlu yönde etki etmektedir. Peki, bu hasta karyolaları nedir? Bu soruya “Elektrikli hasta karyolası konforlu mu?” konu başlığı altında uygun cevaplar verelim.

Hasta Karyolaları Nedir?

Genellikle hastaların daha rahat hareket edebilmesi ve daha konforlu bir şekilde yatması için hasta karyolaları hastane servislerinde veya yoğun bakımlarında kullanılır. Bazı özel durumlarda evde de kullanılır. İsim olarak hasta karyolası veya hasta yatağı da denir. Bu hasta karyolaları sayesinde sağlıkçıların hastalara müdahalesi rahatlamış olur. Ancak hasta karyolasının da çeşitleri vardır. Motorlu ve motorsuz olmak üzere ikiye ayırılır. Bu fonksiyonlara göre karyolaları ikiye ayırabiliriz.

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta karyolası veya hasta yataklarının çeşitleri ikiye ayrılır. Bunlar motorlu ve motorsuz olmak üzere adlandırılır. Motorlu hasta yatakları elektrikle çalışır ve bir kumanda ile yönetilir. Bu durum hastaların hareket edebilmesini daha da çok kolaylaştırır ve sağlık çalışanlarının da hastaya bakma süresini kısaltır ve rahatlatır. Bu tip karyolalar genellikle özel hastanelerde ya da bazı devlet hastanelerinde kullanılmakla birlikte yoğun bakımlarda da tercih edilir çünkü hastanın hareket edebilme kabiliyetine göre bu tip karyolalar kullanılır.

Hasta yataklarının üretim konusunda da hangi maddeden yapıldığına dair özellikler mevcuttur ve bu konu oldukça önemlidir. Demirden yapılan hasta yatakları oldukça dayanıklıdır. Ayrıca kullanılan tekerleklerin kalitesi taşıma kalitesi ile eşdeğerdir. Ne kadar kaliteli bir tekerlek kullanılırsa hasta yataklarının sürüşü o kadar rahat olur.

Hastanelerdeki motorlu hastane karyolalarında genellikle 3 ya da 4 motorlu hasta yatakları tercih edilirken evdeki motorlu hasta karyolalarında Dual motorlu veya 2 motorlu hasta yatakları kullanılır. Bu evdeki hastanın psikolojisi açısından da oldukça önemli bir ayrıntıdır. Motorlu yani elektrikli hasta karyolasını daha detaylı bir biçimde inceleyelim ve konforlu olup olmadığını ölçelim.

Motorlu Elektrikli Hasta Karyolası

Motorlu elektrikli hasta karyolası genellikle hastanelerin bazlarında veya evlerdeki hastaların bakımı üzerine kullanılır. Günümüzde oldukça rahat bir biçimde hastaların bakılması açısından tercih edilir. Hareket edebilmesi oldukça kolaydır. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının müdahalesine de yardımcı olur. Elektrikli hasta karyolalarında da motor kısmı yatağın altına döşenir. Bu bir kumandaya bağlıdır. Kumandaya göre de hastanın yatakta yukarıya doğru hareket etmesini kolaylaştıran etmendir. Daha birçok özelliği ile hastaların tercihi olmaktadır. Elektrikli hasta karyolasının da çeşitleri mevcuttur.

Tek motorlu hasta yataklarında sadece sırt bölümü çakışırken Dual motorlu hasta yataklarında sırt ve ayak bölümleri çalışır. Ancak güç bakımından Dual motorlu hasta yatakları diğer hasta yataklarına bakacak olursak daha güçsüzdür. Ancak fiyatları daha uygundur. Bu motorlu hasta yatakları 100-110 kiloluk hastaların tercihi olmaması gerekir. Çünkü bazı teknik aksaklıklar nedeniyle yatakta sorun çıkar. Bu tamamen hastanın ağırlığına bağlıdır.

2 motorlu elektrikli hasta karyolaları 2 tane ayrı motor kullanır. Sırt ve ayak bölümleri açısal olarak doğal motorlara göre daha hareketlidir. Fiyatı Dual motorlara göre daha fazla olsa da açısal olarak daha fazla iş görür. Aynı zamanda 200-210 kiloluk hastaları bile taşıyabilir. Bir sorun çıkarmaz. Bu açıdan oldukça kaliteli bir yataktır.

3 motorlu elektrikli hasta karyolası 3 ayrı motor kullanır. 2 motorlu elektrikli hasta karyolası da bir motor daha eklenerek sırt bölümünü yükseltme açısından bir özellik kazanır. Bu durumda daha işlevseldir ve kullanım açısından da oldukça tercih edilir. Kumanda ile hareketi sayesinde hastaların kendilerini hareket ettirebilmesi daha da kolaylaşır. Sağlık görevlisi veya evde bakım yapan kişilerin hastalara bakımı daha da kolaylaşır.

Eğilmek ya da bükülmek zorunda kalmazlar. Bu durumda hasta yataklarının 3 motorlu olması daha çok tercih edilir ve daha çok günümüzde yaygın olarak kullanılır. 3 motorlu hasta karyolasının bir diğer adı da asansör hasta karyolasıdır. Bu tip yataklar kullanılırken seçkin özelliklerden en önemlisi ve dikkate alınması gereken en önemli husus yatağın ne kadar yüksekliğe çıktığıdır. Çünkü 3 motorlu hasta karyolasının en ayırt edici özelliği budur.

4 motorlu hasta karyolasında 4 tane motor mevcut olarak kullanılır. Diğer motorların özelliklerine ek olarak trendelenburg ya da ters trendelenburg özellikleri mevcuttur. Bu özellikler hastanın kan basıncını düzenler. Sağlık çalışanlarına daha çok kolaylık sağlar. Bu yüzden hastanelerde de sıkça tercih edilen bir karyola çeşididir. Genellikle yoğun bakımlarında tercih edilir çünkü hastaların tüm değerleri bizler için önemli iken yoğun bakımlarında kesinlikle ve kesinlikle göz ardı edilmeyecek bir özelliktir. 4 motorlu hasta yatakları günümüzde evlerde de sıkça kullanılmaktadır.

Kolon motorlu hasta karyolaları genellikle hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde kullanılır. Bütün özellikleri taşımakla birlikte artı olarak kendine ait özellikleri de bulunur. Ancak fiyatı oldukça yüksektir. Ama sağlık çalışanlarına ve bakım hizmetlerine çokça kolaylık sağlar. Bu yüzden günümüzde sıkça tercih edilen bir elektrikli hasta yatağı çeşididir.

Elektrikli Hasta Karyolaları Konforlu Mu?

Elektrikli hasta karyolaları birçok özelliği ile hastaların yapacağı işlemi rahatça yorulmadan yapabilmesini aynı zamanda sağlık çalışanlarının ya da evde hasta bakımını üstlenen kişinin rahatça hasta ile ilgilenmesini sağlar. Kumanda ile hareket edebilme özelliği oldukça kullanışlıdır ve günümüzde hastanelerde sıkça tercih edilir. Hastaların konforu bakımından düşünecek olursak elektrikli hasta karyolaları oldukça konforludur. Sıkça tercih edilir ve günümüzde hastanelerin yoğun bakımı olmak üzere birçok bölümünde kullanılır.

Özel hastanelerde daha çok olmakla birlikte yavaş yavaş devlet hastanelerinde de bu elektrikli hasta karyolaları mevcut olma durumuna gelmektedir. Kısacası elektrikli hasta karyolalarının kullanımı oldukça konforludur ve günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Hem evdeki hem de hastanelerdeki hastaların yatışı olarak bu elektrikli hasta karyolasının seçildiğini göreceksiniz. Bu hemen hemen her yerde aynıdır.

Günümüzde elektrikli hasta yataklarının sıkça kullanılması oldukça olumlu bir etmendir. Çünkü elektrikli hasta yataklarının kullanılması hem hastalar için hem sağlıkçılar için hem de evde hastanın bakımını üstlenen kişiye için oldukça kolaydır. Kumanda ile hareket sağlaması konforlu özelliklerinden biridir.

Elektrikli hasta yatağı konfor açısından değerlendirilmesi sağlık çalışanlarını ve bu yatakları üreten kişilere göre oldukça fazladır. Ancak bazı durumlarda motorun çalışmaması hasta yataklarının arızası gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu durumlar oldukça nadir gözükse bile olasılığı nedeniyle konfor açısından düşüklük yaşatabilir. Ancak bunun haricinde yatakları kullanım açısından değerlendirilecek olursak oldukça konforlu ve tercih edilebilir yataklardır.

Diğer manuel yani motorsuz yataklara göre sıkça tercih edilmektedir. Manuel yani motorsuz yatakların özelliklerine bakacak olursak hastanın kendi çabasına göre kalkıp inmesi hem hastalığı açısından hem de sağlık çalışanları ya da evde hastanın bakımını üstlenecek kişi açısından oldukça zorlayıcı bir durum haline gelmektedir. Motorsuz hasta yatakları günümüzde bazı hastanelerde hala kullanım görmektedir.

Ancak bu durum ilerideki zamanlarda değişiklik gösterebilir çünkü motorlu hasta yatakları artık günümüzde sıkça yayılmaktadır ve kullanımı da aynı şekilde tercih edilmektedir. Motorlu hasta yatakları konfor açısından oldukça kullanışlıdır. Tercih edebilir ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz