Pazar, Nisan 14, 2024

Diş Hekimi Korkusu Ağrıdan Daha Kötü

Günümüzde birçok kişi gerekçeleri farklı farklı da olsa korktuğu için diş tedavisi yaptıramıyor, ya da başlasa bile devamını getiremiyor.

Kişinin diş hekimi ile geçmiş yaşantıları bu korkuyu oldukça etkilemektedir. Genellikle diş hekimi korkusu kişinin ağrılı bir tedavi yaşamasından sonra ortaya çıkar. Bunun yanı sıra diş hekiminin tedavi olmaya gelen kişiye yaklaşım biçiminin de tedaviye duyulan korkuda etkili olduğu bilinmektedir.

Dolayısıyla ağız ve diş sağlığı tedavisini diş hekimi ya da diğer korkuları nedeniyle aksatan kişiler, sağlıksız bir ağız, kötü koku ve çeşitli kalp rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalıyor.

Bu durumda kişinin tüm kaygılarından ve korkularından arınması için diş hekimine büyük görev düşüyor. Hekimin tedavi amacı ile gelen bireye güven vermesi, tedaviyi detayları ile paylaşması, hiç ağrı duymayacağı ve uyuşmadan yeterince emin olmadan herhangi bir girişimde bulunulmayacağını paylaşması gerekiyor. Ayrıca tedavi odasında kişinin dikkatini başka yöne kaydırabileceği görsel bir yayın ve rahatlatıcı bir fon müziğinin olması da kişinin rahatlamasını sağlıyor.

Diş hekimi korkusuna sahip kişilerin  ise kendilerini rahat ve güvende hissettiren, samimi ve ilgili bir diş hekimi seçmesi çok önemli. Korku ve kaygılarınızı net bir biçimde hekiminiz ile paylaşmanız tedavinizde iş birliğine neden olacak, kaygı ve korkularınızdan arınmanız için etkili bir tedavi sürecinin başlamasına neden olacaktır.

Aşırı korkusunu yenemeyen kişiler için ise genel anestezi ve sedasyon gibi ileri teknikler her zaman alternatif olarak uygulanıp, kişinin rahat ve konforlu bir şekilde tedavi sürecini gerçekleştirmesi sağlanıyor.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Dr İlker Arslan
Dr İlker Arslan
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Ben o koltuğa oturmamak için aylarca diş ağrısı çektim. Doktor korkusu değil de dişçiden nedense çok korkuyordum. Ama dişim için gerekli müdahaleler yapılınca ne kadar yalandan ağrı çektiğimi anladım.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler