Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Evlerde Son Trendler 2

Son birkaç yıldır süren trendlerden devam ediyoruz. 2018’le birlikte daha birçok akım gelirken, aralarında klasikleşmiş, kendini her dönemde gösteren akımlar da var. Bu tarzları evinizde uygularsanız, modern ve şık bir görüntüye ulaşırsınız. Dikkat etmeniz gereken nokta, tarzları birbirine karıştırmamak. Örneğin; İngiliz tarzıyla modern tarz birbirine gitmez. Kendinize en uygun tarzı bulmanız gerek. Genelde ev hanımları her şeyden biraz sevdikleri için ortaya karman çorman bir ev çıkıyor. Uyum, ahenk ve estetiği yakalamak, bunu belli bir dönem ve akım ruhuyla birleştirerek ifade etmek gerekir.

İngiliz Tarzı(Country Tarzı)

İngiliz tarzı, 18.yy dönem dekorasyonlarında soyluluk ve asalet ruhunu temsil eder. Kraliçe Victoria döneminde kraliyet ailesi tarafından sıklıkla kullanılmış, her dönemde kendini yenileyen güzel bir tarzdır. Geleneksel ve tarihsel değerleri ayakta tutan İngiliz dekorasyonu, birçok kişi tarafından sevilerek kullanılmaktadır. The Crown isimli dizide geçen saraylarda, tavan ve duvarlarda, mobilyalarda, Kraliçe Elizabeth’in evinde  uygulanan tarzı görebilirsiniz. Eğer çiçekleri ve desenli perdeleri seviyorsanız; vintage mobilyalar, duvar kâğıtları ve yüksek pencereler ile ilgileniyorsanız İngiliz tarzı tam size hitap ediyor.

En çok kullanılan duvar kaplaması olan çiçek desenli duvar kâğıtları, nostaljik ve sıcak bir hava yansıtır. Duvar kâğıtlarından sonra, ahşabın ağırlıklı olduğu rahat çiçek desenli kanepeler, yine aynı şekilde perdede de desen kullanabilirsiniz.

Zarafet ve asilliğin yanında rahatlığı ve fonksiyonelliği ile de tercih edilen Royal Blue (kraliyet mavisi), son 2 senedir altın çağını yaşıyor. Lacivert, açık mavi ve bebek mavisi en çok kullanılan renklerdir. Ahşap patineli dolaplar ve  vintage tarzdaki mobilya aksesuarları her dönem kendini gösteriyor.

Duvar Çıtalama

Daha çok saraylarda, yalılarda rastladığımız duvar kaplamasıdır. Şu anda neredeyse her yerde karşımıza çıkan, kare kare dediğiniz, cafelerde, otellerde, restoranlarda ve tüm  mağazalarda kullanılan kaplama şeklidir. Mekânı oldukça ihtişamlı gösteren, klasik, modası hiç geçmeyen, benim de çok tercih ettiğim bir kaplama türüdür.  Evin her alanında, koridorlarda, salonda istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Birçok çeşidi olmakla birlikte, işlemeli olanlar ve tavana yapılan uygulamaları gözde konumunda. Farklı uygulama şekilleri olup (alçı, mdf, lambir), istediğiniz şekilde uygulatabilirsiniz. Alçı en kaliteli olanıdır. Mdf ve lambir daha önceden hazır bir şekilde yapılıp takılıyor, çok daha pratik. Yakışmayan ev neredeyse yok. Duvarı mükemmel bir şekilde kaplıyor, göz dolduruyor. Bir ağırlığı var. Mekânı çok klas ve lüks gösteriyor. Aralarına altın varak geçerseniz, saray etkisi yaratabilirsiniz. Yine isterseniz aralarına tablo, ayna, duvar kâğıdı koyabilirsiniz. Aplikler ile şahane bir uyum yakalayabilirsiniz. Yatak başlığının olduğu duvara çok uygulanmakta. Yanına 2 adet aplik ekleyerek şık ve zarif bir ortam yakalıyoruz. Örneklerini görmek isterseniz, Vakko mağazalarının vitrinlerine bakabilirsiniz. En sık bu akımı uygulayan, kendi çizgisine yakıştıran mağazadır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

İç Mimar Sultan Budak
İç Mimar Sultan Budak
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler