Perşembe, Mayıs 16, 2024

Develer Hakkında Bilinmeyen En İlginç 7 Bilgi

Develer hakkında sürekli bir şeyler duymaktayız. En çok merak edilen hayvanların arasında olan develer hakkında sürekli enteresan şeyler duymaktayız. Sizlere bu makalemde enteresan olan devenin özellikleri ile ilgil bilgi vereceğim. Genel olarak Arap ülkelerinde ve daha birçok ülkede yaşamakta olan develerin birçok özelliklerinden insanoğlu yararlanmaktadır. Farklı ihtiyaçlar konusunda kullanılmaktadır. Deve denilince halilen insanların aklında Arapların gelmesi çok doğaldır. Tabi şu çok önemli bir nokta sadece Arap ülkelerin değil tüm ülkelerin bu konu üzerinde durup ve onlarında yetiştirmesi gerekiyor. Develerin birçok özellikleri insanoğlu için önemli ve faydalıdır.

Develer Hakkında Bilgi

Peki, Develerin Özellikleri Nelerdir? Develer Hakkında Bilinmeyen En İlginç 7 Bilgi
  1. Develerin en önemli özelliklerinden bir tanesi olan, hatta özelliklerin en başında gelen özelliği; Hörgüçlerinde yağ depolayabiliyorlar. Hörgüç kısmı develerin sırt kısmında bulunur. Hörgüçlerin içerisinde bulunan yağlar sayesinde kuraklık dönemlerde daha doğrusu kıtlık dönemlerinde buradan beslenirler. Bu özellik sadece Develerde bulunmaktadır.

2.En zor bölgelerde zeminin elverişsiz olduğu alanlarda bile kolayca yürüyebilirler. Tabi bu şekilde yürüyebilmelerin sebebi ise uzun bacaklı ve yumuşak ayaklara sahip olmalarıdır. Develerin ayakların altı yani ayak tabanların yumuşak olmasından dolayı kumda yayılmaktadır. Kayma veya batma gibi durumların oluşmasını engelliyor. Develerin ayakları da fazlasıyla güçlüdür. Develer yorulmadan çöllerde en az 50 km yol kat edebiliyorlar.

Devenin özellikleri

  1. Devenin özellikleri arasından en ilginç olanı kirpikleridir. Ciddi derecede koruyucu 3 adet kirpiğe sahiplerdir. Bu kirpiklere sahip olmasından dolayı çöllü alanlarda gelen sert rüzgarların ve fırtınalara karşı korunabiliyor. Develerin 3 adet göz kapakları da bulunmaktadır.
  1. Tabi bu çöllerde gözlerin önemi olduğu kadar kulaklarında bir o kadar önemi vardır. Kulakların savunma sistemi ise; Develerin kulakları ve kulakların içleri tüylüdür. Bundan dolayı sert rüzgarlardan ve fırtınalardan develerin kulakları da ciddi derece korunuyor ve zarar görülmüyor.
  1. Develer gerçekten çok fazla ilginç özelliklere sahiptir. Tabi siz diyeceksiniz gözü kulağı kapattık. Peki, burun ne olacak diye siz bunu sormadan ben size açıklayayım. J Develerin burunları gerektiğinde kapanabilme özelliğinede sahiptir. Bu şekilde kendilerini tam bir savunma sisteminin içerisine alırlar. Dahası da var tabii Develerin koku alma duyularıda çok gelişmiş bir şekildedir çok uzak hatta km’ler mesafesinde olan kokularını alabilme özelliğine de sahiptir.
  1. Develer atmosferdeki en sıcak ve en soğuk havalardan kürkleri sayesinde korunuyorlar. Kürleri fazlasıyla kalındır ve bundan dolayı soğu ve sıcak havaya karşı kolayca karşı durabiliyorlar.

7. İneklerin sütünden kat kat daha faydalıdır Develerin sütü. Develerin sütünün daha faydalı olduğu bilim tarafından araştırılıp kesinleştirilmiştir.

Umarız bu yazımızı beğenmişsinizdir, ayrıca dilerseniz ilginç bilgiler kategorimize göz atıp diğer birbirinden güzel yazıları okuyabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler