Pazar, Eylül 24, 2023

Ortodonti Tedavisi Sürecinin Ağız Hijyeniniz Açısından Önemi Nedir?

Ortodonti tedavisi sırasında diş çürümesi ve diş eti problemleri riskinizin daha yüksek olabileceğini biliyor muydunuz? Peki, Ortodonti tedavisi Sürecinin Ağız Hijyeniniz Açısından Önemi Nedir?

Ortodonti tedavisi süresince dişlerinizi ve diş tellerinizi %100 temiz tutmak çok zordur ve  sık olmamakla birlikte, fırçalamadan sonra bir miktar plağın kalması ve diş eti iltihabına neden olabilecek asitin oluşması olasıdır. Plağın çoğu özellikle yapışmaya eğilimli olan ortodontik braketlerin etrafında bulunur.

Ortodontik tedavi sırasında ne yememeli ve nelere dikkat etmelisiniz?

Diş teli takarken, teller ve bantları gevşetebilen veya kırılmasına neden olan bazı gıdalar vardır;

  • Fındık gibi sert yiyeceklerden kaçının
  • Elma ya da havuç tarzi besinleri, dişleriniz üzerindeki stresi azaltmak adına yemeden önce küçük parçalar halinde rendelemeli ya da doğramalısınız.
  • Sakız gibi yapışkan yiyeceklerden kaçınmalısınız.
  • Tırnak yeme, dil itme, kalem çiğneme gibi alışkanlıklar da diş tellerinizi bozabilir. Bunlardan haberdar olarak bu alışkanlıklarınızdan kurtulmaya yönelik çaba sarf etmelisiniz.

Hasarlı braketlerin, rahatsızlıklara, zorunlu ekstra randevulara ve uzun tedavi süresi anlamına geldiğini unutmayın. Kırık diş telleri ne yazık ki dişlerinizi düzeltmiyor. Bu tarz bir durumla karşılaştığınız da derhal ortodontistinize başvurmanız gerektiğinizi de ayrıca unutmayın.

Diş sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise Menopoz dönemidir, bunun için  “Menopoz Döneminde Diş Sağlığı Tehlikede! Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?” adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Dr İlker Arslan
Dr İlker Arslan
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Bende ortodonto tedavisi görüyorum yaklaşık 4 yıldır. gerçekten ağız hijyenine dikkat etmek gerekiyor yoksa çürüme çok daha fazla olucak gibi. ben dişlerimi günde 3-4 kez fırçalasam bile tel olduğu için biraz etkiliyor.

  2. Ortodonti tedavisi çok zor ve uzun süren bir tedavidir. Sabır gerektirir. Bu süreçte ağız hijenine dikkat etmek önemli. Çünkü ortodontik teller ve bretler çürük oluşturabilir. Bu sebeple iyi temizlemek gerek. Yazı için teşekkürler hocam. Yerinde paylaşım!

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler