Çarşamba, Nisan 24, 2024

Defne Yalnız Kimdir?

Ülkemizin sinema tarihinde büyük bir rol oynayan usta oyuncular arasında bulunan Defne Yalnız, son yıllarda sık sık anılması ile birlikte ”Defne Yalnız kimdir?” sorusunun sıkça sorulmasına sebep oldu. Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazan Defne Yalnız, tiyatrocu, senarist ve sinema oyuncusudur.

Defne Yalnız Hayatı

Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan Defne Yalnız, 10 Mart 1948 yılında Denizli’de dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokul eğitimini Denizli’de tamamlayarak onun için büyük bir hayal olan tiyatroya yönelen usta oyuncu, Ankara Üniversitesi bünyesi altında yer alan Devlet Konservatuvarları’na katılarak Tiyatro Bölümü’ne katıldı. Burada eğitimini tamamlayarak usta isimlerden eğitim alan Yalnız, bu bölümden mezun olduktan sonra kendisini kamera karşısında buldu.

Sayısız dizi ve filme rol alarak sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan oyuncu, TRT tarafından düzenlenen Ankara Deneme TV kanalında ilk defa kamera karşısına geçti. Daha sonra sahne hayatı başlayan Yalnız’ın, sahne eğitimlerini Orhan Gencebay verdi.

1977 yılı itibari ile Bebek Belediye Gazinosu mekanında sahne vererek hayatını sürdüren oyuncu, o dönemin ünlü isimlerinden Emel Sayın ve Sezen Aksu gibi ünlülerin burada yaptığı taklitler ile ün kazandı. ”Taverna Şarkıcısı” adı ile ünlenen Defne Yalnız, eşi Mete Sezer ile ortak olarak ”Bir Avuç Tiyatro” isimli tiyatro birliğini kurdu. Baskül Ailesi filmi gibi ünlü isimlerin yer aldığı birçok dizi ve filmde yer alan Yıldız, günümüzde tiyatro oyunları ile seyirci karşısına çıkmaya devam ediyor.

Yalnız Kaç Yaşında?

10 Mart 1948 yılında Denizli ilinde dünyaya gelen Yalnız, günümüzde kadar sayısız sinema ve tiyatro eserinde yer alarak adını sanat tarihine altın harfler ile yazdırmayı başardı. Usta oyuncu, sayısız ödülü ve başarıyı sığdırdığı hayatında, günümüz itibari ile 72 yaşına girdi. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ile başlayan sanat hayatına yüzlerce tiyatro oyunu ve onlarca dizi, film sığdırmayı başaran  Yalnız, sanat kariyerinde de 50. yılı aşmayı başardı.

Defne Yalnız Sanat Hayatı

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girerek ve Tiyatro Bölümü’nden mezun olarak başladığı sanat kariyerini aldığı gazino sahneleri ve sunuculuklarla pekiştiren Defne Yalnız, 1981 yılı itibari ile adı Curcuna olan bir programın sunuculuğunu üstlendi. Özellikle Kaynanalar isimli dizide aldığı Döndü karakteri ile ün kazanan Defne Yıldız, uzun yıllar boyunca bu isimle anıldı.

Birçok reklam filminin ardından eşi ile kurduğu tiyatro birliği olan Bir Avuç Tiyatro’yu hayata geçiren usta oyuncu, daha sonra Şafak Sezar ve Gani Müjde ile birlikte çalışarak Baskül Ailesi’nde oynadı. Defne Yalnız’ın yer aldığı sanat eserleri arasında;

  • Ölen Hangisi?
  • Baskül Ailesi
  • 077 Hızır
  • Olmaz Olsun
  • Sarı Naciye
  • Akıllı Deliler
  • İnek Şaban
  • Kaynanalar
  • Neyleyim Dünyayı
  • Başa Dönelim

Bu gibi eserlerde yer alarak sayısız tiyatro oyununa ve sinema geçmişine imza atmayı başaran Yalnız, günümüzde tiyatro oyunları ile birlikte sanat kariyerine devam etmektedir.

Defne Yalnız Aile Hayatı

Sanat kariyerinin yanında aile hayatı ile de gündeme gelen Yalnız, 1974 yılında evlendiği ilk eşi olan Mete Sezer ile birlikte Bir Avuç Tiyatro isimli tiyatro birliğini kurdu. Hiç çocuğu bulunmayan çift, 2005 yılı itibari ile nedeni açıklanmamak üzere evliliğini sonlandırdı. Verdiği röportajlar sırasında ”Sanatıma yoğunlaşmak istiyorum.” açıklamaları ile 2008 yılında gündeme gelen usta oyuncu, Mete Sezer’den sonra basına yansıyacak hiçbir ilişkinin içerisinde yer almadı. Defne Yalnız, günümüzde İstanbul’da yaşamaktadır.

Umarız “Defne Yalnız Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz sanat alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler