Cumartesi, Nisan 13, 2024

Hadi Çaman Kimdir?

Hadi Çaman kimdir? İnternet ortamında yapılan aramalarla sıklıkla yer alan bir sorudur. Hadi Çaman yazar, tiyatro sanatçısı, yönetmen ve eğitimcidir. Üniversitelerde ve kurduğu tiyatroda çok sayıda öğrencinin yetişmesine aracı olmuştur.

Hadi Çaman Hayatı

Yazar ve tiyatro oyuncusu Hadi Çaman’ın doğum tarihi 13 Ocak 1943’tür. Oyuncunun doğum yeri ise Kastamonu’dur. İlköğretim ve lise eğitimini Kastamonu’da bulunan Abdurrahman Paşa Lisesi’nde tamamlayan sanatçı ailesinin tayininin çıkmasıyla İstanbul’a taşınır. Ardından üniversite sınavlarına hazırlanan oyuncu İstanbul Üniversitesi’nin kazanır ve hukuk eğitimi alır.

Üniversite eğitiminin ardından ise tiyatroya yönelir. Bu sebeple İstanbul Belediyesi Konservatuvarı’nda eğitim alarak mezun olur. Ardından da aralıksız olarak tiyatro ve sinema sektörü için hizmet verir.

Aynı zamanda açtığı tiyatroda ve üniversitede tiyatro üzerine eğitimler verir. Oyunculuk yanı sıra kitap çevirileri ve tiyatro oyunları da yazar. Tiyatro oyunlarında yönetmenlik yapar. Sanat dünyasına verdiği emekler sebebiyle de çok sayıda ödülün sahibi olur.

Çaman Kaç Yaşında?

Tiyatro eğitimcisi olan Çaman kaç yaşında aramızdan ayrıldı? Ve rahatsızlığı nedir? tiyatro severler tarafından merak edilir. Oyuncu 2007 yılının Aralık ayında Als rahatsızlığına yakalanır ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde tedavi görmeye başlar. Hastane tedavisi ardından bakımevinde yaşamaya başlayan sanatçı 22 Eylül 2008 günü yaşamını yitirir.

Hadi Çaman Sanat Hayatı

Tiyatro yönetmeni ve oyuncusu olan Hadi Çaman sanat hayatı üniversite eğitiminin ardından başlar. İstanbul Belediyesi bünyesinde hizmet veren konservatuvarda eğitim alarak tiyatro ve oyunculuk hayatına atılır. Oyuncunun tiyatro ve sinema adına yaptığı çalışmalar şunlardır;

 • Konservatuvar eğitimin ardından özel tiyatrolarda oyunculuk yapmaya başlar. Tiyatro oyunculuğuna profesyonel olarak başladığı tarih ise 1962 yılıdır.
 • 1962 yılından itibaren Dormen, Kent, Nisa Serezli/Tolga Aşkıner, Şan, Gülriz Sururi/Engin Cezzar ve Miyatro gibi özel tiyatrolarda oynanan oyunlarda yer alır.
 • 1982 yılına kadar özel tiyatrolar için çalışan Çaman 1982 yılında kendine ait olan Yeditepe Oyuncuları isimli tiyatroyu kurar.
 • Kurduğu Yeditepe Oyuncuları’nda hayatının son anlarında kadar çeşitli oyunlarda yer alır.
 • Tiyatrosunda ayrıca yönetmenlik, tiyatro oyunu yazarlığı ve tiyatro hocalığı yapar.
 • Verdiği tiyatro eğitimleri sayesinde Sevinç Erbulak, Cem Özer ve Tolga Çevik gibi isimleri Türkiye’ye kazandırır.
 • Tiyatro dönemini anlatan Güzeltmek isimli bir kitap yazar.
 • Ömrü boyunca tiyatro için çalışan Hadi Çaman tiyatroya verdiği emekler sonucunda Unesco tarafından verilen Yaşam Yapıtı isimli ödülü kazanır.
 • Tiyatro dünyası dışında sinema dünyası içinde büyük emek verir ve çok sayıda sinema filminde yer alır. Yer aldığı filmler arasında erotik konulu filmlerde vardır.
 • Hadi Çaman’ın yazdığı ve oyunculuğunu yaptığı tiyatro oyunları arasında Kamp 17, Azizname, Gel Kaçalım, Paramparça, Deniz Feneri, Küheylan ve Can Cana oyunları vardır.
 • Yer aldığı sinema ve diziler arasında ise Eşref Saati, Aile Pansiyonu, Aşk Penceresi, Sarışın Tehlike, Koca Aranıyor ve Isıt Beni isimli film ve diziler bulunur.

Tiyatro sanatı için 40 yıldan fazla emek veren sanatçı kendisinin işlettiği ve kurucusu olduğu Yeditepe Oyuncuları’nda yer alan oyunlarla çok sayıda ödül alarak dikkatleri çekmiştir.

Hadi Çaman Aile Hayatı

Hadi Çaman aile hayatı hakkındaki bilgiler şunlardır; Oyuncunun ailesi Balkan kökenlidir. Hadi Çaman dışında iki çocukları daha vardır. Oyuncunun anne ve babası devlet memurudur. Bu sebeple Hadi Çaman ailesi ile birlikte memuriyet nedeniyle İstanbul’a taşınır.

Oyuncu tiyatro yıllarında tiyatroda tanıştığı oyuncu Bengi Şen ile evlenir. Yaptığı evlilikten Mehmet Efe isimli bir oğlu olur. 1971 doğumlu olan Mehmet Efe Çaman öğretim görevlisidir. Ayrıca Hadi Çaman’ın Aylin ve Deniz Ege isminde iki torunu vardır.

Umarız “Hadi Çaman Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz sanat alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler