D Vitaminin Sağlık Üzerine Etkisi

D Vitaminin Sağlık Üzerine Etkisi
D vitaminini yiyeceklerle karşılamak çok zordur. Bu nedenle mutlaka doğru güneş ışığından yaralanmak veya doğru desteği almak şarttır. Çünkü D vitamini iskelet sisteminin gelişimi için en önemli vitamin.
D vitamini eksikliğinin; kemik yoğunluğunda zamanla azalma, osteoporoz, kalça kemiği kırılmalarının asıl nedeni olması dışında diyabet, hipertansiyon, kolon, meme gibi kanser türleri ve otoimmün sistem hastalıkları ile yakından ilişkilidir.
,
  • D vitamini yağda eriyen vitamindir. Besinlerle alınan D vitamini toplam günlük ihtiyacın ancak %10 kadarını karşılar. Geri kalan %90’lık kısım güneş sayesinde olur.
  • 15-25 dakikalık süreyle güneşlenmek gerekir.

d-vitaminin-saglik-uzerine-etkisi-1 D Vitaminin Sağlık Üzerine Etkisi Yağ hücreleri endokrinolojik olarak aktif hücrelerdir. Dolayısıyla yağ dokusu aktif D vitamini için hedef dokudur. Ve kanda düşük seyreden D vitamini erişkin kişilerde obezitenin oluşmasına neden gösterilen metabolik bir durumdur. Çünkü D vitamini pankreasta beta hücrelerinin kalsiyum mineralinin girişini sağlayarak insülin hormonu üretimini destekler. Ayrıca böbreklerden yağ hücrelerine kalsiyum taşınmasını sağlayarak yağ sentezleyen enzimleri baskılar.

d-vitaminin-saglik-uzerine-etkisi-2 D Vitaminin Sağlık Üzerine Etkisi

  • Ailede Tip 2 diyabet ve glikoz intoleransı bulunan kişilerde D vitamini desteği diyabet gelişimini önleyebilmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kolon, meme ve prostat kanserine karşı korur.
  • Kalbin düz kas hücreleri ve kardiyovasküler sisteme ait endotel hücrelerinde D vitamini reseptörü bulunur. Bu reseptör D vitamininin kalp dokularında kullanarak kalp hastalıklarından korur.
  • D vitamin eksikliği insülin direncini sağlamakta, oksidatif stresi arttırmakta, inflamasyonu tetikleyerek kalp, kemik hastalıkları ve tansiyon gelişimini de hızlandırabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Akrilamid Nedir? başlıklı makalemizde Akrilamid Nedir? ve Akrilamidin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here