Ana Sayfa Dahiler İş İnsanları Cavit Çağlar Kimdir?

Cavit Çağlar Kimdir?

6
191
Cavit Çağlar Kimdir?
Cavit Çağlar Kimdir?

Bis enerji, Olay Medya Grubu, Nergis Tekstil ve bir çok firmanın sahibi Cavit Çağlar kimdir? Nerelidir ve hangi görevlerde bulunmuştur. Cavit Çağlar’ın hayatına dair merak edilenler ve bilinmeyenler;

Cavit Çağlar Kimdir?
Cavit Çağlar Kimdir?

Cavit Çağlar Hayatı

Cavit Çağlar kimdir? Cavit Çağlar eski siyasetçi, iş adamı ve medya patronudur. Bir dönem spor kulübü başkanlığı da yapan Cavit Çağlar 1944’te Yunanistan’ın Gümülcine şehrinde dünyaya gelir. Fakir bir ailenin çocuğu olan Çağlar anne ve babası ile birlikte 1946 yılında Türkiye’ye göç eder. Türkiye’ye gelen aile Manisa’nın Akhisar ilçesine yerleşir ve burada yaşamaya başlar. Türkiye’de de fakirlikle mücadele eden aile 1961 yılında evin reisi olan babayı veremden kaybedince daha fazla sıkıntı çeker ve bu sayede Cavit Çağlar’da çalışmaya başlar.

Cavit Çağlar Eğitim Hayatı

Etibank, İnterbank davaları ve Olay Tv kanalı sayesinde insanlar tarafından tanınan Cavit Çağlar eğitimini Manisa Akhisar’da bulunan okullarda alır. Liseye kadar eğitim alan Çağlar tezgahtarlık yapmaya başlamasının ardından Sultanhamam Üniversitesi’nde eğitim alır.

Cavit Çağlar İş Hayatı

Cavit Çağlar’ın iş hayatı ailesinin fakir olması nedeniyle çocuk yaşlarda başlar. İş adamının yaptığı ilk iş araba camı silmek ve benzinci de çalışmaktadır. 1963 yılında ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınan Çağlar, İstanbul’da tezgahtarlık yapmaya başlar. Tezgahtar olarak çalıştığı dönemde Musevi tüccarların yanında çalışarak onlardan tekstil üzerine bilgiler edinir ve bu bilgiler onun tekstil şirketi kurmasına neden olur.

Cavit Çağlar 1967 yılında babasının kendisine bıraktığı 16 bin lirayı kullanarak Uygun İpek ismini taşıyan bir şirket kurar. Kendisine şirketi kurmada arkadaşı Sebahattin de yardım eder. Kredi borcuyla kurulan ilk şirketin ardından 1979 yılında dayısı Şükrü Şankaya ile ortak olarak Nergis isimli şirketi kurar. 1983 yılında Yeşim isimli tekstil şirketini kuran Çağlar 1980’lerin sonuna ulaştığında 30 şirketi bünyesinde barındıran Nergis Holding’in patronu konumuna yükselir. Ancak şirketlerin Ziraat ve Vakıfbank 100 milyar üzerinde borcu vardır.

Cavit Çağlar 1996 yılında İnterbank’ı 1998 yılında ise Etibank’ı satın alır. Ancak 1999 yılında Etibank Dinç Bilgin’e satılır. İnterbank ve Etibank alım işlemlerinde usulsüzlüklerin olması ve kredilerin ödenmemesi Çağlar’ın haciz sorunu ve davalarla uğraşmasına neden olur.

İş adamı olarak bilinen Cavit Çağlar 1982 yılında 10.Bursaspor başkanı olmuştur. Görevini 1986 yılında kadar sürdüren Çağlar Bursa halkı tarafından sevilmiş ve tanınmış olup Bursalı iş adamı olarak bilinmektedir.

Cavit Çağlar Ve Bakanlık Yılları

Cavit Çağlar’ın siyasete ilk adımı 1968 yılında Adalet Partisi’ne katılmasıyla başlar. Partinin gençlik kollarında yer alan Çağlar 1980’li yıllarda Süleyman Demirel’le tanışır. Bu tanışma sonrasında Doğru Yol Partisi’ne (DYP) geçiş yapan Çağlar 1987 seçimlerinde Bursa milletvekili olur. DYP’nin 1991 yılında yapılan seçimlerde iktidar olması sonucunda ise Süleyman Demirel aracılığıyla Devlet Bakanı yapılır. Cavit Çağlar’ın bakan olarak görevi ise Ziraat Bankası ve Hazine’den sorumlu olmaktır.

İş adamının devlet bakanlığı görevi 20 Kasım 1991-25 Haziran 1993 ile 5 Ekim 1995-6 Mart 1996 tarihli dönemlerde olur. 1996 tarihinden sonra kabine de kendisine yer verilmeyen Cavit Çağlar DYP’den ayrılır ve bağımsız milletvekili olarak siyasette yer almaya başlar.

Cavit Çağlar Hakkında Açılan Davalar

İş adamı gerek siyasi hayatı gerekse iş hayatı boyunca çeşitli davalarla yargılanan isimdir. Bu davalardan en önemlisi Devlet Bakanı olduğu dönemde Mesut Yılmaz’a hakaret etmesi nedeniyle açılan davadır. Bu olay 1993 yılında yaşanmış bir olaydır ve Cavit Çağlar dönemin muhalefet partisinde yer alan Mesut Yılmaz’a Yavşak demiştir. Bu nedenle de 1000 TL tutarında tazminat öder.

Cavit Çağlar hakaret davası yanı sıra bir dönem sahip olduğu Etibank ve İnterbank isimli bankaların alımında yaptığı usulsüzlükler, Egebank kredi usulsüzlüğü ve , sahibi olduğu tekstil şirketleri nedeniyle çeşitle davalarla karşılaşır. Egebank davasının görüldüğü 2001 yılında yurt dışına çıkan Çağlar ifade vermeyince ABD’de tutuklanır ve Türkiye’ye getirilir. Nisan 2001’de ceza evine konulan iş adamı 9,5 ay hapiste kalır ve ardından tahliye edilir. Bunun dışında kredi borçları ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından yargılanan Cavit Çağlar 3 yıl 9 aylık hapis cezasına çarptırılsa da cezası ertelenir.

Cavit Çağlar’ın Sahip Olduğu Şirketler

Cavit Çağlar ilk şirketini 1967 yılında Uygun İpek ismiyle kurar. Bu tarihten sonra farklı dönemlerde çeşitli şirketleri kurarak 30 üzerinde şirketi Nergis Holding bünyesinde birleştirir.

Cavit Çağlar’ın sahip olduğu şirketlerin isimleri ise şunlardır;

 • Bis Enerji
 • Nergis Tekstil
 • Yeşim Turizm
 • Beysoylar Turizm
 • İnter Sigorta
 • Aksoylar Tekstil
 • Sifaş İplik
 • Yeşim Tekstil
 • Olay Trend
 • Çağlar Grup
 • Olay Medya Grubu
 • İnter Yatırım

Nergis Grup 2019 yılında borçların bitmesiyle tasfiye edilmiştir. Cavit Çağlar günümüzde Olay Medya Grubu ve Çağlar Grup isimli şirketlerin sahibidir. Bu şirketler aracılığıyla medya ve turizm sektöründe hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca iki otelin de işletmeciliğini yapmaktadır.

Cavit Çağlar Kimdir?
Cavit Çağlar Kimdir?

Cavit Çağlar Ve TMSF Borcu

İnterbank’ın sahibi olduğu döneme ait borçların ödenmemesi nedeniyle TMSF İnterbank’a el koyar ve Çağlar’ın borçlarını ödemesini talep eder. 1999 yılında gerçekleşen el koyma işleminin ardından iş adamı 20 yıl boyunca banka kaynaklı borçlarını öder.

TMSF borcu 2019 yılında biter ve iş adamı bu süre içerisinde 837 milyon dolar ödeme yapar. Aynı zamanda şirketlerinde çalışan işçilere ödemediği borçların ödemesini de SGK’ya yapar.

Cavit Çağlar Ve Olay TV

Ünlü iş adamı ve eski devlet bakanı Cavit Çağlar medya patronu olarak da bilinir. Bunda Olay Medya Grubu’nu ve bu gruba ait olan Olay TV kanalı kurması etkilidir. İş adamı Olay TV’yi 1994 yılında kurar ve kanal 31 Ekim 2019 tarihine kadar yayın yapmaya devam eder. Kapanışın ardından Hüseyin Köksal ile ortak olan Cavit Çağlar 30 Kasım 2020 tarihinde tekrar açılır.

Ancak haber kanalı olarak yayın hayatına başlayan Olay TV’nin HDP yandaşlığı yapması ve HDP haberlerine yer vermesi hükümetin tepkisine neden olur. Bunun üzerine ortağı ile yayınların değiştirilmesi konusunda görüşen Cavit Çağlar anlaşmaya varamaz. Bunun üzerine 25 Aralık 2020 tarihinde Olay TV ikinci kez kapanır.

Cavit Çağlar Özel Hayatı

Eski devlet bakanı ve Bursaspor Başkanı Cavit Çağlar 1970 tarihinden beri Nursel Çağlar ile evlidir. Bu evlilikten Yasemin, Mustafa ve Yeşim isminde üç çocuğu vardır. İş adamının oğlu Mustafa banka davalarında iş adamıyla birlikte yargılanan isimler arasında bulunur.

 

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

6 YORUMLAR

 1. Gerçektende bilgi dolu bir site teşekkürler, güzel bilgiler için.

 2. Sizlerin sayesinde bu adamı da tanımış olduk eksik olmayın.

 3. Melek yildizhan

  Teşekkür ederim bilgilendirme için sayenizde öğreniyorum hayatına yaşamındaki çalışmalarını öğrendim teşekkür ederim

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz