Cumartesi, Eylül 23, 2023

Canan Dağdeviren Kimdir?

Birçok dergi veya makale gibi yazılarda ismini görebileceğiniz bir isim Canan Dağdeviren. Peki, Canan Dağdeviren kimdir? Dağdeviren 4 Mayıs 1985 yılında Türkiye’de Doğmuştur. Memleketi İstanbuldur.

Canan Dağdeviren fizik dalı ile ilgilenen bir bilim insanıdır. Canan Dağdeviren Harvard Üniversitesinin Genç Akademi üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçilen ilk Türk olarak da bilinir. Canan Dağdeviren halen hayattadır ve bilim adına çalışmaya devam etmektedir.

Dağdeviren’in Hayatı

Can Dağdeviren’in hayatının büyük kısmı Türkiye’de geçti. İlk ve orta öğrenimini Kocaeli’de tamamladı. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nden (En İyi Onur Ödülü ile) mezun oldu. 2009 yılında Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programında yüksek lisansını tamamladı.

Dağdeviren bilimdeki merakında iki dönüm noktası olduğunu belirtiyor. Birincisi babasının ona Marie Curie hakkında verdiği bir kitap, ikincisi Erdal İnönü’nün şahsen aldığı Anılar ve Düşünceler.

Özellikle Erdal İnönü ile görüşmesinin lisede bir alan seçmede etkili olduğunu belirtti. Ayrıca yaptığı açıklamada, motivasyonu düşük olduğunda Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham aldığını açıkladı.

Canan Dağdeviren’in Kariyeri

Canan Dağdeviren’in kariyeri, 2009 yılında Fulbright bursu alması ile başladı. Ve UIUC’da doktorasını Illinois Üniversitesi, Illinois eyaletindeki Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanında başlattı. Doktorası sırasında fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarında yer alan esnek ve katlanabilir, yapışabilir / giyilebilir elektronik aletler üzerinde çalıştı.

Bilim dünyasında bulunan Dağdeviren, Türkiye’nin genç yeteneklerinden biridir. Dünyanın en iyi iki üniversitesinde aynı anda proje yürütebilme yeteneğine sahiptir. Çalışmalarını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Koch Laboratuvarı’nda sürdürmektedir. Ayrıca Harvard Üniversitesi’nde genç akademi üyesidir. Buluşları ile 30 yaşından önce dünyadaki tıbbi teknoloji alanında önemli bir isim olarak gösterilmeye başlandı.

Aile üyelerinin hastalıklarından ilham alarak kanser ve kalp hastaları için hayatı kolaylaştıracak icatlar yaptı. Kalp yetmezliği nedeniyle 28 yaşında ölen büyük babasının ölümünü öğrendiğinde, kalp hastaları için 28 yaşına kadar bir şeyler yapmaya söz verdi. Ve üzerine yapıştırılabilen giyilebilir bir kalp pili icat etti. Piezoelektrik araçlarını kullanarak kalbin enerji enerjisini elektriğe dönüştürür.

Fizikçi Pierre Curie’nin keşfi, Canan Dağdeviren tarafından tasarlanan araçlar temelinde piezoelektrikten faydalandı. Önce giyilebilir bir kalp pili, ardından da cilt kanserini teşhis eden bir cihaz üretti.

Canan Dağdeviren tarafından düşünülmüş, tasarlanmış ve yapılmış olan giyilebilir kalp pilleri tamamen esnek, kağıt benzeri katlanabilir ve bükülebilir böylece kıvrımlı hatlara sahip organlara bile uyum gösterebiliyor.

Ayrıca Canan Dağdeviren beyin iğnesi adlı bir buluş da gerçekleştirmiştir. Bu buluş Parkinson hastalarının hayatını kolaylaştırıyor. Parkinson bir sinir sistemi hastalığıdır. Özellikle orta yaştan sonra ortaya çıkar ve kendini bir koordinasyon bozukluğu olarak gösterir. Canan Dağdeviren tarafından geliştirilen beyin iğnesi, bu hastalıkla mücadelede kullanılan ilaçları doğrudan beyne enjekte etme ilkesine dayanmaktadır.

Dağdeviren’in 12 makalesi, 2 patenti ve 25’in üzerinde ulusal ve uluslararası ödülü vardır.

Can Dağdeviren’in başarıları;

  • Her yıl MIT Technology Review tarafından derlenen 35 Yaş Altı Mucitler listesine dahil edildi.
  • Harvard Üniversitesi Junior Academy (Harvard Junior Üyesi) üyesi olarak seçildi.
  • Forbes dergisinde yayınlanan “30 yaşından küçük 30 bilim adamı” listesine dahil edildi.
  • Illinois İnovasyon Ödülü’nü (Illinois İnovasyon Ödülü) Kazandı.

Ayrıca Can Dağdeviren;

  • Harvard Üniversitesi
  • UIUC
  • Hacettepe Üniversitesi
  • Sabancı Üniversitesi

Gibi üniversitelerde çalışmalar yapmıştır.

Canan Dağdeviren’in Aile Yaşamı

Canan Dağdeviren’in annesi Mine Dağdeviren, babası ise Cavit Dağdeviren’dir. Ayrıca Canan Dağdeviren’in iki erkek kardeşi bulunuyor. Canan Dağdevirenin kardeşleri Emre Dağdeviren ve Caner Dağdeviren’dir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler