Çalışan Annelere 4 Öneri

823
Çalışan Anneler
Acelesi Olan Anne

Eğer çalışan bir anne iseniz, tabir yerindeyse tam bir hokkabaz olmanız gerekir. Ev işleri, çocuklar ve iş hayatını aynı anda yürütmek, erkekler için imkansıza yakınken, hanımların bir kısmı bunu başarılı bir şekilde yürütebiliyorlar.

Sadece dışarıda çalışan bir erkek/baba, eve geldiğinde genellikle kendini televizyonun karşısında buluyor ve terlik, pijama, kumanda üçlemesi ile zamanını öldürüyor. Oysa çalışan anneler, eve geldiklerinde yapacakları yemeği, çocuklarla ilgilenmeyi, eşinin isteklerini yerine getirmeyi, yemekten sonra mutfağı toparlamayı ve daha pek çok işi yapmakla kalmıyor bir de üstüne dizi izliyor. Bu gerçekten muhteşem bir yetenek olsa gerek.

Bazı kadınlar, tamamen kariyer için çalışırken, bir kısmı ise ekonomik problemlerden dolayı çalışmak zorunda kalıyor. Bazen tek kişinin çalışması maalesef ülkemiz şartlarında yetmeyebiliyor.

Çalışan Anneler
Bebeği Kucağında Anne

Ama bunu başarı ile yapmak her çalışan kadının harcı değil elbette. İsveç’te çalışan anne-babalar için esnek çalışma saatleri uygulaması, gerçekten insanların mutluluğunun ilke edinildiği bir örnek. Çalışan annelerin yaşadığı en büyük problemlerden biri, çocukları ile yeterli ve kaliteli zaman geçirememek oluyor. Eğer İsveç’te yaşamıyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin ve çocuklarınıza yeterli vakit ayırabilmeniz için size bulunacağımız 7 öneriyi bir kenara not edin.

1-) Çocuğunuza Endeksli Bir İş Bulun
Çalışan Anneler
Evde Çocuğunun Önünde Çalışan Anne

Eğer imkan dahilinde ise, çocuğunuzun okulda veya kreşte bulunduğu saatlerde çalışabileceğiniz bir iş bakınız. Küçük yaştaki çocukların en büyük ihtiyacı, anne/babalarının ilgi ve sevgisidir. Bu çocuklar için her dönemde büyük bir ihtiyaç olsa da, küçük yaşlarda çocuklar ilgiye daha çok ihtiyaç hissederler.

Bu nedenle, çocuklarınızla aynı zaman diliminde evde olabileceğiniz bir iş bulmaya çalışın. Ya da, evde yapabileceğiniz bir iş varsa onu değerlendirin. Çocukların sağlıklı ruhsal gelişimi için bu önemlidir. Çocuk, kendisini bir kreşe veya okula terk edilmiş hissetmemelidir. Bu çocuğu hem anne/babadan, hem de okuldan soğutacaktır.

2-) Onlara Özel Zaman Dilimi Ayırın

Hafta içinde mümkünse hafta içinde, değilse de muhakkak hafta sonunda onların istekleri doğrultusunda hareket edeceğiniz bir zaman dilimi ayırın. Haftada en az bir kere onlarla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir aktivitede bulunun. Bu bir piknik, lunapark gezisi, sinema veya bir sportif faaliyet olabilir. Unutmayın çocuklarla birlikte oturup televizyon izlemek, onlarla kaliteli zaman geçirmek anlamına asla gelmez.

3-) Eve Geldikten Sonra Telefonunuzu Kapatın
Çalışan Anneler
Çocuklarını Okula Götüren Anne

Yorucu ve stres dolu bir günün ardından eve geldikten sonra telefonunuzu kapalı tutmanız, veya sessize alıp bir kenara bırakmanız, hem sizin için, hem de çocuklarınız için isabetli bir karar olacaktır. Böylece, gelen aramaların veya sosyal medyanın ömrünüzden dakikalar çalmasının ve çocuklarınıza ayırmanız gereken zaman dilimini heba etmesinin önüne geçmiş olursunuz.

4-) Planlı Olun

Bütün bir haftayı planlamayı başarabilirseniz, çocuklarınıza kaliteli zaman ayırmanız daha kolay olacaktır. İşte bulunduğunuz zaman dilimlerinden geri kalan saatlerinizi çok iyi bir zaman yönetimi ile planlamanız, hem işlerinizi kolaylaştıracak, hem çocuklarınızla daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Alış-veriş günü ve saatlerini, yemek yapmaya ayıracağınız zaman dilimini, çocuklarınız için ayıracağınız özel zamanı, akraba ziyaretlerini önceden planlayarak, işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz