Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir?

32044
Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir

Beden dili iletişim konusunda çok büyük bir role sahiptir, bunu biliyor muydunuz? Diksiyon veya doğru konuşma gibi tekniklerin önemi kadar beden dilinin de önemi vardır. Hatta onlardan daha önemli olduğunu da söyleyebiliriz. Doğru bir iletişim için hepsinin ayrı ayrı yüzdelik oranları olmakla birlikte, durumdan duruma ve kişinin bulunduğu ortama göre de farklılık göstermektedir. Beden dili nedir ve neden önemlidir?;

Beden Dili Nedir?

Canlı bir varlığın mimikleriyle, jestleriyle ve vücut hareketleri ile gerçekleştirdiği sözel olmayan iletişim biçimidir. Beden dilinizi kullanarak gönderdiğiniz işaretler veya sinyaller karşı tarafın bilinçaltında algılandıktan sonra anlamlaşır. Aslında, duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa daha doğru ve net bir şekilde aktarabildiğimiz bir yöntemdir. Tabi bu konu geniş ve baya kapsamlı bir konudur. Çünkü psikoloji veya sosyoloji gibi bilim dallarını da kapsamaktadır. Bu bilim dalları birçok kez beden dili konusunu çok ince bir şekilde incelemiş ve raporlamışlardır. Ancak ben sizlere mümkün olduğunca kısa ve net bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Beden Dili Nedir?

Beden Dili Neden Önemlidir?

Beden dilimizi kullanarak karşı tarafı daha iyi anladığımızı ifade edebiliriz.

Beden dilimizi kullanarak karşı tarafı daha doğru bir şekilde etkileyebiliriz.

İlk karşılaşmada beden dilinin çok büyük bir önemi vardır. Çünkü her zaman için ilk izlenim önemlidir ve bunu en iyi beden dilinizle gösterebilirsiniz.

Beden Dilini Oluşturan Öğeler Nelerdir?

Yüz mimik hareketleri,

Göz ve kaş hareketleri,Beden Dili

Vücudun duruş şekli veya hareket biçimi,

Ellerin duruşu ve hareketleri

Ayakların duruşu ve hareketleri,

Karşı tarafla olan mesafeniz,

Jestler,

İletişime geçtiğiniz kişiyle kurduğunuz göz temasının da çok önemli bir rolü vardır. Göz iletişimi, beden dilini oluşturan öğelerin arasında önemli bir yer almaktadır.

Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir

Beden Dili Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Çok fazla rahat bir şekilde hareket edilmemelidir.

Konuşma sırasında karşı tarafı bayacak ölçüde sabit bir şekilde kalınmamalıdır.

Karşı tarafı rahatsız edecek sesler çıkarılmamalıdır. Örneğin; parmaklarla masaya tıkırdatmak ya da ayakları yere vurmak gibi.

Sürekli karşı tarafı rahatsız edecek, dikkatini dağıtacak şeyler yapılmamalıdır. Örneğin; küpe, saat veya yüzük gibi şeylerle oynanmamalıdır.

Karşı tarafın gözlerinin içine uzun süre ve derin bir şekilde bakmamak gerekiyor. Çünkü bu durum rahatsız edici olabilir.

Umarım “Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir?” adlı yazımı beğendiniz.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

3 YORUMLAR

  1. Üniversite yıllarımda iletişim hocamız beden dili diye birşey yoktur. Uydurmadır demişti. Çok şaşırdık düşünsenenize iletişim hocası beden dili yok diye ders veriyor.

  2. Merhabalar,

    İletişimde beden dili hareketlerimiz en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalara göre iletişimde kelimeler %10, ses tonu %30 ve beden dili ise %60 oranında etkili olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, beden dili hareketlerimiz kelimelerimizden daha çok anlam ifade eder. Hal böyle olunca gerek toplumsal hayatta gerek iş hayatında başarılı ilişkiler kurmak ve yükselmek istiyorsak beden dili hareketlerimize dikkat etmemiz gerekir. Beden dili ile ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim. İzninizle ben de en sık yapılan beden dili hataları üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/en-sik-yapilan-5-beden-dili-hatasi/

    Güzel okumalar dilerim, sağlıkla kalın.

  3. Beden dili gerçekten insanların duygularını dile döküyor özellikle karşı cinste bir hissiniz var ise burada çok faydalı oluyor. Beden dilini anlamak çok önemli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz