Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir?

7636
Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir

Beden dilinizin de aslında iletişim konusunda çok büyük bir rol oynadığını biliyor muydunuz? Diksiyon veya doğru konuşma gibi tekniklerin önemi kadar beden dilinin de önemi vardır. Hatta onlardan daha önemli olduğunu da söyleyebiliriz. Doğru bir iletişim için hepsinin ayrı ayrı yüzdelik oranları olmakla birlikte, durumdan duruma ve kişinin bulunduğu ortama göre de farklılık göstermektedir.

Nedir Ve Neden Önemlidir?

Canlı bir varlığın mimikleriyle, jestleriyle ve vücut hareketleri ile gerçekleştirdiği sözel olmayan iletişim biçimidir. Beden dilinizi kullanarak gönderdiğiniz işaretler veya sinyaller karşı tarafın bilinçaltında algılandıktan sonra anlamlaşır. Aslında beden dili, duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa daha doğru ve net bir şekilde aktarabildiğimiz bir yöntemdir. Tabi bu konu geniş ve baya kapsamlı bir konudur. Çünkü psikoloji veya sosyoloji gibi bilim dallarını da kapsamaktadır. Bu bilim dalları birçok kez beden dili konusunu çok ince bir şekilde incelemiş ve raporlamışlardır. Ancak ben sizlere mümkün olduğunca kısa ve net bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Beden-dili-nedir-ve-neden-onemlidir-1 Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir?

Peki, Beden Dili Neden Önemlidir?

Beden dilimizi kullanarak karşı tarafı daha iyi anladığımızı ifade edebiliriz.

Beden dilimizi kullanarak karşı tarafı daha doğru bir şekilde etkileyebiliriz.

İlk karşılaşmada beden dilinin çok büyük bir önemi vardır. Çünkü her zaman için ilk izlenim önemlidir ve bunu en iyi beden dilinizle gösterebilirsiniz.

Beden dili bazen kelimelerin anlatamadıklarınızı da ifade eder ve bu çok güzel bir özelliktir.


Yüz mimik hareketleri,

Göz ve kaş hareketleri,Beden-dili-nedir-ve-neden-onemlidir-3 Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir?

Vücudun duruş şekli veya hareket biçimi,

Ellerin duruşu ve hareketleri

Ayakların duruşu ve hareketleri,

Karşı tarafla olan mesafeniz,

Jestler,

İletişime geçtiğiniz kişiyle kurduğunuz göz temasının da çok önemli bir rolü vardır. Göz iletişimi, beden dilini oluşturan öğelerin arasında önemli bir yer almaktadır.

Beden-dili-nedir-ve-neden-onemlidir Beden Dili Nedir Ve Neden Önemlidir?

Çok fazla rahat bir şekilde hareket edilmemelidir.

Konuşma sırasında karşı tarafı bayacak ölçüde sabit bir şekilde kalınmamalıdır.

Karşı tarafı rahatsız edecek sesler çıkarılmamalıdır. Örneğin; parmaklarla masaya tıkırdatmak ya da ayakları yere vurmak gibi.

Sürekli karşı tarafı rahatsız edecek, dikkatini dağıtacak şeyler yapılmamalıdır. Örneğin; küpe, saat veya yüzük gibi şeylerle oynanmamalıdır.

Karşı tarafın gözlerinin içine uzun süre ve derin bir şekilde bakmamak gerekiyor. Çünkü bu durum rahatsız edici olabilir.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler? başlıklı makalemizde üniversite tercihleri, Üniversite Tercihlerinde ve Üniversite Tercihlerinde Dikkat hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

  1. Üniversite yıllarımda iletişim hocamız beden dili diye birşey yoktur. Uydurmadır demişti. Çok şaşırdık düşünsenenize iletişim hocası beden dili yok diye ders veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here