Ana Sayfa Dahiler Sanat Barış Falay Kimdir?

Barış Falay Kimdir?

0
800
Barış Falay Kimdir?

Tv ekranlarında yayınlanan dizilerde boy gösteren Barış Falay kimdir? İnternet üzerinde çok fazla araştırılan konular arasında bulunur. Barış Falay’ın kim olduğu, memleketi, yaşı ve oyunculuk kariyeri gibi konular kimdir sorusunu kapsayan konuları içerir. Oyuncuyu yakından tanımak isteyenler hazırladığımız içerik sayesinde sorularına cevap bulabilirler.

Barış Falay Kimdir?
Barış Falay Kimdir?

Barış Falay’ın Doğum Tarihi

Barış Falay kimdir? Barış Falay sinema, dizi ve tiyatro oyuncusudur. Uzun yıllardır gerek ekranlarda gerekse beyaz perde de farklı rollerle insanlara ulaşan bir isimdir. Çok fazla sevene sahip olan ünlü oyuncu 9 Nisan 1972 doğumludur.

Barış Falay Aslen Nereli?

Türk televizyonlarının sevilen oyuncusu Barış Falay aslen Balıkesir Edremitlidir. Ayrıca oyuncunun doğum yeri de burasıdır. Ancak oyuncu babasının memur olarak çalışmasından dolayı Türkiye’nin pek çok şehrini gezmiştir. Oyuncunun çocukluğunda yaşadığı şehirler arasında Ankara ve Diyarbakır yer alır.

Barış Falay’ın Anne ve Babası Kimdir?

Ünlü oyuncu Barış Falay’ın babasının ismi Sabit Teoman Falay annesinin ismi ise Güliz Falay’dır. Oyuncunun babası memur iken annesi öğretmendir. Oyuncunun babası Teoman Falay 2010 yılında kalp krizi nedeniyle annesi Güliz Falay ise 2016 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat etmiştir.

Barış Falay’ın Kardeşi Var Mı?

Günümüzde Menajerimi Ara dizisiyle ekranlarda yer alan Barış Falay iki kardeşe sahiptir. Oyuncunun kardeşlerinin isimleri Biriz Falay Göksu ve Hüseyin Falay’dır. Biriz Falay ise ses sanatçısıdır.

Barış Falay’ın Eğitim Hayatı

Sevilen oyuncu ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’nın Kocatepe semtinde tamamlamıştır. Eğitim gördüğü lise ise Kocatepe Mimar Kemal Lisesi’dir. Lise eğitiminin ardından üniversite eğitimine başlayan oyuncu Ankara Üniversitesi’nin Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ne bağlı Tiyatro bölümünden mezundur.

Mezuniyetinin ardından tiyatroya başlayan oyuncu Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalıştığı 2 yıllık döneminde ardından sınavlara katılarak Kocaeli Şehir Tiyatrosu oyuncusu oldu. Böylelikle lise döneminde başlayan oyunculuk kariyeri tiyatro oyunlarıyla resmi hale geldi.

Tiyatro oyunlarında yer almanın yanı sıra Kocaeli Şehir Tiyatrosu’na bağlı olan Tiyatro Okulu’nda eğitmenlik yaptı. Ayrıca tiyatro oyunu yöneterek sevilen oyunların sergilenmesini sağladı. Barış Falay’ın yönettiği oyunlar ise Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Deniz Kızı Masalı isimli oyunlardır. Başarılı oyuncu 1997 yılında girdiği Kocaeli Şehir Tiyatrosu’ndan 2015 yılında ayrılmıştır.

Barış Falay’ın Yer Aldığı Tiyatro Oyunları Hangileridir?

Barış Falay üniversite eğitimini tamamlamanın ardından çalışmaya başladığı Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ve 1997 yılı itibariyle katıldığı Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nda sergilenen çok sayıda oyunda yer almıştır.

Başarılı oyuncunun yer aldığı tiyatro oyunlarından bazılarının isimleri ise şunlardır;

 • Mahmud ile Yezida (1993-1994)
 • Hamlet (1997)
 • Kamyon (1999)
 • Üç Kuruşluk Opera (1999)
 • Kırmızı Yorgunları (2002)
 • Karar Kimin (2004)
 • Barış (2004)
 • Azizname (2004)
 • Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (2008)
 • Guguk Kuşu (2011)
 • Rasat Zamanı (2012)
 • Asalet Kumkuması (2018)

Oyunun yer aldığı Mahmud ile Yezida isimli tiyatro oyunu dışında kalan tiyatro oyunlarının tamamı Kocaeli Şehir Tiyatrosu tarafından perdeye koyulmuştur. Mahmud ile Yezida ise Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oynadığı bir oyundur.

Barış Falay’ın Oynadığı Diziler Nelerdir?

Oyuncu Barış Falay’ın dikkatleri üzerine çekmesi tiyatro oyunları dışında yer aldığı televizyon dizileriyle olur. Günümüze kadar çok sayıda dizide yer alan oyuncunu televizyonda ilk yer aldığı yapım 1995 yılında yayınlanan Çiçek Taksi isimli dizidir. İlk dizisinin ardından ise Tatlı Hayat, Kuzenlerim, Yarım Elma, Karım ve Annem, Dadı ve Bebeğim isimli dizilerde yer alır.

Oyuncunun ismini duyurması ise 2004-2006 yıllarında Atv’de yayınlanan Aliye dizisindeki Mücahit rolüyle olur. Oyuncuya Aliye isimli dizide Sanem Çelik, Halit Ergenç ve Nejat İşler gibi isimler eşlik eder. Oyunculuktaki yükselişi devam eden oyuncu sonraki yıllarda Ezel, İstanbul Çocukları, Al Yazmalım, Çemberin Dışında, Medcezir ve Paramparça dizilerinde oynar.

2009-2011 yıllarında rol aldığı Ezel dizisinde Kerpeten Ali karakterini canlandıran oyuncu bu rol sayesinde en iyi erkek oyuncu ödülünü alır. Başarılı oyuncu bu dizide Kenan İmirzalioğlu, Tuncel Kurtiz ve Cansu Dere gibi isimlerle birlikte rol alır.

Oyuncu 2020 yılı itibariyle de Star TV ekranlarında yer alan Menajerimi Ara isimli dizide Kıraç karakterini canlandırmaktadır. Sosyal medyayla arası iyi olmayan oyuncunun instagram hesabı vardır ve bu hesap üzerinden sık olmasa da paylaşım yaparak kendisini seven takipçilerine ulaşmaktadır.

Barış Falay’ın Oynadığı Sinema Filmleri Nelerdir?

Barış Falay tiyatro ve diziler dışında sinema filmlerinde de rol alan bir isimdir. Oyuncunun yer aldığı sinema filmlerinin isimleri ise şunlardır; Şeytanın Pabucu (2008), Kirpi (2008) ve Ya Sonra (2011) isimli filmlerdir.

Barış Falay Kimdir?
Barış Falay Kimdir?

Barış Falay Ödül Aldı Mı?

Ekranların sevilen yüzü olan oyuncu yer aldığı diziler sayesinde ödül sahibi de olmuştur. Oyuncunun aldığı ilk ödül 2011 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından verilen en iyi erkek oyuncu ödülüdür. Bu ödül Ezel dizisindeki Kerpeten Ali rolündeki başarısı nedeniyle oyuncuya verilmiştir.

Falay ayrıca 2012 yılında Altın Aslan Meslek Başarı Ödülleri’nde en iyi erkek drama oyuncusu ödülünün sahibi olmuştur. Oyuncu son olarak ise 2015 yılında Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri’nde Medcezir dizisindeki başarısı nedeniyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almıştır.

Barış Falay Evli Mi?

Menajerimi Ara dizisinin Kıraç’ı Barış Falay evlidir. Oyuncunun eşi ise başarılı oyuncu Esra Ronabar’dır. Çift 7 Temmuz 2006 tarihinde evlenmiştir. Çiftin evliliği günümüzde de mutlu bir şekilde devam etmektedir.

Barış Falay’ın Çocuğu Var Mı?

Barış Falay’ın çocuğu var mı? Oyuncu hakkında merak edilen konulardan birisidir. Evet, oyuncunun çocuğu vardır. Oyuncunun Esra Ronabar ile olan evliliğinden 2009 doğumlu Rüzgar Mavi isminde bir oğlu vardır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz