Ana Sayfa Kategoriler Dekorasyon Bahçe Aydınlatması Önerileri

Bahçe Aydınlatması Önerileri

0
202
Bahçe Aydınlatması Önerileri

Güzel dekore edilmiş görenin hayran kalacağı bir ev sahibi olmayı herkes ister. Tabii evin bahçesi de ev kadar hayranlık uyandırmalıdır. Kusur kabul etmeyen evlerin iç veya dış mimarı ve tasarımı kadar bahçeleri de aynı kusursuzlukta olmalıdır. Nasıl ki bahçe süsleri, dikilen bitki ve çiçekler bahçenin makyajı olarak tabir ediliyorsa aydınlatma da o bahçenin takısıdır. Ayrıca aydınlık ve güzel bir bahçe, yoğun bir günün ardından derin bir nefes almış hissi oluşturacaktır. Doğru bir aydınlatma bahçeyi evin içi kadar dikkat çekici gösterecektir. Bu yüzden bahçe aydınlatması önerileri barındıran bu yazı aydınlatma sistemi kurmadan okunmalıdır.

Bahçe Aydınlatmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak bahçe aydınlatması nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce işlem uygulanırken dikkat edilmesi gereken birkaç hususa değinmek gerekir.

Aydınlatma yapılırken:

  • Aydınlatılacak alana doğrudan ve fazla ışık yansıtılmamalıdır.
  • Loş tabirini kullanabileceğimiz hafif aydınlık bir görünüm ideal olacaktır.
  • Bitki ve ağaçlar aydınlatılacak ise uzunlukları göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Aydınlatma malzemesinin bahçelere uygunluğu tespit edilmelidir.

Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bahçe aydınlatmasında enerji tasarruflu olması ev sahibi açısından avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra evin dış cephesine uygun aydınlatmalar seçmek görsel olarak evi tamamlayacağından dikkat çekici gösterecek ve aidiyet hissini yaratacaktır.

Günümüzde popüler olan gece aydınlatması sistemi uygulandığında bitkilerin ve ağaçların aydınlatılması görselliği destekleyecektir. Ayrıca duvarlarda kullanılacak olan led ışıklar ve spot ışıkları şık bir görünüm sağlayacaktır.

Bahçe Aydınlatması Önerileri 

Tüm evlere zevklere en uygununun bulunabileceği yüzlerce seçeneğe sahip bahçe aplikleri, bahçe aydınlatması yapacaklar için doğru bir seçenek olacaktır. Bahçe boyutuna göre kullanılması ile bahçeye şıklık katan kameriye, salıncak ve çeşitleri için solar ışık kullanılması gerekir. Solar ışık güneş enerjisi sayesinde çalıştığından enerji ve elektrik tasarrufu sağlayacaktır.

Şayet bahçe içinde havuz barındırıyorsa, havuzu aydınlatmamak tehlikeli ve görsel olarak zayıf kalacaktır. Havuz aydınlatmaları için uzmandan destek alınmalı ve onun tavsiyeleriyle kişi zevkini birleştirmelidir.

Yerden aydınlatma zeminde döşeme arasına uygulanan aydınlatma alışveriş merkezlerinde, sinemalarda, müzelerde, ve diğer topluma açık alanlarda kullanılsa da son zamanlarda bu akım evlerin bahçelerine de taşınmış durumda.

Doğaldır ki bahçeye adım atar atmaz ilk göze çarpanlardan biri yürüyüş yollarıdır. Yürüyüş yollarını aydınlatmak ev sahipleri ve misafirlerin yürüyüşlerini zevkli hale getirecektir. Yürüyüş yolları için yine spot ve LED ışıklardan yararlanmak gerektiği uzmanlar tarafından önerilir. Birçok çeşit bulunduğu hususundan bahsedildiğine göre dikkat edilecek tek nokta kullanılan aydınlatmanın fazla ışık barındırmaması olacaktır.

İç mekânlarda olduğu gibi bahçe aydınlatmasında merdivenleri unutmamak gerekir. Merdiven ışıklandırması kullanım açısından çok rahat ve dayanıklıdır. Çok çeşitlilik yine mümkündür fakat genellikle tercihler solar aydınlatma yönündedir ve tasarrufa katkı sağlar. Değişik aydınlatma modelleriyle şıklık katması detayını es geçmemek gerekir.

Bahçe aydınlatmalarının en önemli olduğu mekanlardan biri kapı ve giriş ışıklarıdır. Bahçe ve evin tasarımına uygun yerleştirilen kapı ve giriş ışıkları ev sahibinden önce misafirlere sıcak ve samimi bir karşılama hazırlar.

Bahçenin yeterince aydınlatılmadığı durumlarda kapı ışıkları önemli rol oynar. Bahçeyi hem ferah ve geniş gösterecektir hem de eve giriş çıkışlarda (anahtarla kapı açmak gibi) kolaylık sağlayacaktır.

Aydınlatmalar bahçenin neresinde olursa olsun aşırılıktan kaçınmalı ve ev dekorasyonuna uygun olarak yapılmalıdır. Aksi durumlarda güzel göstermek pahasına gereksiz bahçe aydınlatması kullanımı hem maddi açıdan zarara uğratacak hem de görsel açıdan zevk vermeyecektir. Aynı zamanda yoğun ve karmaşık bir görünüm elde edilmesine neden olacaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz