Pazar, Mayıs 19, 2024

Az Sermaye ile Tarımda Yatırımın 5 Yolu

Tarım sektörü önemli bir yatırım alanı olmakta ve akıllı uygulamalar ile az sermaye ile çok kazanma fırsatları söz konusu olabilmektedir. Bu tarz bir kazanç elde etmek adına izlenmesi gereken bazı yollar ve uygulanması gereken yine bazı akıllı çözümler yer almaktadır. Tarım alanında kişinin başarıyı sağlaması için gerçekten iyi bir gözlemci ve yakaladığı fırsatları değerlendirici bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir. Sizlere genel olarak az sermaye ile tarımda yatırım yapma yolları sunulmaktadır.

1- Devlet Tarafından Teşvik Verilen Ürünler İçin Yatırım Yapın

devlet-tesvik

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bazı durumlarda kişilerin ülkemizde cüzi miktarlarda yetişen tarım ürünlerine yatırım yapmaları için destek ya da faizsiz kredi olanaklarını sunmaktadır. Bu amaçla kişiler ellerinde az bir sermaye olsa dahi devlet teşviki söz konusu olan alanlarda yatırım yapmaları ile az sermaye ile karlı tarım yatırımı yapmış olurlar.

2- Yetiştiriciliği Kolay Ürünlerin Seçimi

tarimda-yatirim-3

Tarım ürünlerinde bazılarının uygun koşullar sağlanması halinde girdileri neredeyse hiç denilecek kadar az masraflı olmaktadır. Bu sayede kişiler ürünleri yetiştirmek için para harcamaktansa verim alınacak alanı büyütmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirmekte ve yatırımlarını bu alanlarda yapmaktadırlar. Bu amaçla tarım yapılacak olan alanların uygun analizleri ve şartları söz konusu olunarak yetiştiriciliği kolay olan yeşil yapraklı sebzeler gibi ürünlerin yetiştiriciliği gerçekten karlı olacaktır.

3- Organik Tarım

organik-tarim

Organik tarım, bitkiye herhangi bir kimyasal müdahale yapılmadan ürünün kendi şartları altında yetişmesi işlemi olarak adlandırılabilir. Tarımda akıllı yatırım alanında yine bu yetiştirme tekniği büyük rağbetler görmektedir. Kişiler geleneksel tarımda gübreleme, ilaçlama gibi birçok girdiye yüksek meblağlar harcamaktadır. Bu durum organik tarımda söz konusu olmamakta ve bitkiye uygulanan en az girdi ile yetiştiricilik işlemi yürümektedir.

4- Birim Fiyatı Yüksek Olan Ürünler Seçin

tarimda-yatirim-4

Az sermaye ile tarım sektöründe sürdürülebilir bir yatırım yapmak için kişiler ellerindeki sermaye ile belki daha az bir alanda tarım yapabilecekler. Ama seçecekleri ürün pahalı ve rağbet gören olması ile beraber kısa sürede yüksek meblağlar kazanabileceklerdir. Genel olarak gurme bitki çeşitlerinin yetiştiriciliği üzerine yapılacak olan yatırımlar yine az sermaye ile ne iş yapılır sorusuna verilebilecek en güzel cevap olmaktadır. Genel olarak bu alanda yapılacak olan yatırımlar daha çok gurme mantar ya da sarımsak çeşitleri ile yine süs bitkileri alanında olması söz konusu olmaktadır.

5- Fide Yetiştiriciliği Yatırımı

fide-yetistirme

Fide yetiştirme işlemi normal yetiştiriciliğe göre daha az masraflı olmakta ve aynı zamanda daha az yatırım gerektirmektedir. Bu amaçla az sermayesi bulunan kişiler bu alandaki gerekli şart ve koşulları sağlamaları ile yüksek meblağlar kazanması söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda geniş bir Pazar alanına sahip olan bu sektör yine tarımda az sermaye ile başvurulabilecek iş planı olabilmektedir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler