Perşembe, Nisan 18, 2024

Ayakkabı Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabılar, eşya seçimlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Hem erkek ayakkabı modellerinde hem kadın ayakkabı modellerinde ayakkabı seçimi tercihi yaparken belli şeyleri dikkate almak gerekir. Ayakkabılar hem şıklığı yansıtırken, hem de rahat ve konforlu olmalıdır. Bunlara ek olarak ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken kurallar bulunur.

İnsanlar günümüzde ayakkabı seçimlerini yalnızca görsellik üzerine kurmuş durumdadır. Özellikle bayanlar tasarım olarak beğendikleri ayakkabıları almayı tercih ederler. Bu ise tamamen yanlış bir seçimdir. Görsel olarak beğenilen ayakkabı modelleri sağlıksız ayakkabı seçimleri olabilirler. O yüzden ayakkabı model tasarımlarına bakmak yerine, her türlü ihtiyacı karşılayacak ayakkabı seçimi yapmak daha önemlidir. Güvenilen markalardan ayakkabı alışveriş yapmak ise yerinde bir tercih olacaktır. Bu yüzden ucuz görünen ayakkabı dükkân ve pazarları yerine bu markalara göz gezdirilmesi daha iyi olacaktır.

Ayakkabı seçimi dikkatli yapılmalı:

ayakkabi-secimi-1

Özellikle ayakkabı seçimindeki aceleler yanlış ayakkabı tercihine neden olabilmektedir. Bu yüzden ayakkabı seçimi yaparken çeşitli markalar ve modeller incelenmeli ve buna uygun karar verilmelidir. Ayakkabı alışverişlerinde yapılan belli başlı hatalar vardır. Bunların arasında ilki ayakkabı denemesi yapılırken her iki ayakta ayakkabıyı denememektir. Bu seçim insanlara yanlış tercihler yaptıracaktır. Çünkü ayakkabı her iki ayakta denenmeli ve ayak yapısına uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Böylelikle, doğru bir karar verilmiş olacaktır. Ayakkabı seçimi için, yorgun ve halsiz olunan günlerin tercih edilmesi ise yanlıştır. Ayaklar gün boyu şiştiği için, bu durum ayakkabı seçimlerinde doğru sonuçlar vermeyecektir. O yüzden ayakkabı alırken sabah ve öğlen saatleri arasının tercih edilmesi veya yorgun olmayan bir günde ayakkabı alınması daha iyi olacaktır. Alınan ayakkabıların ayağı sıkmamasına dikkat edilmelidir. Ayakkabı alırken ayakkabı ve başparmak arasında en az yarım santim boşluk olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabı ayrıca her yönden rahatlık hissi vermelidir. Yanlardan ve ön kısımları sıkmamalı ve ayağa tam olarak uymalıdır. Böylelikle sağlıklı bir ayakkabı tercihi yapmış olacaksınız.

Ayakkabı rahatlığına dikkat edilmeli:

ayakkabi-secimi-3

Bunlara ek olarak ayakkabının kişiyi ne kadar rahat hissettirdiğine bakmak lazımdır. Ayakkabının sağlıklı malzemelerden yapılması gerekir. Bu yüzden satıcıdan alınan bilgi ile ayakkabının uygun olup olmadığı öğrenilir. Sağlıklı ve nefes alan malzemeden yapılmış ayakkabıları tercih etmek gerekir. Çünkü gün boyu ayakların rahat tutulması önemlidir. Sağlıksız ve ucuz malzemelerden yapılmış ayakkabılar ile çeşitli ayak ve cilt hastalıkları oluşabilir.

Ayakkabı alırken diğer dikkat edilecek hususlar:

ayakkabi-secimi

Sağlıklı malzemelerden yapılmış bir ayakkabının ilk tercih olması gerektiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca bunun yanında görsellikte isteniyorsa hem güvenilir hem rahat ve şık markaları bulmak mümkündür. Ayakkabı seçimlerinde ayakkabı tabanı ise diğer dikkat edilmesi gereken kurallardandır. Ayakkabı tabanı ne çok ince ne çok sert bir yapıda olmalıdır. Bu tarz ayakkabılar ayaklara zarar verebilir ve ayağı rahatsız hissettirerek konforu alır. Bu kurallar uygulandığında sağlıklı ve rahat ayakkabı seçimi mümkün olacaktır.

 

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Gerçekden çok gerekli bir bilgi ne yazık ki günümüzde en çok görsele dikkat ediliyor ancak hiç ayaklarımızın rahatlığını düşünmüyoruz. Yazılarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim ??☺️

  2. Ayaklar çok önemli özellikle devamlı olarak ayakta çalışıyorsanız ayakkabının önemi iyice artıyor Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ayakkabı alımını gerçekleştirmeye çalışacağım

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler