Aşk Dünyada Varoluş

blank

Aşk ve ilişkiler her zaman gizemli ve ilgi çekici konular olmuştur. Bir edebi metne konu olabilecek şeyleri sıralamak istesek herhalde listenin başına “ aşk “ geçer.  Aşk ne demektir? Gerçek aşk mümkün müdür? Kaçan kovalanır mı? Bu gibi soruların cevaplarını bulmak oldukça güç olmuştur.

Ne var ki tabiatın özünden doğan, bazen duygusal bazen tinsel anlamlar yüklediğimiz Farsça bir kelime olan “aşk”; yine Farsça bir kelime olan “Aşeka’dan geliyor. Aşeka “ sarmaşık “ demek. Sarmaşıklar, kuşattığı ağacın tüm besinine, suyuna, hayatına ortak oluyor.

Bir süre sonra ağaç, hem kendini hem de sarmaşığı beslemekte zorlanınca ölüyor. Sarmaşığın kuşattığı ağacın suyunu emmesi, onu soldurup zayıflatması ve bazen kurutması gibi aşırı sevginin de sevenin sevdiğinden başkasıyla ilgisini kestiği, onu sarartıp soldurduğu için bu duyguya aşk denmiştir. Bir duygunun acı getireceği en az mutluluk getireceği kadar belliyse, neden bu duyguyu yaşamadan duramayız?

Biz insanlar varoluşumuz gereği ilişkisel varlıklarız ve bu gerçeklikten kaçmak neredeyse imkansız. Kendimiz için anlamlar üretmeye, diğerleriyle ve dünya ile bir bağ kurmaya ihtiyacımız var. Birini sevdiğimiz zaman içsel dünyamız daha zenginleşir ve derinleşir. Dünya daha yaşanabilir bir yer olur.

Tam da bu yüzdendir ki, aşık olunan kişiden ayrıldığımız zaman dipsiz bir acının içine düşebiliriz. Çünkü onu kaybederken kişi kendi anlamını yitirebilir ve birdenbire çok derin bir yalnızlık içine düşebilir. Bütün duygularını tek bir insanda ve tek bir şeyde harcamak! Benim bahsettiğim aşk sadece bundan ibaret değil…

Bizler hayatımızın hem yazarı hem de gözlemcisiyiz. Bu nedenle kararlarımızı seçmekte özgürüz. Aşkı yaşarken ne kadar otantik olabiliyoruz? Burada bahsettiğim otantik olma hali, daha çok kendi sınırlarımızın ve özgürlüğümüzün farkında olmak. Ne kadar farkındayız? Daha otantik bir ilişki yaşamak için kişinin kendi değerlerinin ve seçeneklerinin farkına varmasına ihtiyacı vardır. Üstelik, bu değerlerin bir gün yeniden değişebileceğinin bilincinde olarak!

Madem ki birini sevmek müthiş heyecan verici bir deneyim o zaman ne oluyor da aşk azalıyor, bitiyor veya acı dolu bir deneyime dönüşüyor? İnsanlar kendi anlamını yitirmemek ve derin bir yalnızlık yaşamamak için aşkta kalmaya çalışıyor. Bu durum ise, otantik olmayan bir yaşam biçimine sürüklüyor. Kişi kendi gibi olmadan yola devam etmeye çalışıyor. Yani  bu duygunun kölesi oluyor! Seçim yapmak ve yaratmak konusunda özgürsün. Şimdi tarafını seç…  Kendi özgürlüğünün ve sınırlarının farkında mısın? Yoksa aşkın kölesi mi?

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerikKadınların İlişkilerinde Yaptığı Başlıca Hatalar Neler?
Sonraki İçerik2019 Yılı Dekorasyon Modası
blank
Psikolog Alev Gamze Akbay, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitimi boyunca birçok projede gönüllü olarak çalışan Akbay, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sevgi Evleri, Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi, Gaziantep Amatem, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve İstanbul Meva Hastanesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nda staj yaptı. Ardından Gaziantep Üniversitesi Pedagojik Formasyon programını başarıyla tamamlayan Psikolog Akbay, kendi alanında iş hayatına “Merhaba” dedi. İlk olarak Vita Line Tıp Merkezi’nde danışanları ile buluşan Psikolog Akbay, ergen ve yetişkinlerle bireysel psikoterapi yaptı. Terapilerde ağırlıklı olarak Varoluş Terapisi ve EMDR (göz hareketleri ile duyarsızlaşma ve yeniden işleme terapisi) yaklaşımını kullanan Akbay, danışanları ile yakından ilgilenerek onların hayatta istediği yolu bulmalarına katkıda bulundu. Ardından Arslanoğlu Poliklinik ile el sıkışan Psikolog Akbay, halen burada danışanlarına hizmet vermektedir. Kariyerini birçok eğitimle taçlandıran Psikolog Akbay, Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi'nde Asistan Psikolog olarak görev aldığı sırada "Nöropsikolojik testler", "Gelişim Testleri", "Psikolog Asistanlığı", "Psikolojik Değerlendirme ve Görüşme Teknikleri" eğitimlerini aldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yer alan Yakındoğu Üniversitesi'nde "Psychology and Gender Research " hakkında 1 ay yoğunlaştırılmış eğitim ve " Queer Cypruss Association " adlı araştırmada yer aldı. Varoluşçu Akademi, ve Varoluşçu Psikoterapiler Derneği "EXİStanbul" derneği onaylı Temel Varoluşçu Analiz Eğitim proğramını 2 yıl sürede tamamlayan Psikolog Akbay, Psikoterapist unvanı almaya hak kazandı. “ Emdr Enstitüsü (Davranış Bilimleri Enstitüsü), Emdr Türkiye, Uluslararası Emdr Derneği ve Emdr İnsani Destek Proğramları” derneği üyesi olan Psikolog Akbay, ”Humanitarian Assistance Programs” derneği onaylı Emdr Eğitim Proğramını başarıyla tamamladı ve Tramva Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD), İlişki Problemleri, Erken Dönem Tramvalar, Sosyal Fobi ve Performans Geliştirme çalıştığı başlıca sorun alanlarıdır. Psikolog Akbay, Emre Konuk, katkısıyla Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde süpervizyon faaliyetlerini sürdürmektedir. Cinsel Sağlık Enstitüsü ve Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği üyesi olan Psikolog Akbay, “Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği” onaylı Cinsel Terapi Eğitimini başarıyla bitirmiş olup, bu alanda danışanlarına hizmet vermektedir. LÖSEV gönüllüsü olan Akbay, Lösemiye/ Kansere karşı görevlerini yürütmektedir. Psikolog Alev Gamze Akbay, halen Gaziantep CİSED Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

1 Yorum

  1. Aşk bizde sevgi olarak kullanılsa yazınız için çok haklısınız. Ancak bizde pazarda alışveriş yapar gibi sen beni seviyorsan bende seni seviyorum şeklinde olarak görüldüğü için sevmenin tarifini yapamayan aşıklar tanıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz