Perşembe, Nisan 18, 2024

Aksesuar Ve Dekorasyonun Dikkat Etmeniz Gereken İncelikleri Nelerdir?

Ofisimizi, evimizi dekore ederken dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan birisi de aksesuar seçimidir. Bu aralar mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, internette kısaca her yerde aksesuar furyasını fazlasıyla görüyoruz. Ancak bu konuda en önemli olan şey şudur: Bir aksesuarı sırf çok hoşumuza gidiyor diye almamalıyız. Aksesuarlar, mobilyalarımızı ve göz zevkimizi tamamlayan, evimize şıklık katan en önemli dekorasyon parçalarıdır.

Aksesuar seçimleri yaparken; mobilyalarınızın uyumuna, renklerine, materyallerine ve formlarına dikkat etmeniz gerekir. Bütünlüğü, uyumu ve kullanılacak yeri iyi belirlemek gerekir. Örneğin; çok büyük bir masanın ortasına koyacağınız küçük bir vazodaki çiçek, bu aksesuarın yeterince algılanmasını sağlamaz. Başka bir örnek ise; küçük bir salona yapacağınız büyük bir kütüphane veya tv ünitesi, içindeki objeler ile son derece gözünüzü yoracaktır. Aksesuar seçiminde işe sizi mutlu edecek, beğendiğiniz aksesuarları seçerek başlayın. Sevdiğiniz, hoşunuza giden objeler olsun ki baktığınız zaman sizi mutlu etsin.

Aksesuarlar, mekânların bütünlüğünü sağlamalıdır. Hiçbir zaman aşırı dikkat çekerek dekorasyonun kimliğini yok edici noktaya gelmemelidir. Bir köşede kullanacağınız güzel bir saksıdaki bitki bile dekorasyonunuzu tamamlar. Bu konuya dikkat ederek seçilen aksesuarlar her zaman daha başarılı olur.

Aksesuar alışverişi yaparken, aksesuarlar arasında gruplamalar yapmak son derece önemlidir.

Bu gruplama nasıl yapılır derseniz; renk uyumu, kullanılacağı yerler, ebatlar ve malzemenin önemi şeklinde sıralayabiliriz.

Mesela; evinizin bir bölümünü anı köşesi yapabilirsiniz. Böylece hem kullanacağınız aksesuarların en güzelini bu bölümde sergilemiş hem de yaşanmışlık alanı oluşturmuş olursunuz. Eşyalarınız büyük ve koyu renk ise daha küçük ve soft renklerde seçeceğiniz aksesuarlar mekâna ferahlık katacaktır.

Son olarak, evlerinizin size özgü olmasına dikkat edin. Seçtiğiniz aksesuarlar bu senenin modası veya her yerde var diye sizde de olmasın. Seçtiğiniz aksesuarın pahalı veya ucuz olmasının hiçbir önemi olamaz. Önemli olan sizi yansıtması, yaşam alanına bütünlük sağlaması ve en önemlisi olduğu alanda sizi mutlu etmesidir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

İç Mimar Sinem Yıldırım Say
İç Mimar Sinem Yıldırım Say
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler