Pazar, Nisan 14, 2024

25 Yıldan Sonra İlk Defa!

Balıkçı Uğur Özdemir, Gökçeada’dan yaklaşık 6 mil uzaklıkta oltasıyla avlanırken hayranlık uyandıran görüntülere şahit oldu. Bu görüntüleri paylaşarak da son dakika haberi bülteninde yerini aldı.

 

Haber365 tarafından edinilen bilgilere göre Uğur Özdemir balık tuttuğu sırada 8 tane balinayla karşılaştı. İçlerinde yavru balinalar da bulunduran sürü, Özdemir’in balıkçı teknesinin etrafında adeta oyunlar oynadı.

 

Karşılaştığı balinaları video kaydına alan Özdemir, cinslerini ve bu balıkların Gökçeada açıklarında neden bulunduğunu bilmediği için video kaydını İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’ne gönderdi. Fakülteden Doç. Dr. Arda M. Tonay videodaki canlıların yalancı katil balinalar olduğunu söyledi. 

 

Son dakika haberleri bülteninde yankı uyandıran bu olay bazı kesimlerde koronavirüsün iyi etkileri arasında değerlendirildi. İnsanların evlerinde kaldıkları bu dönemde dıaşrı çıkıp doğayı kirletmiyor olması ile doğanın tekrar kendi geldiği ve olması gereken düzene geri döndüğü hakkında görüşler belirtildi.

 

M. Tonay bu durumla ilgili bilgilendirme ve değerlendirmelerine devam etti. Tonay bu türlerin sıcak suları sevdiğini fakat nesillerinin tükenmekte olduğunu üzülerek belirtti. Yaklaşık olarak son 30 yılda Akdeniz ve Ege’de kaydedilen katil balina sayısının 20’den az olduğunu ve bu türlerin derin sularımızda görülmesinin normal bir durum olduğunu söyledi.

 

Yalancı katil balinalar bu son dakika haberi ile Kuzey Ege’de ilk defa ve Ege Denizi’nde ise son 25 yıldan sonra ilk defa görüldü. Geçtiğimiz hafta İsrail ve Lübnan’da da görülen balinalar, Akdeniz sularının canlı çeşitliliği için sevindirici bir olay olarak değerlendirildi. Tonay’ın açıklamalarına göre dünyadaki 89 balina türünden biri olan yalancı katil balinaların, diğer balinaların aksine deniz memelilerini yemediğini veya çok nadir yediğini öğrendik.

 

Çene yapılarının katil balinaya benzemesinden dolayı bu tür yalancı katil balina olarak adlandırılmıştır. Balinalar dışında kameralara takılan bir başka görüntü daha geldi. Dalgıçlar arasında kanatları açık bir yarasaya benzediği için şeytan mantası olarak adlandırılan mobula mobular türü vatoz da görüntülendi. 

 

Doç. Dr. Arda M. Tonay balıkçıların ve böyle durumlarla karşılaşan herkesin, yaşanılan olayı kendilerine haber vermelerinin çok önemli olduğunu belirtti. 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler