Ana Sayfa Sağlık Beyaz Dişler Zirkonyum Porselen Nedir?

Zirkonyum Porselen Nedir?

0
1557
zirkonyum porselen

Diş hekimliğinde gelişen yeni teknolojiler sayesinde artık estetik diş uygulamaları fazlasıyla ön plana çıkmaktadır.

Günümüzde dişlerin kuronla kaplanmasında uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenler yerini artık Zirkonyum alt yapılı porselenlere bırakmaktadırlar. Biyolojik uyum, doğal görüntü, estetik ve mekanik direnç gibi istediğimiz tüm özelliklere sahip olan bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan Zirkonyum kullanılır.

Zirkonyum esaslı porselenleri, hem ön dişlerde kullanılabilecek kadar doğal olmaları, hem de arka dişlerde kullanılabilecek sağlamlıkta olmaları sebebi ile güvenle tercih etmekteyiz. Ayrıca, Zirkonyum Porselenlerin ışığı geçirebilme özelliği sayesinde, eski metal diş kaplama uygulamalarına göre, orijinal dişlere en yakın, doğal ve daha estetik bir görünüm sağlayabiliyoruz.

Zirkonyum Dişler Nerelerde Kullanılır?

  • Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınamayan ileri derecedeki renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde
  • Önceden dişleri kesilmiş kişilere
  • Ayrık dişleri birleştirmede
  • Kırık dişlerin düzeltilmesinde
  • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde
  • Doldu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde Zirkonyum güvenle uygulanmaktadır.

Zirkonyum Porselen alerjik olmadığı gibi, doku dostu bir materyaldir. Ayrıca yalıtıcı özelliği ile sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.

Porselen Kaplamayla Zirkonyum Kaplama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zirkonyum kaplama günümüz teknolojisi aracılığıyla yapılan malzemeyken porselen kaplama daha çok geleneksel yöntemlerle yapılır. Bu anlamda porselen kaplamayla zirkonyum kaplama arasındaki farklar da oldukça geniştir. Porselen kaplamalar geleneksel yöntemlerden yapıldığı için belirli durumlarda hata yapılabilir. Zirkonyum kaplamada herhangi bir metal tedavisi yoktur. Bu anlamda diş etlerinde beyazlaşma oluşmaz.

Porselen kaplamalar neredeyse sıfıra yakın ışık geçirgenliğine sahiptir. Bu anlamda estetik açıdan daha mat bir görüntüye sahiptir. Ancak zirkonyumda ışık geçirgenliği olduğu için doğal renk ve daha canlı görüntüler ortaya çıkar. Zirkonyum kaplama, porselene göre iç yapıda değişiklik esnasında oluşabilen mikro çatlakları çözmektedir. Genel anlamda kişinin ağız yapısına göre de belirlenir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz