Yüzme Gözlüğü Alırken Dikkat!

Yüzme Gözlüğü Alırken Dikkat!
Nasıl Bir Gözlük Almalıyım?

Alacağımız olan gözlüğün markasının ya da fiyatının hiçbir önemi yoktur. Piyasada çeşitli markalar, çeşitli fiyatlar ile piyasaya gözlükleri sunmaktadırlar. Bizim için önemli olan gözlüğün markası değil işlevselliğidir. Yani gözlüğü ne amaçla alacağımız önemlidir. Neden gözlük alıyoruz? Gözümüze su kaçmaması için. Dolayısıyla önemli olan bu konuda size yardımcı olabilecek bir gözlük seçmenizdir. Marka sadece gösteriştir. Gözlüklerin hemen hemen hepsi aynı işi görür. Gözlüğü almadan önce yapmanız gereken tek bir test var. Gözlüğün lastiğini başınıza takmadan, sadece gözlerinize gelecek olan kısmı gözlerinize sabitlemeniz, içindeki havayı boşaltmanız ve ondan sonra ellerinizi çekmeniz gerekecek. Eğer gözlük 3-4 saniye içerisinde gözünüzden düşmez ise bu gözlük sizin işinize yarayacak olan bir gözlüktür.blank

Gözlüğümün Temizliğini Nasıl Yapmalıyım?

Yüzdükten sonra mutlaka gözlüğünüzü duş alırken yıkamanız gerekiyor. Önemli olan nokta gözlüğünüzü yıkarken gözlüğün iç tarafına parmağınızla temas etmemeniz. Eğer parmağınızla temas ederseniz ya da dokunarak yıkarsanız gözlüğün ömrünü kısaltmış olursunuz. Bunun nedenine gelecek olursak; gözlükler fabrika çıkışlı olarak iç tarafında buhar önleyici kimyasal barındırır. Parmağınızla temas ettiğinizde o kimyasalı inceleteceksiniz ve zamanla azalmasına, kaybolmasına neden olacaksınız. Ama biz bunu ne kadar önlemeye çalışsak bile bu kimyasal zamanla azalacaktır. Bunun sonucunda da gözlük buhar yapmaya başlayacaktır. Piyasada ayrıca satılan buhar önleyici kimyasallar var fakat ben bu kimyasalları tavsiye etmiyorum. Bu kimyasalların yerine bunun daha basit bir çözümü var. Oda şu: gözlüğünüz kuruyken gözlüğün iç kısmına tükürüyorsunuz. Tükürdükten sonra parmağınız ile tükürüğü gözlüğün iç camına iyice yedirin ve kenarda 1-2 dakika bekletin. Suya gireceğiniz zaman da gözlüğünüzü suya batırıp çıkartın. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra gözlüğünüzün buhar yapmadığını göreceksiniz.blank

Ne Tip Bir Gözlük Kullanmalıyım?

Antrenman yapıyorsanız antrenman gözlüğü yarış yüzüyorsanız da yarış gözlüğü kullanmanız gerekiyor. Aralarında ne fark var diye soracak olursanız antrenman gözlüğünün kenarlarında körük vardır. Depar gözlüklerinde ya da yarış gözlüklerinde böyle bir körük yoktur. Direk plastiğin kendisi gözünüz ile temas eder.

Antrenman gözlüğü içeri su kaçmayacak kadar hafif bir konfor sağlar. Gözünüze çok az bir baskı uygular. Fakat en ufak bir temasta ya da basınçta gözünüzden çıkar. Yarışlarda depar çıkışı yapacak olacağımızı da düşünürsek yapacağımız olan bu depar sırasında taktığımız antrenman gözlüğü gözümüzden çıkacaktır. Bu neden ile antrenman gözlüğünü yarışta kullanmamakta fayda var.

Depar(yarış) gözlüğüne gelecek olursak diğerinde olan körük bu gözlükte yoktur. Direk olarak plastik gözünüzle temas eder. Antrenman gözlüğüne kıyasla daha konforsuz bir gözüktür. Depar gözlüğünün gözünüze yaptığı baskı daha fazladır. Bu gözlükle depar yaptığınızda gözünüzden çıkmayacaktır. Sebebi ise bu gözlük diğerine oranla gözümüze daha yakındır. Çok fazla uzun değildir. Suya atladığımızda gözlüğün suya çarpma ihtimali çok azdır.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz