Pazar, Nisan 14, 2024

Yağmur ve Yağmurun Oluşumu

Yağmur nasıl oluşur? Yağmurun oluşumu, uzun zamandır insanların dikkatini çeken ve en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. İnsanlar yağmurun oluşumu hakkında birçok araştırma yapmış, bu uzun araştırmalar sonucunda yağmurun oluşum şekillerini hesaplamış ve nasıl yeryüzüne indiğini bulmuşlardır.

Yağmur Nasıl Oluşur?

Doğanın sürekli oluşturduğu bir su döngüsü vardır. Bu döngü canlı hayatı için çok önemlidir. Yağmurun oluşumu ile bu döngü devam etmiş olur.

Yağmurun nasıl oluştuğunu öğrenmek için insanlar öncelikle bulutları incelemiştir. İlk olarak, su ve su kaynakları aldığı güneş ısısı sonrası buharlaşır. Oluşan su buharı gökyüzüne yükselerek yoğunlaşma aşamasına gelir. Bu aşamadan sonra ise su damlacıkları ortaya çıkar. Bu su damlacıklarının birleşmesiyle yağmurlar meydana gelir ve yeryüzüne düşmeye başlar. Böylelikle yağmur oluşmuş olur.

Su Damlacıkları Yağmura Nasıl Dönüşür? Yağmur Nasıl Oluşur?

yağmur nasıl oluşur

Su damlacıkları, yoğuşma olayıyla birlikte yağmur haline dönebiliyor. Ama bunların içinde de iki farklı yol bulunuyor. Bunlardan birincisi, çarpışma. Su damlacıkları rüzgârın etkisiyle, havada birbiriyle çarpışırlar ve böylelikle yağmurlar meydana gelir. İkinci durum ise, kristalleşme. Soğuk havalarda donan su damlacıkları küçük kristallere dönüşerek yeryüzüne inerler. Bu kristaller aşağı katmanlara indikçe daha sıcak havaya uğradıkları için çözünerek su damlacıklarına ve yağmura dönüşmüş olurlar.

Yağmurun Yağış Türleri Nasıl Anlaşılır?

yağmur nasıl oluşur

Yağmur doğa için en gerekli durumlardan birisidir. Yağmurun yağış türleri arasında pek çok çeşit görmek mümkündür. Ancak yağış türleri bulutların durumuna bakılarak anlaşılmakta olup, her mevsimde ve iklimde görülmeyebilirler.

Yağmurun çeşitleri nelerdir?

  • Yamaç Yağışları:

Bu tür genelde dağlık bölgelerde görülür. Özellikle ülkemizde Kuzey Anadolu gibi bölgelerde bu yağmur şeklini görmek mümkün olacaktır. Denize paralel olan dağ kıyılarında oluşan bu yağmur çeşitleri, Toros Dağları’nda da sık sık görülür. Bu yağışın oluşum şekli diğer yağmur oluşumlarına benzer. Gökyüzünde bulunan su buharları burada yoğunlaşarak katı bir biçimde yeryüzüne iner. Bu yağmurların özelliği arasında yarı katı yarı sıvı olma durumu vardır.

  • Yükselim Yağışları:

Ülkemizde sık sık görülen bir yağış türüdür. Yükselim yağışları denilen bu çeşit, konveksiyon yağış tipi adıyla da bilinmektedir. Bu yağış türleri her mevsimde sık sık görülmekle birlikte bazı mevsimlerde daha çok oluşmaktadır. Özellikle bahar aylarında bu yağışları görmek mümkündür. Ülkemizde, yükselim yağışları denilen bu yağmur tipi daha çok Ege ve İç Anadolu Bölgeleri’nde görülür. Buradaki oluşum, kuzeyden gelen hava akımı ile gerçekleşir. Özellikle kuzey bölgelerinden gelen su buharları İç Anadolu ve Ege Bölgeleri’nde yükselerek su damlacıklarına dönüşür. Daha sonra yeryüzüne yağmur olarak düşerler.

Yağmurun Faydaları

Yağmur su döngüsünün gerçekleşmesini sağlar ve yeryüzünde yer alan sular yağmur ile temizlenmektedir. Yağmurun faydaları arasında son derece önemli olan etken yağmur suyu tarla bitkileri için çok daha fazla yararlı olmasıdır. Sulama yapılması ile her türlü bitkiler yetiştirilebilir. Fakat yağmur suyunun mineral açıdan zengin olması ve belli bir nokta yerine bitkinin her yerinde temas etmesi verimin artmasını sağlayacaktır.

İçermiş olduğu mineraller sayesinde yağmur suyu içilebilir. Yağmur suyunun saçlara faydası olduğu gibi ellere ve vücuda sürülebilir. Ayrıca cildin yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Yağmur ormanlarda bulunan ağaçların su gereksinimlerini sağlar ve ormanlar ile canlı kalmak için gerekli olan oksijen elde edilmektedir.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Ayrıca dilerseniz diğer yazılarıma buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

3 YORUMLAR

  1. Yağmur denilince aklıma hep romantik ve ufak bir ıslanma şeklinde bir his oluşurdu. Yazınızı okuyunca yağmurun evrelerini düşündüm. Gerçekten muhteşem bir doğa olayı. Yağmur ile bizi nasiplendiren rabbimize şükürler olsun. Gerçekten hayret verici bir sistem

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler