Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Verimli Ders Çalışmanın En Önemli 7 Kuralı

VDers çalışma hakkında yazılmış birçok yazı bulunmaktadır. Bu yazıyı onlardan ayıran ise telefon, tablet ve bilgisayarlarınıza olan sevdanızı biliyor olması. Canınız ciğeriniz bu teknolojik araçlarınızdan çok fazla ayrı kalmadan “verimli ders çalışma nasıl olmalıdır” sorusuna cevap vereceğim. Dikkatinizi toplayın.

Bir günümüz nasıl geçmeli? Nasıl ders çalışmalıyız? Verimli Ders Çalışma

1) Okuldan geldiniz, çantanızı atın bir kenara. (Atmadan zevki çıkmıyor.)

2) Güzelce yemeğinizi yiyin. 1 saatlik serbest zamanınız var. Dinlenin.

3) Yavaşça elinizdeki telefonu bırakın. Çantanızı alın. O gün işlediğiniz konuların üzerinden geçin. 25 dakikalık setler halinde arada 10’ar dakika mola vererek çalışmalarınızı sürdürün. Molalarda telefondan uzak durun.(Aklınızın orda olup bitende kalmaması için sabredin.

Konuları tekrar ederken yapışkanlı küçük kâğıtlara önemli gördüğünüz yerleri yazın. Ancak uzun cümleler halinde değil. Kâğıtlara baktığınızda konuyu size hatırlatacak şekilde. Böylece bir daha geniş bir şekilde çalışmanıza gerek kalmayacak, yükünüz hafifleyecek.

  • Not kağıtlarının renkli olması dikkat çekici olacağından çalışma isteğinizi artıracaktır. Bu yönde seçimler yapın. Kağıdınız beyazsa renkli kalemler kullanın.
  • Hazırladığınız notları evinizde her gün göreceğiniz bir duvara yapıştırın. Verimli ders çalışma için önünden bakıp geçtikçe notlar görsel hafızanızda yer edinecektir.
  • Öğretmeninizin derste üstüne basa basa söylediği yerleri not edin, bunların yanına bir şekil çizin. Bunu istememdeki amaç şekiller konuyu çağrıştıracaktır. Yani sınav esnasında zihninizde canlandırdığınızda şekil size cevabı hatırlatacaktır.
4) Ödevleriniz varsa yapın. Daha sonra test kitaplarınızdan-var olduğunu düşünüyorum- testler çözün. Yine molalarda telefondan uzak durun.
  • Ders programınızın yazılı olduğu kâğıdı açın. Günlerin üstüne ya da altına o gün hangi derslerden test çözeceğinizi belirleyip yazın. Bir nevi bu sizin planınız aslında. İlla saati saatine plan yapmanıza gerek yok. Her şeyi kafanızda kurgulayabilirsiniz. Yeter ki yapacağım dediğiniz şeyden dönmeyin.
  • Belirlediğiniz günlerde belirlediğiniz ders ile ilgili test çözerken, eğer yeni öğrendiğiniz bir konu ise önünüzde defter, kitap yani notlar açık olsun. Önce o notları sorularda nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Bir iki test böyle çözdükten sonra yardım almadan çözmeye çalışın. Yanlışınız çıkarsa mutlaka o soruya tekrar dönün, nerede hata yaptığınızı inceleyin. Notlarınızdan yardım alın. Hala anlaşılamayan yerler var ise arkadaşlarınıza ya da öğretmenlerinize mutlaka o soruyu sorun. Tekrar tekrar sormaktan çekinmeyin. Yapamadığınız sorular sınavlarda karşınıza çıkabilir o yüzden es geçmeyin.
  • Yeni çalışmaya başlayacaklar, 25 dakikalık 2 set halinde testlerinizi çözün. Bir hafta sonra set sayısını artırın. Böyle böyle üst limitinize kadar artırmaya devam edin. Çalışma süresinin yavaş yavaş artırılması sizin daha kolay adapte olmanızı sağlayacaktır.

5) Artık telefon, tablet veya bilgisayarlarınıza kavuşma vakti. Bunu hak ettiniz. 1,5 saatlik serbest zaman verin kendinize. Tabi bu süre çalışmaya yeni başlayanlar için. Ders çalışma sürenizi arttırdıkça bu süreyi kısmalısınız.

6) Serbest zaman bitiminde biraz da kitap okumalısınız. Kitaplarla arası olmayan biriyseniz ilk başlarda 20 dakika okuyun, bırakın. Birkaç gün sonra bunu 30 dakikaya çıkarın, giderek arttırarak en az 1 saate ulaşın. Kitabı anlayarak okuyun. Hızlı okuyunca anlayamıyorsanız yavaş okuyun –peşinizde atlılar yok- yeter ki kitabınızın ne anlatmak istediğini anlayın. Zamanla okuduğunuzu anlama hızınız da artacaktır zaten. Böylece soruları kolayca anlayıp çözebilir hale geleceksiniz.

7) En az 9 saat uyuyacak biçimde uyku saatinizi ayarlayın. Eğer iyi bir uyku çekmezseniz yarın öğretmeninizin anlatacakları sizin için ninniden ibaret olacaktır. Çantanızı da yatmadan hazırlamayı unutmayın.

Dipnot:  Öğretmenleriniz sınavdan önce kısa bir tekrar yapıyorsa gözlerinizi dört açın. Önemli yerlerin üstünden geçecektir. Dediklerini mutlaka not edin. Sınavda karşınıza çıkması olası bir durumdur.

verimli-ders-calismanin-en-onemli-7-kurali

Bu mu yani? Bu kadar mı? Böyle çalışınca olacak mı şimdi? Verimli Ders Çalışma

Evet bu. Olup olacağı bu kadar. Aynen böyle olacak. Bir günlük olan bu çalışmayı her gün tekrarladığınızda öğrenemediğiniz konular kalmayacak. Her gün test çözerek deneyiminizi artıracaksınız. Daha ne olsun. Sadece sabredin, yazdıklarımı eksiksiz uygulamaya çalışın. Sonuçlarını göreceksiniz. Telefon, tablet ve bilgisayarlarınızı kimse sizin elinizden almaya çalışmayacak. Sınıfta ön plana çıkmaya başlayacaksınız. Sınav notlarınız yükselecek. Kitap okumanız sayesinde de anlama yetiniz güçlenecek. Yalnız her şey yavaş yavaş gelişecek. Bugün çalıştım yarın mükemmel sonuç alacağım diye bir şey yok. Biraz zaman alacak. Siz bir tohumu toprağa yeni gömdünüz. Ertesi gün çiçek açmasını bekleyemezsiniz. Önce can suyunu vereceksiniz. Çiçeğin açması için nelerin gerekli olduğunu öğrenip uygulamanız gerekecek. Az biraz sevgi ve ilgi de ister bu işler. Sonra bir gün, bir bakmışsınız filizlenmiş. Bir tohumun canlanışı gibi olacak sizin de çalışmalarınızın sonuç vermesi. Güneşli günler çok yakın. Sabredin, çiçekler açacak ve o gemi bir gün gelecek!

Umarım yazımı beğenmişsinizdir, ayrıca bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim: Zamanı Verimli Kullanmak İçin Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Matematik Öğrt Özge Gün
Matematik Öğrt Özge Gün
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Verimli ders çalışabilmenin en önemli kuralı bence düzenli ve disiplinli olmak. Kafaya koyduktan sonra yapabiliyor insan, öbür türlü hep bir bahane ile geçiştiriyor ders çalışmayı.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler