Pazar, Mayıs 19, 2024

Türkiye’nin Saklı Kalmış Doğal Güzellikleri

Coğrafi ve tarihi açıdan cennetten bir köşe olan Türkiye’de, görülmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Türkiye’nin saklı kalmış doğal güzellikleri olan bu yerler, büyüleyici doğallıkları ile yerli ve yabancı turistlerin en çok gitmeyi istedikleri yerler arasında bulunmaktadır. Bu saklı kalmış gerek doğal açıdan, gerekse tarihi açıdan muhteşem olan bu yerleri, şu şekilde sıralamak mümkündür.

1 – Faralya

Fethiye’de bulunan Faralya, Muğla’ya 165 km uzaklıkta olup, aynı zamanda Uzun yurt adı ile de anılmaktadır. Mavi ile yeşilinin buluştuğu büyüleyici yerlerden biri olan Faralya, sakinliği ve doğal güzellikleri ile şehir karmaşasından kaçmak isteyenlerin uğrak noktalarından biri olmaktadır.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra, tarihi bir geçmişe de sahip olan Faralya’da, Likyalılar ve Romalılardan kalma birçok tarihi yerde bulunmaktadır. Aynı zamanda Faralya bölgesinde yer alan koylarda, çarpıcı bir doğal güzelliğe sahip bulunmaktadır. Bunların arasında Kabak Koyu ve Kelebek Vadisi yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır.

2 – Karapınar Çölü

Türkiye’de pek az kişinin bildiği Karapınar Çölü, Konya ili sınırları içinde yer almaktadır. Afrika’da bulunan çöllere benzeyen Karapınar Çölü, kurak ve verimsiz olması nedeniyle bölge halkının göç etmesine neden olmuştur.

3 – Ihlara Vadisi

Labirente benzeyen büyülü bir vadi olan Ihlara Vadisi, Aksaray’da bulunmaktadır. Bir doğa harikası olan Ihlara Vadisi, yıllar öncesinde bölgede bulunan Hasandağı’nın aktif hale gelmesi neticesinde oluşan lavların aktığı güzergâh ile oluşmuştur. Zaman içerisinde bu oluşan tabakanın çevresel faktörler yardımı ile aşınması da bir doğa harikasının oluşmasını sağlamıştır.

Ihlara Vadisi’nin ortasından akan Melendiz Çayı, bu kanyon vadinin altını oyarak kendisine yol açmıştır. Bunun sonucunda vadinin doğal güzelliğine katkı sağlamıştır. Melendiz Çayı’nın kanyonun altında açtığı delikler yer yer 10 metreyi bulmakta olup, aynı zamanda doğal güzelliği ile rafting turizmi tutkunlarının da, en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunmaktadır.

4 – Salda Gölü

Burdur’da yer alan Salda Gölü, aynı zamanda Türkiye’nin doğal güzellikler açısından en güzel göllerinden biridir. Etrafı ormanlarla çevrili olan Salda Gölü’nün kıyısı ise muhteşem yumuşak, beyaz ve kül rengi kumlardan oluşmaktadır. En çok ziyaret edilen göllerden biri olan Salda Gölü, sularında zengin mineraller barındıran bir krater gölü olması sebebiyle de ilgi çekmektedir.

5 – Damlataş Mağarası

Yeraltının büyüleyici dünyasını gözler önüne seren Damlataş Mağarası, aynı zamanda Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarasıdır. Adını içinde bulunan doğal sarkıtlardan damlayan sulardan alan mağara, astım hastalarının sıkıntıları da iyi geldiği için, doktorlar tarafından da bu hastalara tavsiye edilmektedir. Damlataş Mağarası’nda astım şikayeti olan kişiler için toplamda 21 gün süren kür tedavisi uygulanarak; hastalığın büyük ölçüde giderilmesi sağlanıyor.

6 – Likya Yolu

Likyalılar tarafından zamanında ticaret için kullanılan Likya Yolu, günümüzde de en çok ilgi çeken, tarihi ve doğal güzellikleri rotasında bulunduran yerlerden biridir. Likya Yolu’nun doğal olan rotası, Fethiye sınırlarından başlayarak; Antalya’ya bağlı olan Geyikbayırı’nda son bulmaktadır.

555 KM uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolu unvanına sahip olan Likya Yolu, yeşil ormanlar içinde yer almaktadır.

7 – Gorgit Yaylası

Artvin’in doğal güzellikleri arasında yer alan Gorgit Yaylası; 1700 metre rakıma sahiptir. Doğaseverlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olan Gorgit Yaylası’na araba ile ulaşmak mümkün olmayıp, sadece yürüyerek gidilebilmektedir. Yaylada elektrik bulunmamakta olup, tamamen doğayla baş başa kalınan en güzel yerlerden biridir.

Umarım “Türkiye’nin saklı kalmış doğal güzellikleri”adlı makalemi beğendiniz, ayrıca dilerseniz gezginlerimizin yazdıkları makalelere de gezginler kategorisine tıklayarak gidebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler