Soğuk Havalarda Diş Hassasiyetine Dikkat Edin!

soğuk havalarda diş hassasiyeti

hassasiyeti kış aylarında sık görülen bir şikayettir. Hatalı yapılan temizleme işlemleri,  yanlış beslenme alışkanlıkları, sıkma, gıcırdatma ve strese bağlı durumların neden olduğu hassasiyeti, kış aylarındaki ani ısı değişimleri ile artış gösterebilir.

Dişlerde ve Hassasiyeti dediğimiz iki tür hassasiyet vardır. , denilen minik açıklıklardan meydana gelir. Her tübülün içinde dişin merkezinden gelen sinir uçları mevcuttur. Bu sinirlerin dış kısım ile bağlantısı tübülü dolduran bir sıvı aracılığı ile olur. ortaya çıktığında, sıcak, soğuk ve baskı bu yapıyı etkiler. Bu da hassasiyete yol açar. hassasiyeti dişin dış koruyucu mine katmanları yok olduğunda ve diş eti çekilip açığa çıktığında oluşur.

Pulpa ise her dişin merkezindeki damar ve sinir toplamıdır. Pulpa hassasiyeti genelde ısı değişimi ve basınca duyarlılıktan kaynaklanır. Aynı zamanda soğuk yiyecek ve içecekler, kötü ağız hijyeni, diş çatlağı, tartar birikimi, dişleri sert fırçalamak, tedavi edilmeyen çürükler, asitli içecekler de Pulpa hassasiyetine neden olur.

Diş fırçasının özelliklerine dikkat edilmeli, fırça ne sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Şekerli veya şekersiz tüm asitli içecekler, ciddi bir şekilde dişlerde erozyona neden olur. Bu nedenle asitli içecekler içildikten sonra dişler en kısa sürede ağız suyla çalkalanarak temizlenmelidir. Kış aylarında özellikle sık görülen nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı geçirilen hastalıktan sonrası diş fırçası mutlaka yenilenmelidir. Ayrıca soğuk havalarda burundan nefes almak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Porselen Nedir? başlıklı makalemizde Zirkonyum Dişler Nerelerde Kullanılır? ve Zirkonyum Porselen Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here