Pazar, Haziran 16, 2024

Sinan Tara Kimdir?

Sinan Tara 1958 yılında dünyaya gelmiştir. Doğum yeri İstanbul’dur. Tam adı Mehmet Sinan Taradır. Yakından tanıyabilmek için şu soruya yakından bakalım; Sinan Tara kimdir?

Mehmet Sinan Tara ve Ailesi

Mehmet Sinan Tara; Lale Tara ve Şarık Tara’nın oğludur. Şarık Tara iş adamıdır. Enka Holding’i kuran kişilerden biri olan Şarık Tara, Fevzi Tara’nın oğludur. Şarık Tara oldukça varlıklı bir aileye sahipti. Ancak dönemin şartları sebebiyle Makedonya’dan İstanbul’a gelmek zorunda kaldı.

O dönemde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği okudu ve buradan aldığı diploma ile iş hayatına sıfırdan başladı. Bu başlangıcı ise günümüzde Sinan Tara’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Enka Holding ile yaptı.

Sinan Tara’yı daha yakından tanımak için diğer aile bireylerine bakmak gerekir ise iki tane kız kardeşi vardır. Bu kız kardeşlerden birinin ismi Leyla Tara Suyabatmaz, diğerinin ismi ise Zeynep Tara Keyman’dır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Sinan Tara’nın Aldığı Eğitimler

Sinan Tara öğrenimine İstanbul’da başlamış olup Alman Lisesi mezunudur. Üniversite eğitimi için İsviçre’ye giden Tara; burada inşaat mühendisliği alanında lisans eğitimi gördü ve 1980 yılında eğitimini tamamlayarak ABD’ye geçti.

ABD’de ise yüksek lisans eğitimine devam etti. San Fransisko Stanford Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans yapmayı tercih eden Tara, 1983 yılında bu eğitimini de tamamladı. İngilizce ve Almanca olmak üzere iki adet yabancı dil bilmektedir.Mehmet Sinan Tara

Sinan Tara’nın Mesleği

Sinan Tara bir iş adamıdır. Babasının kurucularından olduğu Enka Holding’te yönetim kurulu başkanlığı yapmaktadır. Lisans eğitimini tamamlayıp, yüksek lisans eğitimini geçtiği yıllarda Enka Holding bünyesinde çalışmaya başladı. İlk olarak Arabistan’da faaliyet gösteren Enka Holding şantiyesinde saha mühendisliği yaptı.

Fakat sadece saha mühendisliği değil aynı zamanda burada finansal işlemleri takip etti. Enerji yatırımı nedir nasıl yapılır, proje finansmanı nedir gibi konular üzerinde aktif rol aldı. Çalışma hayatı bu şekilde devam ettikten daha sonra Enka Holding yönetim kurulu üyeliğine geçti.

Aynı şirketin murahhas üyeliğinde de bulundu. 1994 yılından itibaren ise Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Tara, babasından devraldığı işleri başarı ile yürütmektedir. Aslında babası Şarık Tara’nın işlerden elini çekmesi ve işleri oğluna devretmesi 1986 yılına denk gelmektedir. 1986 yılında işleri babasından devralan Sinan Tara resmi olarak 1994 yılında Enka İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi’nin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

Sinan Tara’nın Dâhil Olduğu Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sinan Tara yaptığı iş bünyesinde birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır. Bu sosyal sorumluluk projeleri genellikle eğitim, kültür ve spor alanına hizmet sağlayan niteliktedir. Sinan Tara’nın dâhil olduğu sosyal sorumluluk projeleri şu şekildedir:

  • Enka Vakfı ve Sadi Gülçelik Spor Sitesi
  • Enka Spor Kulübü
  • Enka Okulları Adapazarı
  • Enka Okulları İstinye
  • Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Gebze Okulu
  • Enka Kültür Sanat Birimi

Tüm bu sosyal sorumluluk projelerinin içinde aktif olarak yer almakta ve faaliyetlerine katılım sağlamaktadır.

Dünya’nın En Zenginleri Listesinde Sinan Tara

Tüm piyasaya, iş dünyasını aktaran ve iş dünyasına ait haberleri veren dergilerin başında Forbes gelir. Forbes her sene Dünya’nın en zengin milyarderler listesini açıklaması ile bilinir. Kendini lider ve yenilikçi ekonomi dergisi olarak tanımlar. 1917 yılından beri faaliyet göstermektedir.

2018 yılında Forbes tarafından yapılan en zengin milyarderler sıralamasının 1867. sırasında bulunuyor. Bu sıralamaya girmesini sağlayan şahsi servetinin tutarı ise 2018 yılı itibariyle 1,2 milyar dolardır.

Umarız “Sinan Tara Kimdir” adlı makalemizi beğendiniz. Ayrıca dilerseniz birbirinden değerli diğer iş insanları kategorisine de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Şarık Tara’nın yetiştirdiği altın gibi adam. Kendisinin eğitime verdiği önem beni oldukça etkilemiştir. Bir ropörtajını izlemiştim, hem mütevazi hem de zeki olması oldukça hoşuma gitmişti, yolu açık olsun.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler