Pazar, Mart 3, 2024

Porselen Lamina Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Dişler yüz estetiğinin temel elemanlarından biridir. Dolayısıyla dişlerdeki herhangi bir kozmetik sorun kişinin gülüşünü, yüz estetiğini en önemlisi kendine olan güvenini olumsuz yönde etkiler. Az ya da çok madde kayıpları, dişler arası istenmeyen aralıklar ve lekeler artık gelişen teknoloji ile beraber, kolayca çözülebilen estetik sorunlar haline gelmiştir.

Günümüz diş hekimliği daha konservatif bir yaklaşımla, daha az doku kaybı gerektiren restoratif işlemleri ön plana çıkarmaktadır. Özellikle ön grup dişlerinde uygulanabilen, çok ince bir yapıya sahip olan Porselen Laminalar, diş dokusundan çok az veya çoğu zaman hiç preparasyon gerektirmeden uygulanbilen restorasyonlardır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların ayrıca renk geçirgenliğinin çok iyi olması, mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.Dayanıklılığı, renk seçenekleri, dişlerdeki kırık, çatlak, büyük dolgular ve renklenmeleri rahatlıkla tedavi edebiliyor olması ise günümüzde çok yaygın bir restoratif seçenek olmasını sağlamıştır.

Porselen Laminalar Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastamızın gülüş dizaynı belirlenir. Çekilen fotoğraf ve filmlerle beraber hastadan elde edilen modeller üzerinde çalışmalar yapılır. Hastanın yaşı cinsiyeti dudak formu yüz şekli gibi etkenler değerlendirilerek gülümseme dizaynı yapılır. Hasta ile beraber bu çalışmalar değerlendirilir ve kompozit materyalinden hazırlanan laminalar hasta ağzında denenir ve bu aşamada hasta, restorasyonun formu hakkında bilgi sahibi olur. Doktor ve hasta kompozit restorasyon üzerinde gerekli düzeltmeleri yaparak dişin son formuna karar verirler. Diş yüzeyinde gerekli hazırlıklar yapılır ve hasta geçici restorasyonlarını hemen kullanmaya başlar. Porselen provaların yapılması ve sıralanmasının ardından diş yapısına çok güçlü bağlanan özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılır. Ağızda son düzeltme ve parlatmalar yapılır.

Porselen Laminaların Bakımları Nasıl Yapılır?

Bakımları doğal dişlerden çok farklı olmayan Porselen Laminalar iyi bir ağız bakımı ile yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler.Herkes güzel bir gülümsemeyi hak eder. Porselen Laminalar bu gülümseme için diş dokusunda neredeyse hiçbir operasyon uygulamadan yapılabilen estetik ve uzun ömürlü restorasyonlardır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Dr İlker Arslan
Dr İlker Arslan
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler