Cuma, Aralık 1, 2023

Papağan Türleri

Kuş türleri arasında oldukça sevilen bir tür olan papağanlar, çok cana yakındırlar. Özellikle de konuşkan olmaları, papağanların çok sevilmesine neden olmuştur. Neredeyse 3 bin yıldır evcil olarak beslenen papağanlar, farklı renkleri ile dikkat çekerler. Yaklaşık olarak 300 türü olduğu bilinen papağanların bazı türleri, daha fazla ön plana çıkmaktadır. Ön plana çıkan bazı papağan türleri aşağıda sizlerle paylaşılmıştır. Son derece ilginç yeteneklere sahip olan papağanlar, küçük büyük herkesin dikkatini çekmektedir. Şaşırtıcı renkleri ve hareketleri ile evlerine canlılık katarlar.

Papağan Türleri
Papağan Türleri

Sultan Papağanı

Sultan papağanı, papağan türleri denildiğinde akla ilk gelen türdür. Tüm dünyada en fazla tercih edilen papağan türlerinden biridir. Bu nedenle sultan papağanını bilmeyen yoktur. Son derece güzel ve zeki bir türdür. Ayrıca bakımı oldukça kolaydır. Bakımının kolay olması, sultan papağanının çok fazla tercih edilmesini sağlamıştır.

Avustralya’da yaşayan sultan papağanı, yaklaşık 35 yıl kadar yaşamaktadır. Özellikle de ıslık çalarak hünerlerini sergileyen bu tür, konuşma yetisine de sahiptir. Evinize aldığınız zaman sizin peşinizi asla bırakmaz. Sevecen hareketleri ile görenleri kendine hayran bırakmayı başarır.

Loriini Papağanı

Loriini papağanı, kendi içerisinde 55 türe sahiptir. Tropikal bir kuş olarak kabul edilen bu papağanlar, orta ve küçük bir büyüklüğe sahiptirler. Çiçek meyveleri, yumuşak meyve ve nektari ile beslenirler. Avustralya, Endonezya ve Yeni Gine’de yaşarlar. Yaklaşık 20 yıla kadar yaşayabilirler. Meraklıdırlar ve bu yüzden sürekli hareket ederler.

Sahiplerine çok fazla bağlı olurlar. Bu nedenle cana yakın tavırları bulunmaktadır. Evinize aldığınız zaman konuşturabileceğiniz papağanlardan biridir. Gökkuşağını andıran renkleriyle görenleri büyülerler. Doğaları gereği, evde beslenmeye uygun bir türdür.

Afrika Gri Papağanı

Afrika gri papağanı, diğer bir adıyla jako papağanıdır. Papağan türleri içerisinde en fazla konuşkanlığa sahip olan türdür. Neredeyse 1500 kelime öğrenebilir. Bu nedenle oldukça zeki bir türdür. Afrika gri papağanın bu özelliklere sahip olması, evcil hayvan besleyenlerin onu çok fazla tercih etmesine sebep olmuştur.

Afrika gri papağanını meşhur eden diğer bir özellik ise taklit yeteneğidir. Hemen her ses tonuna ait taklitler yapabilen bu tür, eşyaların seslerini bile taklit edebilir. 55 yıla kadar uzun yaşayabilirler. Oldukça nazik yapıları ile evinizin bir köşesinde yaşamınıza dahil olabilirler.

Şahin Başlı Papağan

Red-fan adı ile de anılan şahin başlı papağan, son derece eşsiz türlerdendir. Şahine benzemesinden dolayı ona bu isim verilmiştir. Baş kısmındaki renklerden dolayı da red-fan denilmiştir. Şahin başlı papağanın yaşam alanı Amazon Havzası’dır. 40 yıldan uzun yaşayabilen şahin başlı papağan, Yağmur Ormanları’nda yaşamayı sever.

Bunun yanında Venezuela, Brezilya, Surinam, Peru, Kolombiya ve Bolivya’da da yaşamaktadır. Eğer evinize çok renkli bir papağan türü almak istiyorsanız, şahin başlı papağanı tercih edebilirsiniz.

Kırmızı Macaw Papağanı

Kırmızı macaw papağanının diğer adı scarlet Amerika papağanıdır. Tropikal bir yaşam alanına sahip olan bu papağan, Güney ve Orta Amerika’da yaşamaktadır. Yaklaşık olarak 1 kilogram olan bu tür, 90 cm uzunluğa sahiptir. Oldukça zeki ve ilgi çekicidir.

Parlak bir kırmızı renge sahip olması, papağan türleri içerisinde ayrı bir öneme sahip olmasını sağlamıştır. Kısa bir eğitim sonucunda konuşabilir. Ayrıca konuşma dışında başka yetenekleri de vardır. Özellikle de ölü taklidi yapma konusunda ustadırlar. Bunun yanında dans etme, takla atma ve el sallama gibi yetenekleri de bulunmaktadır.

Sümbül Ara Papağanı

Yaşam alanı, Güney ve Orta Amerika’nın tropikal ormanlarıdır. Hindistan cevizi ile beslenmektedir. 50 yılı aşkın bir süre boyunca yaşayabilirler. Uzunlukları ise bir metreyi bulmaktadır. Papağan türleri içerisinde en fazla büyüklüğe sahip olan türdür. Bu nedenle diğer papağanlardan farklıdırlar. 1.7 kilograma kadar çıkabilirler.

Renginin sümbül mavisi olmasından dolayı adı adı da sümbül olmuştur. Işıl ışıl renkleri ile kendini sevdiren bir türdür. Eğer büyük bir papağan istiyorsanız, sümbül ara papağanı tam da aradığınız bir türdür.

Gökkuşağı Lori Papağanı

Uzun ya da kısa kuyruklu 55 türe sahip olan gökkuşağı lori papağanı, yine popüler olan türlerden biridir. Akrobatik türlerden olan gökkuşağı lori papağanı, son derece meraklı bir yapıya sahiptir. Eğer evinize ilk defa papağan alacaksanız, bu gökkuşağı lori papağanı olmamalıdır. Avustralya, Yağmur Ormanları, Yeni Gine ve Endonezya’da yaşarlar.

Rengarenk olmalarından dolayı onlara bu isim verilmiştir. Vücutlarında birçok rengi görebilirsiniz. 20 yıldan daha uzun bir süre yaşayabilirler. Bu tür, diğer papağanlara göre zahmetli bir bakım ister. Bu nedenle eğer evinizde beslemek için papağan almak istiyorsanız, gökkuşağı lori papağanını tercih etmemeniz en doğrusu olur.

Eklektus Papağanı

Hem aktif hem de akıllı bir papağan türüdür. Oldukça sıra dışı bir yapısı vardır. 50 yıldan daha uzun yaşayabilirler. Dişi olan eklektus papağanı kırmızı-mor renginde siyah gagalıdır. Erkek olan eklektus papağanı ise turuncu-sarı renginde yeşil gagalıdır. Erkek ve dişinin birbirinden farklı olması, sanki tür farklılığı gibidir. Kuzey Avustralya, Endonezya ve Yeni Gine’de yaşarlar.

Papağan Türleri
Papağan Türleri

Diğer Papağan Türleri Nelerdir?

Dünyada yaygın olarak tanına papağan türlerinden bazıları yukarıda özellikleriyle beraber açıklanmıştır.

Bu türler dışında diğer papağan türleri ise şunlardır:

  • Aşk Kuşu
  • Parrotlet
  • Caique Papağanı
  • Pionus Papağanı
  • Poicephalus
  • Amazon Papağanı
  • Kakadugiller

Papağan türleri bulunmaktadır. Her türün kendine has özellikleri vardır. Ayrıca yaşam alanları da birbirinden farklı olan papağanlar da bulunur. Evde beslenebilecek en güzel canlılardan biridirler.

Özellikle de konuşma yetenekleri, papağanları diğer kuş türlerinden daha özel bir hale getirmiştir. Ayrıca çeşitli yeteneklere de sahip olmaları, papağanları insanların yakın bir dostu yapmıştır. Papağanlar, evde beslenmek amacı ile alınan en popüler hayvanlardandır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler