Pazartesi, Haziran 17, 2024

Köpekler İnsan Dilinden Anlar Mı?

Köpeklerin insan dilinden anlayıp anlamadıkları, uzunca bir süredir herkes tarafından araştırılan ve merak edilen bir konudur. Kimi insanlar, köpeklerin tüm söylenenleri anladığını ifade ederken, kimileri de köpeklerin öğrenime bağlı komutları anladığını savunur. Bu konuya derinlik katan ve farklı bir boyuta getiren uzmanlar konu hakkında yeni bir araştırma yapmıştır. Bu araştırma sonuçları ise, köpeklerin insanların söylediklerini tam anlamıyla anladıklarını belirtir. Araştırmacıların belirttiğine göre, köpekler insanların söylediklerini beyinlerindeki eşdeğer yeni bölgelere ileterek anlayabiliyor. Diğer bir deyişle ise, köpeklerin yeni bir anlayış mekanizmasına sahip olduğu ortaya çıktı. Yani köpeklerin beyin sisteminin, insan konuşmalarını anlayabilen bir yapıda olduğu belirtilmiştir. Ayrıca köpeklerin insanların duygu ve durumlarını da anlayabildiği ortaya çıkmıştır. İnsanların ses tonuna bakarak övme, kızma, sevme gibi her türlü ifade köpek tarafından algılanabiliyor. Araştırmayı yapanlar 13 farklı köpek üzerinden bu kesin sonuçları elde etmiştir.

Köpekler hakkında bilinmeyen gerçekler:

Köpekler ve insanlar yaklaşık 15 bin yıl boyunca birlikte yaşamışlardır. İnsanların en iyi dostu olan bu canlıların, sahip olduğu herkes tarafından bilinmeyen bazı özellikleri bulunur.

1-Köpekler kanser olabilir:

kanser-kopekler

Her yıl yaklaşık 6 milyon köpek kansere yakalanmaktadır. Köpeklere de insanlar gibi kanser teşhisleri koyulmaktadır. Bu kanser hastalığı ile köpekler yürüyememe, beyin fonksiyonlarını çalıştıramama ve kaslarını kontrol edememe gibi sorunlar yaşayabilirler. Ama kanser köpeklerde tedavi edilebilir ve insanlar kadar riskli olmayan bir sorundur.

2- En akıllı köpek cinsleri:

akilli-kopekler

Köpekler oldukça akıllı hayvanlar arasındadır. Araştırmacıların sunduğu analizlere göre bazı köpekler küçük yaştaki çocuklar kadar anlam ve zekâ yönetimine sahiptirler. 2009 yılında geniş çaplı yapılan araştırmaya göre en zeki köpekler belirlenmiştir. Bunlar arasında Golden Retriever, Doberman, Alman Çoban köpeği, Kaniş ilk beş köpek arasındadır. Bunları takip eden köpekler ise Amerikan Labrador ve Amerikan Retriver cinsi köpeklerdir. Bulldog ise en yavaş öğrenen köpeklerin arasında gösterilmiştir. Bunun yanında Tazı köpekleri de algılama yönünden pekiyi değildir. Bu cins köpeklerin, yani eski ırkların arkadaş canlılığı, av yeteneği ve koku alma yeteneklerinin daha ön plana çıktığı belirtilmiştir.

3- Suçluluk duygusu taşıyabilirler:

suclu-kopekler

Köpeklerin en hassas hayvan türlerinden biri olduğu bilinmektedir. Onlarda duygu durum değişikliklerinin oluşması ise, diğer hayvanlardan daha hızlı şekilde ilerlemektedir. Azarlayan sahiplerinin sözlerinden suçluluk duygusu yaşarlar. Ve uzun süre bu durumu atlatamayabilirler. Uzmanlar, köpeklerin bu durumu atlatmalarının oldukça uzun bir süreç olduğunu belirtmiştir.

4- Uysal köpekler daha uzun yaşar

uysal-kopekler

2010 yılında Amerikan derneğinin araştırmasına göre, itaatkâr ve uysal köpeklerin daha uzun bir ömre sahip oldukları onaylanmıştır. Birçok köpek ırkı ve yaşları bakımından karşılaştırılarak elde edilen sonuçta, hızlı ve saldırgan yapıdaki köpeklerin ömürlerinin daha kısa olduğu belirtilmiştir. Uzmanların bu fark arasındaki nedenin metabolizmanın kullanım farkına bağlamaktadır.

 

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

12 YORUMLAR

  1. Kesinlikle anlarlar. Birçok kez yaşadım çünkü bunu. Onlarında duyguları var ve hayvanlarla duygusal bir bağ kurmak çok doğal birşey zaten bence.

  2. Her şeyi anlıyorlar bundan emin olabilirsiniz. Eğitim sayesinde dostunuz oluyor bütün hayatınız boyunca yanınızda oluyor.

  3. Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş , tebrik ediyorum. 🙂

  4. Köpeklerin, dilleri ne boyutlarda anladığı henüz tam olarak belli değil. Ama, “Sözel ve duygusal zekânın ikisine de yatkın olduklarından ikisini de anlamaya meyilli olduklarını söyleyebiliriz. Ama buna üzerine araştırma yapılıyor bakalım ne olacak.

  5. Köpekler insanların dilinden en iyi anlayan hayvan türüdür.

  6. Ben de köpeklerin ciddi manada zeki olduğunu ve insanlara en yakın yaratıklar olduğunu düşünenlerdenim. Açıkçası bir köpek sahibi olmak isterim ama bunun için uygun bir yaşayış şekline sahip olmak lazım.

  7. insanlardan daha iyi anladıkları kesin .Anlamıyorlarsa da en azından dinliyorlar ;))

  8. bence de kesinlikle anlarlar; son beş yıldır köpek besliyorum. Resmen hayatımda değişmeyen tek şey; onun dışarı çıkış saatleri, beslenme saatleri.

  9. Suçluluk duygusuna sahip olmaları inanılmaz derece de tatlı birşey ve bu özellik bazı insanlarda ne yazık ki hala yok 😀

  10. Kesinlikle katılıyorum köpekler insan dilinden anlar ve siz onlarla duygularınızı paylaşırsanız onlarda size ona göre hareket eder.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler