Ana Sayfa Kendini Geliştir Uçsun Kariyer Kitap Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kitap Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2
11802
kitaplar

Kitaplar bütün insanların ayrılmaz parçaları haline gelmiştir. Gün içinde elimizden düşmeyen kitaplarla, kitap kahramanlarının yerine kendimizi koyar ve kendi dünyamızı yaratırız. Kitaplar boş zamanların en iyi aktivitelerinden biridir. Kitap okumak kadar, okunacak kitapları doğru seçmekte önemlidir. Özellikle kişilerin karakterine uygun kitaplar seçmesi, kitabı daha keyifli bir şekilde okumasını sağlayacaktır. Kimi insanlar romanlardan hoşlanırken, kimileri tercihlerini tarihi kitaplardan veya kişisel gelişim kitaplarından yana kullanabilirler. Her zevke göre ayrılan kitapları seçmek zor bir konudur. O yüzden kitap seçerken bazı kurallara dikkat etmek daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

1-) Kitabın aldığı eleştirilere göre:

kitap-kutuphane

Filmler kadar kitapların aldığı eleştirilere de dikkat etmek önemlidir. Okurların yorumları kitabın seyri için, bize örnek verebilir. Okur yorumlarına dikkat edilerek seçilen kitaplar daha iyi kitap seçenekleri olacaktır. Bu durumda insanların ortak zevkinden etkilenmeler yapılabilir.

2-) Sevilen yazara göre kitap seçimi yapmak:

Bu yöntem de diğer kitap seçimi seçenekleri arasında sayılabilir. Özellikle sürekli takip edilen yazarların kitapları tercih sebebi olabilir. Bu sayede emin olunan bir kitap alınırken, okurken sıkılmak sorunu da olmayacaktır. Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yazar seçimleri bulunmaktadır.

3-) Kişisel zevklere göre:

Kitapların arka kapaklarındaki yazıları okumak veya arkadaş tavsiyesiyle bir kitabı almak yanlış bir tercihtir. Çünkü tarza hitap etmeme ve zevklerin uyuşmaması sorunu çıkabilir. Bunun yerine sevilen tür üzerinden kitap seçimi yapmak daha doğru olacaktır.

4-) Çok satan kitaplardan kitap seçimi yapmak:

kitap-magaza

Çok satan kitaplar listesi büyük bir kitle tarafından sevilmekte ve takip edilmektedir. Kitap seçimi yaparken zorlananlar için bu da bir alternatif sayılabilir. Okuyucular, en çok satan kitaplar listesine bakarak fikir edinebilir. Bu kitaplar okuyuculara fikir verebilir, bu tarz üzerinden kitap seçimlerine devam edebilirler.

5-) Kitabın tasarımına bakarak:

Hem film seçimlerinde, hem kitap seçimlerinde mutlaka gözümüze takılan seçenekler olmuştur. Konusuna dair hiçbir fikrimiz olmadığı halde kapak tasarımıyla ilgimizi çeken bu kitaplar anlam verilemeyen bir şekilde merak uyandırmıştır. O yüzden kitapçılardaki bu yüzlerce seçenek arasında tercih yapılamıyorsa, kapaklar bir fikir oluşturabilir. Sıcak gelen kitap kapağına sahip olan kitaplar seçim tercihi olabilir. Ayrıca kitapların önsözleri de kitapseverler için bir seçim alternatifi olabilir. Beğenilen önsöz ve kişiye sıcak gelen kitap seçimleri yapmak daha iyi olacaktır.

6-) Yayınevine göre seçim yapmak:

kitap-okurken

Kitap seçerken dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yayınevi tercihleri de gelmektedir. Kitap alırken yayınevine dikkat etmek önemli bir husus olur. Ayrıca yabancı kitap alırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. Bu durumda kitabın çevirisi oldukça önemlidir. Kötü çevrilmiş bir kitap okuma zevkini yok eder. Bu yüzden kitabı almadan önce, kitabın çevirisi hakkında bilgi almakta yarar vardır.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

2 YORUMLAR

  1. Benim için kesinlikle, kapak tasarımı ve dokusu, çünkü kapak kitabın gizli özetidir.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz