Salı, Nisan 23, 2024

Kendinizin Ve Partnerinizin `Sevgi Dilini` Öğrenin

Eşinize hediyeler alıyorsunuz fakat mutlu olmuyor mu?
Onu sevdiğinizi belirtiyorsunuz ama kendisi beklediğiniz tepkiyi vermiyor mu ?

Sevgilinizin size sürekli sarılmasından ve elinizi tutmasından hoşlanmıyor musunuz?

Bu soruların nedeni `Sevgi dilinizin` partneriniz ile farklı olmasından kaynaklanabilir.

Partnerinizin Partnerinizin birinci sevgi dilini anlamıyor iseniz, ilişkinizde duygu aktarımı sağlıklı olmaz ve kısa sürede problemler ortaya çıkabilir.

İlişkinizde karşılıklı sevginin olması önemlidir fakat daha önemli olan sevginin doğru ifade edilmesi ve partnerinizin bunu doğru algılamasıdır.

Sevildiğini hissetmek, insanın birinci derecedeki duygusal ihtiyacıdır. Araştırmalar sonucunda tanımlanmış beş adet temel sevgi dili mevcuttur. Siz partnerinize/ eşinize sevginizi yeterince ifade ettiğinizi düşünebilirsiniz ,fakat mesaj yerine her zaman ulaşmayabilir. Eğer ki size sevilmediğinden veya ilgi eksikliğinden dolaylı yollardan şikayet ediyorsa, bu aynı sevgi dilini kullanmadığınız anlamına gelir. Her insan sevgisini ve verdiği değeri farklı yollarla ifade edebilir fakat birlikteliğiniz için partnerinizin hangi dili kullandığını bilmeniz oldukça önemlidir.

Beş sevgi dili vardır ki onlar şunlardır; onay sözleri, nitelikli beraberlik, hediye almak, hizmet davranışları, fiziksel temas.

İlk sevgi dili `Onay Sözleri`

Partneriniz bu dili kullanıyorsa, sizin ona karşı olan sevginizi ve hislerinizi sözel olarak ifade etmenizi bekler.Kişi eşinin duygularından emin de olsa bunu onaylarcasına duymak ister ve kendi sevgisini de öyle belirtir.Bu kişiler takdir edilmeye, iltifat almaya, sevginin cümlelere dökülmesine oldukça önem verir.

Örneğin ona `bugün çok güzelsin`, `çok iyi bir babasın`,`seni seviyorum` ,`seni özledim` gibi cümleler sarf etmeniz, kendisine sevildiğini hissettirebilecek cümlelerden sadece bazıları. Sevginin hedefi, istenilen bir şeyi elde etmek değil, sevilen kişinin saadeti için bir şeyler yapmaktır.

İkinci sevgi dili `Nitelikli Beraberlik`

Aynı gibi anlaşılsa da `Nitelikli beraberlik`, `Onay Sözleri`nden farklıdır. Onay sözleri söylenilenler üzerinde odaklanırken, nitelikli sohbet işitilenler üzerinde odaklanmıştır.

Burada söz konusu olan `beraberlik` birlikte oturup bir film seyretmek değildir .Burada bahsedilen beraberlik, ilginin ,dikkatin ve tüm algınızın partnerinize yönelmiş olmasıdır.

Yani örneğin, birlikte baş başa bir akşama yemeği ,birlikte yapılan pazar gezmeleri, akşam sohbetleri gibi.. Ayrıca konuşurken göz temasının sürdürülmesi, dinlerken başka bir şeyle meşgul olunmaması, duyguların açığa çıkmasına özen gösterilmesi, vücut dilinin gözlemlenmesi ve konuşanın sözünün kesilmemesi de bu sevgi dilin de önem gösterilmesi gereken noktalardan bazılarıdır.

Partnerinize ilginizin ve odak noktanızın sadece kendisi olduğunu hissettirmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bu gibi aktiviteleri baş başa yapmak olmalıdır.
Üçüncü sevgi dilimiz ise `Hediye almak`

Bazı bireyler için yapılan küçük hediyeler, sürprizler bir çok anlama gelmektedir.Hediyeler sevginin görsel ifadeleridir ve bu sevgi dili öğrenilmesi en kolay olan sevgi dilidir.Semboller onlar için duygusal değer taşır.

Burada bahsedilen hediyelerin maddiyatı önem taşımaktadır, armağanlar kişiye değer verildiğini ve `unutulmadığını, hatırlandığını` gösterir. Tabi ki bu durum her gün bir armağan almanız anlamına gelmez, on günde bir veya ayda bir bunu düşünmeniz partnerinizi mutlu etmek için yeterli olacaktır.

Bir çiçek veya bir gömlek gibi küçük hediyeler veya elleriniz ile yaptığınız ufak bir obje ile o yanınızda yokken dahi onu düşündüğünüzü gösterebilirsiniz.

Dördüncü sevgi dili `Hizmet davranışları`

Burada bahsedilen `Hizmet davranışları` kişiye yardım ederek onu memnun etmeyi içerir.

Örneğin eşiniz yemek yaparken masayı kurmak, eşiniz işi ile ilgilenirken yanında durup çayını tazelemek, çocukların bakımı ile ortak ilgilenmek gibi ufak yardımlar ile bu bireylere sevginizi ifade edebilirsiniz.Burada partnerinize `sen benim için değerlisin ve senin tek başına yorulmanı istemiyorum` mesajı verilir.Bu hizmetler hiçbir zaman zorlanmamalı, özgürce yapılmalı ve istenildiği gibi gerçekleştirilmelidir. Burada önemli olan partnerinizin istediği ve kendisini mutlu eden bir davranış olmalı.Kendinizin Ve Partnerinizin `Sevgi Dilini` Öğrenin

Son sevgi dili ise `Fiziksel Temas`

Fiziksel temas partnerinize sevginizi veya öfkenizi belirtmenizin en açık yoludur ve en çok kullanılan sevgi dillerinden biridir.

Örneğin küçük bir öpücük veya yüze vurulan bir tokat gibi.Sevgi dilleri `fiziksel temas` olan bireyler fiziksel temas olmadan sevildiklerini hissetmezler.Eğer partneriniz bu sevgi dilini kullanıyorsa ,kendisinin elini sık sık tutmaya, küçük dokunuşlara ve sarılmaya dikkat edin. Omzuna yaslanmanız kendisi için ona olan güveninizin bir göstergesi olabilir.

Cinsel bir birliktelik yaşıyor iseniz, bunu iki taraf içinde doyum sağlayıcı bir hale getirmeye çalışmalısınız. Cinsellik temel sevgi, ilgi, bakım,korunma ,yakınlık ve başkalarınca kabul görme, benlik saygısının arttırılması gibi ihtiyaçların tatmini için temel bir araçtır. Bir sevgi jesti olarak fiziksel temas, varlığımızın derinliklerine ulaşır. Yukarıda belirtildiği gibi, omuza en hafif bir dokunuştan tutkulu bir birlikteliğe kadar güçlü ve sık kullanılan bir iletişim dilidir.

Unutmayın her bireyin sevgi dili farklıdır ve eğer partnerinizin sevgi dilini doğru tanımlamadıysanız bu yanlış anlamalara yol açabilir.

Örneğin sevgi dili onay sözcükleri olan bir kadın, partnerine sevgisini ifade etmek için ona sürekli `seni seviyorum` / `seni özlüyorum` gibi ifadeler kullanır. Bu durumda erkeğin sevgi dili hediyeler ve armağanlar almak ise eşine bu gibi sözler sarf etmez ve kadın sevildiğini farketmez.Veya tam tersi olarak kadın eşine sürekli sevgi ifadelerinde bulunurken, hediyeler ve armağanları göz ardı ediyorsa aynı durum erkek için söz konusu olacaktır.

Özetle eşinizin sevgi dilini öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Peki, eşimin/partnerimin sevgi dilini nasıl öğrenebilirim?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Eşinizi gözlemleyin ve nelerden hoşlandığını anlamaya çalışın. Kafanız çok karıştı ise bu sevgi dillerini sırayla ara ara deneyerek hangisinde daha çok mutlu olduğunu hissedeceksinizdir.Kaşınızdakinden `fiziksel temas` ile bir cevap alamadıysanız, 2. plana geçin, yani partnerinizin sevgi dilini konuşmak için çaba gösterin.

Kaynaklar: Evlilik Psikolojisi` ;Prof.Dr.Nevzat Tarhan;Timaş Yayınları 2014

Çift,Evlilik ve Aile Terapisi` ;Uzm.Psk.Tarık SOLMUŞ;Doruk Yayınları 2011

http://www.ruhsalgelisim.com/yazilarim/index.php?option=com_content&view=article&id=71:be-sevg-dl&catid=38:ale-danimanlii

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzm Psikolog Damla Kankaya
Uzm Psikolog Damla Kankaya
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler