Cumartesi, Aralık 2, 2023

Kendimizle Arkadaş Olmak

Mutlu ve memnun bir hayat yaşayıp yeteneklerinden ve elindeki kaynaklardan en iyi şekilde yararlananları, bunları yapmayanlardan ayıran şey nedir? Yoksa bu onlara verilmiş özel bir lütuf mu? Tabi ki de hayır.

Pek çoğumuz ilişkilerimizde zorluklar yaşarız ve bu zorlukları yıpranmadan geçmek, yaşamdan haz almak isteriz. Ama iş, bunu nasıl başaracağımız konusuna geldiğinde olduğumuz yerde kalakalırız. Aslında yaşamı idare etmek de keyif almak da kişinin kendi elindedir. Bunun yolu kendimizi tanımak ve kendimizle arkadaş olmaktan geçer. Nasıl mı? Gelin birkaç maddede açıklayalım.

1)Kendini Kabul

“Dünyada hiç kimse mükemmel değildir ve bireyin kendisini olduğu gibi kabul etmesi gereklidir.” diyor Dr. Paul Hauck.

İstisnalar olmakla birlikte, çoğumuz eleştirilerimizde kendimize karşı acımasız davranırız. Kendimize yaptığımız bu sevgi cimriliği, bizi biz olmaktan uzaklaştırır. Oysaki kendimizin düşmanı olmamızın gerçekten hiç gereği yoktur!

2)Kendiniz İçin Düşünmeyi Öğrenin

Kendiniz için düşünmeyip, bunu başkalarının yapmasına izin vermek oldukça kolaydır. Çünkü düşünmek, cesaret işidir ve pek çoğumuz bundan kaçmayı tercih ederiz.

Yapılan bir araştırmaya göre; bir insanın gösterebileceği en büyük cesaret, doğru görünen bir fikri ilerletmek ve yanlış görünen bir fikre karşı koymakmış. Sizler bu konuda daha cüretli olmalısınız. Unutmayın ki, bağımsız düşünebilme yeteneği sayesinde kusurlarımızın çoğunu yenebiliriz.

3)Yaşam Konusunda Açgözlü Olun

Şüphesiz, kendinize karşı sağlıklı bir tutum geliştirmenin en önemli adımlarından biridir açıkgözlü olmak. Peki bundan kastımız ne? Şöyle ki; kolay aldanır ve saf olmayın. Pratik olun, olayların iç yüzüne iyi bakın. Uydurma ve hatalı düşüncelerden uzak durmaya çalışın.

4)Kendinizi Kontrol Etmeyi Öğrenin

Duygularımızı düşüncelerimiz belirler. Bu, nasıl düşündüğümüz konusunda dikkatli olmamız gerektiği anlamına gelir. Dikkatsizce ve mantıksızca düşünürseniz, her seferinde keyfiniz kaçacaktır. Öz denetiminizi ve disiplininizi geliştirdiğiniz anda, kendinize daha çok değer verdiğinizi ve daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

5)Arkadaşlık ve Sosyal Beceriler

Arkadaşlıklar yaşamsaldır. Tek başınıza yaşamaktan zevk almıyorsanız, insanlardan hoşlanmayı öğrenmek zorundasınız. Eğer arkadaşlar edinip bu arkadaşlıkları devam ettirecekseniz; utangaçlık, bencillik, saldırı gibi sorunların üstesinden gelmeniz gerekir.

Unutmayın ki iyi sosyal beceriler geliştirmek, bizlere pek çok avantaj sağlar.

6)Başınızı Dik Tutun

Başınızı dik tutun, çünkü siz eşsiz ve değerlisiniz.

Zekânız ve beceriniz olduğu için kendinizle gurur duyun.

Dünyayla yüzleşin ve geride bıraktığınız yılları iyi kullanın.

Kendinizi ihmal etmeyin. Ne derler: “Kendinize yararınız dokunmazsa, başkasına da dokunmaz.”

Ve sakın unutmayın!

KUSURLU OLDUĞUNUZDAN ÇOK DAHA FAZLA YETENEKLİSİNİZ.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Sema Küçükay
Sema Küçükay
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler