Ana Sayfa Sağlık Beyaz Dişler İmplant Öncesi Sinüs Lifting Operasyonu Gerekebilir Mi?

İmplant Öncesi Sinüs Lifting Operasyonu Gerekebilir Mi?

0
1375
İmplant Öncesi Sinüs Lifting Operasyonu Gerekebilir Mi?

Kafa kemikleri arasında, sinus adı verilen sinus boşlukları yer almaktadır. Üst çene arka bölge dişleri kaybedildiğinde, bu bölgenin üzerinde yer alan sinüsler  hava basıncının etkisiyle  genişleyerek altındaki kemiğin incelmesine  ve kayıplara yol açar.

Bu kemik kayıpları doğal fizyolojik bir süreç olarak görülebilir ancak implant tedavisi öncesi sorun oluşturabilir. Sinüslerin sarkması nedeni ile kemik hacminde azalma yaşayan bir hastaya implant tedavisi uygulanacaksa, tedavide öncelikle Sinüs Lifting adı verilen bir cerrahi müdahele uygulanır. Azalan kemik miktarını arttırmak  amacıyla sinus tabanının cerrahi olarak yükseltilme işlemi yapılır. Bu işlem ile kemiğin  içine tam olarak yerleştirilmesi gereken implantın boyu ve genişliği için yeterli hacim yaratılır.

Sinüs Lifting Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon yapılacak bölge local olarak uyuşturulur ve diş eti kaldırılarak sinüsün yan işlem için seçilmiş uygun aletlerle bir pencere açılır. Sinüsün içini kaplayan sinus mebranı yükseltilerek, alttaki kemikle arasına greft adı verilen kemik tozu yerleştirilir ve daha sonra operasyon alanı dikişlerle kapatılır.

Operasyondan sonra yaklaşık 6 ayda kemik dokusu yeterli sertliğe erişir ve implantlar yerleştirilebilinir. Fakat  Sinüs Lift operasyonu yapılan bölgede 4mm’den fazla kemik mevcutsa Sinüs Lift operasyonu ile aynı anda implantları yerleştirmek mümkündür.

Kanama olmaması için operasyon sonrası ilk 24 saat tükürülmemeli, sıcak gıdalar tüketilmemeli ve sıcak banyodan uzak durulmalıdır.

Sinüs Lifting operasyonu uzman ve tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde herhangibir zararı yoktur.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz