Perşembe, Nisan 18, 2024

Harpasa Antik Kenti Ve Esenköy (Arpaz)

HARPASA ANTİK KENTİ VE ESENKÖY (ARPAZ) 

Aydın ilinin Nazilli ilçesine bağlı Esenköy, ayanlık döneminden kalma Arpaz bey kulesi ve konağı ile biliniyor. Burası restorasyon sürecine girdi. Yakında bakımsız görüntüsünden kurtulup yeni haline kavuşacak. Arpaz bey kulesi gerçekten muazzam bir yapı ancak hakkında bir çok bilgi ve haber mevcut. O yüzden ben kulenin sırtını yasladığı tepede bulunan Harpasa antik kenti ve eteklerindeki Esenköy’den bahsetmek istiyorum. 

Arpaz Bey Kulesinden Daha Yukarılara Çıkın 

Esenköy’de bulunan Harpasa antik kentinin surları etrafındaki yollardan geçen herkesin gördüğü ancak çok az kişinin yakından görmek için çıktığı bir yer.  En az 2500 yıllık bir Karia yerleşimi olan Harpasa, Akçay vadisine geçiş noktasında Menderes ovasını gören hâkim bir tepede olmasından dolayı önemli bir kent.   

“Akarsu Kenti” 

Kent de Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde kesintisiz şekilde oturulmuş. Menderes nehrinin önemli bir kolu olan Akçay’ın hemen yanında olmasından dolayı da ismine “Akarsu kenti” anlamına gelen Harpassos/Harpasa konulmuş. Kentte surların dışında bir kısmı sağlam kalmış antik tiyatro mevcut. 2500 kişi kapasiteli. Muazzam bir manzaraya sahip. İlginç bir şekilde tiyatronun sahne kısmı günümüzde su deposu olarak kullanılıyor.  

Tiyatronun yukarısında Bizans döneminden kalma surlar görülebilmekte. Bu dönemde daha çok tepenin üst kısımları iskân görmüş. 

 

Köy Sokaklarında Gezin 

Köy merkezi ise çok ilgi çekici sivil mimari örneklerine sahip. Camisi, taş evleri, konakları, çeşmeleri ile gezilmesi gereken bir yer.  

Muhteşem Menderes Ovası Manzarası 

Kuleyi görmeye gelen ziyaretçilere benim tavsiyem antik tiyatroya çıkarak muhteşem bir panoramik manzarayı görmeleri. Ki bu manzara içerisinde Menderes ovası, Akçay ovası, Aydın dağları, Madran dağı, Nazilli ilçe merkezi ve birçok köy ve güzelliği bulabilecekler. Sonra surlar arasında tarihte bir yolculukla köy merkezine inip sokaklarında gezmeleri olacaktır. Tabi bunun içinde kule, antik tiyatro, surlar ve köy merkezi arasında rahat ulaşımı sağlayacak bir patika yol açılmalı. Bu yolda “Antik Tiyatro”, “Kuzey Surları” gibi tabelalarla yönlendirme yapılmalı. Antik tiyatronun da birçok basamakları da yerine oturtulur toplanırsa çok daha güzel olur. 

 

Aç Aç Gezmeyelim 🙂 

Kendi aracı olmayanlar Esenköy’e, Nazilli garajından birlik minibüsleri ile ulaşabilirler. Aç aç gezmeyelim önce karnımızı doyuralım derseniz size bölgenin meşhur pidelerinden Nazilli’de yemenizi tavsiye edebilirim. Geziniz sırasında ise köyün içerisindeki kahvehanelerde Madran gazozu içip ferahlayarak dinlenebilirsiniz. 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Gezgin Murat Abalı
Gezgin Murat Abalı
1982 Nazilli doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Koleksiyoner ve gezginim. Dip detay geziyorum. Fazla bilinmeyen hatta hiç bilinmeyen yerlere gidip en ufak tarihi ve doğa güzelliklerini görüp arşivliyorum. Listeler oluşturuyorum. Aydın ili uzmanlık alanım.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Çok keyifli bir yazı olmuş. Fotoğraflar da bir o kadar hoş. Elinize emeğinize sağlık.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler