Pazartesi, Kasım 27, 2023

Günümüz Bağımlılığı İnternet Ve Ebeveynlere Öneriler

Çağımız teknoloji çağı… Etrafımız teknolojik ürünlerle dolup taştı. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, ipodlar, ve daha niceleri…

Öncelikli olarak internetin bize sunduğu kolaylıkları yadsımamamız gerek. İnternet üzerinden gerçekleştirmediğimiz hiçbir şey kalmadı. Ne de olsa her şey bir ‘tık’ uzaklıkta. Fakat öte yandan bizler internetin ayrılmaz bir parçası olduk ve internet bizleri kendine esir etmeye başladı. Önceleri kontrol bizdeyken bir zaman sonra kontrol el değiştirdi.

Hayatımızı Kolaylaştırması Dışında Başka Neler Buluyoruz İnternette?

İnternet ortamı bize istediğimiz her şeyi vaat ediyor ve veriyor.  Kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Mesela internette iken  istediğiniz kişi olabilir, dilediğiniz gibi davranabilirsiniz. Canınız o an kim olmak istiyorsa ‘o’ oluverirsiniz.

Ayrıca birçok sosyal gruba dahil olabilirsiniz. Bu gruplara dahil olmak, grubun sizi kabul etmesi çok kolay. Öte yandan buradaki arkadaşlığı sürdürmek zorunda da değilsiniz çünkü birçok alternatif  sosyal grup var.  Klavyenizin hızına güveniyorsanız kısa zamanda birçok arkadaş edinebilirsiniz.

Bir diğeri de internet oyunları… Bu oyunlarda ödül sistemi var. Bir görevi yerine getirince ödül veriliyor. Bu ödül seviye geçme oluyor genellikle. Geçilen her seviye bir sonraki seviyeye olan merakı arttırıyor. Ayrıca bir görevi yerine getirmiş olmanın yarattığı haz paha biçilmez olabiliyor. Günümüz Bağımlılığı İnternet Ve Ebeveynlere Öneriler

İnternet Bağımlılığını Nasıl Gözlemleriz?

Bunu öğrenebilmek için kullanım saatine bakmaktansa kişinin işlevselliğine bakmak gerekli. İşlevsellikte bir azalma varsa DİKKAT! Teknoloji bağımlılığı gelişiyor olabilir.

Peki, işlevselliğin azalması nedir? Kişinin ilgi alanlarında, kişiler arası ilişkilerinde, iş ve okul başarısında hatta bir takım temel ihtiyaçlarını karşılamada dahi bir azalma ve bozulma durumudur.

Ergenlikte İnternet Kullanımı Ve Ebeveynlere Öneriler

Özellikle 12-18 yaşları biraz sancılı bir dönemdir. Bu yaşlardaki çocuklarda ve ergenlerde internet bağımlılığını sıklıkla görürüz. Kızlar ‘chat’leşmeyi tercih ederken erkekler daha çok ‘oyun programlarını’ tercih etmekte.

Çocuğunuzun internet kullanımını kontrol edebilmek için;

  • İnterneti alır almaz bilgisayarınıza zararlı sitelerden koruma programlarını yükleyin. Bu tür programlar ücretsiz olarak indirilebiliyor.
  • Teknolojik aletlerin evin ortak kullanım alanlarında olmasına özen gösterin. Çocukların odasında televizyon, bilgisayar ya da en azından internet olması sizin kontrolünüzü zorlaştıracak hatta imkânsız kılacaktır.
  • İnternete zaman zaman birlikte girin veya o girdiğinde gidip yanına oturarak onunla internet ilgisini paylaşın. Bilmediğiniz program, site ya da yenilikleri sorun ve öğrenin.
  • Teknolojik aletleri hangi günler, ne sıklıkta, ne kadar kullanacağı ile ilgili ortak bir plan oluşturun. Bu planı hatta bir sözleşme haline getirin. Bununla birlikte oluşturduğunuz planın muhakkak kaydını tutun. Tutulan kayıtla hem siz hem de çocuğunuz teknolojik aletlerle ne kadar vakit geçirdiğini görebileceksiniz.
  • Son adım olarak bir uzmandan yardım alın.

Teknoloji tutkunuzun esarete dönüşmediği günler dilerim…

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzm Psikolog Tuğba Balık
Uzm Psikolog Tuğba Balık
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler