Pazar, Kasım 26, 2023

Evlilik Sadece Bir Karar Değil Bir Süreç İşidir, Bu Süreçte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaz geliyor ve düğün mevsimi açılıyor. Bu dönemde birçok çift hayatlarını birleştirecek. Sizde onu yeterince tanıdığınızı ve birbiriniz için en ideal çift olacağınızı düşünüyorsunuz. Bunun sonucunda da evlilik kararı aldınız. Aldığınız bu karar kadar evliliğinizi mutlu bir şeklide sürdürmenin de son derece önemli olduğunu unutmamak lazım.

Evlilik Nedir? Nasıl Algılanır?

Evlilik; iki kişinin kendilerini birbirlerine adayacakları ve ömür boyu sevecekleri varsayımı üzerine kurulan, beraberinde ortak paylaşım alanlarını içinde barındıran ve zorunlu kılan, olumlu ya da olumsuz bir duygu alışverişi sunan ilişki bir ilişki türüdür.

Toplumun onayladığı, bireylerin maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılandığı bu ilişki, başarılı yürütüldüğü zaman çiftlerin en öncelikli doyum kaynağı olur. Başarılı yürütülemezse çiftleri yıpratır ve bir takım sorunları da beraberinde getirir.

Peki, Evlilikte Başarılı Olmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
 • Beklentilerinizi açıkça konuşun: Evlilikte çiftlerin birbirinden bir takım beklentileri olabilir. Bu beklentileri açıkça konuşun ve beklentilerinizi ortak bir paydada birleştirin.
 • Sevginizi belli edin: Eşinize onu sevdiğinizi sözlerle ve davranışlarınızla ifade etmekten asla kaçınmayın. Sevmek ve sevildiğini bilmek herkes için öncelikli ve önemli bir ihtiyaçtır.
 • Değerli olduğunu hissettirin: Eşinizi beğendiğinizi ve ona saygı duyduğunuzu gösterin. Düşüncelerine önem verin ve onu yargılamadan dinleyin. Onaylamaya ve takdir etmeye özen gösterin.
 • Onu bütün olarak kabul edin: Hiç kimse kusursuz değildir. Her insanın olumlu ve olumsuz özellikleri olabilir. Eşinizin olumsuz özelliklerine değil, olumlu özelliklerine odaklanın.
 • Şeffaf ve dürüst olun: Eşinizden hiçbir şey gizlemeyin. Evliliğin temellerinden biri güvendir. Eşinizin güvenini sarsacak her türlü söz ve davranıştan uzak durun.
 • Öfkelendiğinizde öfkenizi kontrol edin: Öfkelendiğinizde eşinize zarar verecek bir davranışta bulunmamak için öfkenizi kontrol altında tutmaya çalışın. Öfkenizi kontrol edemiyorsanız kendinizi daha iyi hissedene kadar eşinizin yanından uzaklaşın.
 • Özür dilemesini bilin: Yaptığınız hataları olgunlukla kabul edin ve özür dileyin. Ama dileğiniz özrü o hatayı bir daha yapmamak için verdiğiniz bir söz olarak kabul edin ve hatalarınızı tekrarlamamak için çaba gösterin.

 

 • Sorumlulukları birlikte omuzlayın: Ortak yaşamın tüm sorumluluklarını adil bir şekilde paylaşın. Evliliğin sorumluluğunu ve günlük yaşama ait diğer işleri sadece eşinizin omuzlarına yüklemeyin.
 • Özel anlar oluşturun: Eşinizle baş başa anlar geçirmek için fırsatlar oluşturun. Birlikte daha fazla şey paylaşmaya çalışın ve ortak zevkler belirleyin..
 • Kendi alanınızı oluşturun: Eşinizin ve sizin ayrıca kendinize ait de bir yaşamınızın da olduğunu unutmayın. Kendinize ait ilgi alanları oluşturun ve hobilerinize zaman ayırın.
 • Gerektiğinde bir uzmandan yardım alın: Her evliliğin kendine ait bir takım sorunları olabilir, bu sorunları birlikte aşamıyorsanız bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzm Psikolog Tuğba Balık
Uzm Psikolog Tuğba Balık
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler