Pazartesi, Nisan 22, 2024

Evlerde Son Trendler

2018’e girdiğimiz şu günlerde yeni trendler kendini göstermeye başladı. Son zamanlarda evlerde, ofislerde aynı akım devam ediyor. Ama siz, siz olun her moda olan olur demeyin. Çünkü trendler geçici ama stil kalıcıdır. Biz mimarlar için klasik her zaman vazgeçilmezimizdir. Ömrü uzun olur, istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Bu uygulamaları hangi mekâna yaparsanız yapın; zamansız, modern ve trendlere uygun bir yer ortaya çıkar. Şimdi bu trendlere bir göz atalım.

Mermer

Türkiye’nin dünya birincisi olduğu madenlerdendir. Her bölgemizde vardır. En çok Afyon ve Balıkesir’de bulunur. Marmara adalarında da çıkar.  Mermer; tarihin her döneminde ve her kültürde kıymetli sayılmış, incelikle işlenmiş ve kullanılmıştır. Bunu Anadolu üzerinde yaşamış her medeniyetin bıraktığı izlerde görebiliriz. Anadolu’daki büyük antik şehirlerden Osmanlı İmparatorluğu’nun eserlerine kadar, bu malzeme hak ettiği değeri tarihin her döneminde görmüştür. Bugün yapı teknolojileri çok gelişmiş olmasına rağmen mermer; doğallığı, kendine has özellikleri ve uygulandığı mekâna kattığı incelik sebebi ile değerini yitirmeden günümüzde de kullanılmaktadır. Evet, kesinlikle şu son 4,5 senedir mermer hiç olmadığı kadar hayatımızda. Her yerde mermer, altın çağını yaşıyor desek yeridir! Zemin kaplamasından mobilyaya, duvarlardan aksesuara… Ne ararsanız her şeyde bir mermer karşımıza çıkıyor.

Eskiden mermeri klasik olarak mutfak tezgâhlarında ve fayans olarak banyolarda kullanırdık. Artık bu kuralları yıkarak mermeri, evimizin her köşesinde kullanıyoruz. Mermere en çok yakışan altındır. Altınla kombin ederseniz şık ve lüks bir etki yaratır.

Bleu Blanc – Mavi – Beyaz Akımı

Bleu Blanc (Fransızca) , mavi – beyaz porselenin kullanıldığını ifade eden kelimelerdir. Osmanlılarda Çini Sanatı başlangıcından beri çeşitli tekniklerin uygulanması ile büyük bir aşama ve zenginlik göstermiştir. Bursa Yeşil Cami (1419-22) ve külliyesinin çini süslemeleri, ilk dönem Osmanlı sanatında çininin ulaştığı düzeyi sergiler.

Mavi-beyaz, baktığınız zaman huzur veren çok güzel bir renk tonudur. Gökyüzünün, denizin rengidir. Bu kadar huzur veren başka bir renk gerçekten yok! Şu sıralar çok popüler olan vintage porselen takımlarından vazolara evin her yerinde çok şık ve zarif bir etki yaratıyor.  El işlemesi olan çiniler, İznik işlemesi çiniler… Hepsi kullanılabilir. Evinizde bu tonları kullanarak konstrat etki yaratabilirsiniz. Maviye yakışan en güzel renkler ise: yine mavi tonları, gold, gümüş, pembe çiçekler, pudra, diğer soft renkler… Kısacası açık koyu her renk ile kombin yapabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

İç Mimar Sultan Budak
İç Mimar Sultan Budak
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. 2019 yılının en büyük trendleri 3 boyutlu duvar kağıtları olacak. Çocuk odalarında şu an için hızlı bir girişim çizgi karakterlerden oluşan muhteşem duvar kağıtları ile hazırlanmış ve dekore edilmiş odalar gördüm.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler