Ana Sayfa Kategoriler Sağlık Dize Rot Balans Ve Yük Dengeleme Ayarı Yeni Bir Dönem

Dize Rot Balans Ve Yük Dengeleme Ayarı Yeni Bir Dönem

0
1493
Dize Rot Balans Ve Yük Dengeleme Ayarı Yeni Bir Dönem

Diz kireçlenmesi tanım olarak, diz içindeki kıkırdakların yaş ile birlikte yıpranması sonucunda ortaya çıkan daha çok dizin iç tarafındaki eklemin birbirine teması sonrasında gittikçe ilerleyen ve özellikle şiddetli gece ağrısı yapan,  ilerleyici bir hastalıktır.  Yaşla birlikte kemiklerdeki osteoporoz da artmaktadır. Bunun sonucu olarak da dizin iç tarafına binen yük artmakta ve kemiklerde içe doğru bir eğilme görülmektedir. Bu eğilme sonucunda da vücudun ağırlık merkezi dizin orta hattından iç tarafına doğru kayar, bununla birlikte bütün yük tek bir noktaya biner ve böylece dizin iç tarafındaki eklemler birbirine yakınlaşarak yıpranmaya başlar. Kıkırdaklarda oluşan bu hasarın geri dönüşü de maalesef yoktur.

Hastalar genellikle dizin iç tarafında ve geceleri alevlenme şeklinde olan diz ağrısından şikayet ederler ve kemiklerinin birbirine sürtündüğünü söylerler.  Bu gibi şikayetler ile hastaneye başvuran hastalara genellikle diz protezi olmalarını öneriyoruz. Sosyoekonomik ve kültürel olarak daha bilinçli hastalar doktor tavsiyesine uyup bu ameliyatı oluyorlar.

Yapılan araştırmalarda da sonuçları en yüz güldürücü ameliyat olarak,  diz protezi ameliyatı seçilmiştir. Çünkü hastalar diz ağrısından çok çekmiş ve artık yürüyemez hale gelmişlerdir. Son ana kadar dayanın diye de telkin ettiğimiz bu hastalar ameliyat sonrasında ağrıları geçtiği için hep mutlu olmuşlardır. Ama belki de hayatının en güzel yıllarından bazıları bu ağrılar ile geçtiğinden neler kaybettiklerini de bilmemektedirler. Fakat büyük bir ameliyat olması, hastane yatış süresinin fazla olması, ameliyat sonrası dönemin enfeksiyon açısından risk taşıması ve de pahalı bir ameliyat olması nedeniyle yerine alternatif birçok tedavi yöntemi denenmekte ve uygulanmaktadır.

Alternatif tedavi yöntemleri arasında yıllardır yapılan çalışmalar sonucunda da dize yük ayarı veya rot ayarı dediğimiz esas adı proksimal fibular osteotomy olan cerrahi bir teknik bizim dikkatimizi çekmiştir. Eskiden askerlerin mahkumlara yaptıkları eziyet sonrası dizinde kireçlenme bulunan ve şiddetli diz ağrısı çeken hastaların ağrılarının geçtiği izlenmiş. Yapılan araştırmalar sonucunda da dizin yan tarafında bulunan ve fibula dediğimiz kemiğin bu hastalarda kırık olduğu tespit edilmiş ve bu kemiğin kırılması sonrasında da neden ağrılarının geçtiği anlaşılamamıştır. En yakın teorimiz ise kemiklerdeki osteoporozun hem fibula, hemde tibiadaki spongioz kemik miktarının farklılığından dolayı tibiadaki kemik erimesi fibulaya göre fazla olmakta,  fibula kemiği de adeta yandan bir sopa gibi destek olarak tibianın ondan uzaklaşarak içe doğru eğilmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayıda bu ameliatın en önemli komponentini,  fibula kemiğinin bu etkisini ortadan kaldırmak için yaptığımız kemik eksiltme operasyonu oluşturmaktadır.

Elimizdeki veriler sonucunda bu ameliyatın 5 yıllık takiplerinde hastaların yüz de doksan oranında mutlu olduğu ve ağrılarının geçtiği görülmüştür.

Dize Rot Balans Ve Yük Dengeleme Ayarı Yeni Bir Dönem

Dize rot ayarı veya yük kaydırma ameliyatı dediğimiz operasyondan kısaca bahsedecek olursak.  Bu operasyonda kaval kemiğinin orta yan tarafından 5 cm lik bir kesi ile girilip, fibula dedğimiz ince kemikten 2 cm lik bir kemik parça çıkartılır ve sonrasında diz içine artroskop dedğimiz kapalı yöntemle ve kameralar ile girilir. Burada diz içi yapılar değerlendirilir ve gerekli müdaheler yapılır. Aynı zamanda karın bölgesinden alınan yağ hücreleri özel işlemlerden geçirilerek hastanın dizine enjekte edilir ve dizin iç tarafındaki eklem aralığının açılmasının ardından, öncesinde aşınmış ve yaralı olan kıkırdağa rahat bir nefes aldırılır ve bu sayede de bir miktar da kıkırdak iyileşmesi sağlanmaya çalışılır.

Dize Yük Ayarı Ameliyatı Ne Tür Durumlarda Yapılır?

Diz protezi olmak istemeyen hastalar için alternatif bir tedavi yöntemidir. Dizin yük dağılımını dengeler ve dizin ömrünü uzatır.  Bu ameliyat diz iç tarafında yüklenmesi ve daralması olan fakat diz protezi olmak için çok genç olan hastalar içinde kurtarıcı ve alternatif bir tedavi tekniğidir.

Ameliyat sonrasında hastamız bir gün hastanede yatıyor. Rahat bir gece geçiriyorlar ve ufak tefek ameliyat yerlerinde ağrıları oluyor. Fakat ertesi gün hastalarımız, dizlerinde hiç ağrı kalmadığını ve yürümek istediklerini söylüyorlar. Hemen yürümelerine izin veriyoruz. Ve yaklaşık bir hafta sonra da normal hayatlarına ağrısız ve mutlu bir şekilde devam ediyorlar. Yapılan 5 yıllık gözlemlerde de sonuçların gayet başarılı olduğu görülmüştür. Bu yüzden diz protezi ameliyatından korkan veya dizinde eğilmeleri başlayan ve ilerde protez ameliyatına gitmesini önlemek amacıyla da hastalarımıza bu tekniği şiddetle öneririm.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz