Cuma, Şubat 16, 2024

Çocukların Dışarıda Daha Fazla Zaman Geçirmesinin 10 Faydası

Çocukluğu sokaklarda geçen insanlar bilir ki, öğrenmek ve eğlenmek için sokaktan daha keyifli bir yer yoktur. Hele bir de tarlaların, evcil hayvanları, meyve bahçelerinin arasında, küçük bir ilçede geçmişse çocukluğunuz, çocukluğunuzu tam anlamıyla yaşamışsınız demektir. Günümüzde çocuklar, özellikle de büyük şehirlerde yetişen çocuklar, maalesef sokak kültürünü, yaşayıp tecrübe ederek öğrenmeyi, sosyalleşmeyi sağlıklı bir şekilde öğrenemiyorlar.

Çocuklarımızın çocukluğunu, evlere hapsettik. Bilgisayar, televizyon, cep telefonu ve laptop gibi teknolojik araçlara esir ettik çocukları. Oysa çocukların, dışarıda zaman geçirmeleri, hayatı öğrenmeleri ve sosyalleşmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. İşte size, çocukların dışarıda daha fazla zaman geçirmeleri için 10 neden.

1-) D Vitamini ve Güçlü Kemikler

Çocukları dışarı çıkarmak

Güneş en büyük D vitamini kaynaklarından biridir. Dışarıda zaman geçiren çocuklar, güneş ışınlarından gelen D vitaminini alırlar ve bu vitamin kemik gelişimi açısından çok büyük önem taşır. Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip çocuklar istiyorsanız, onları her fırsatta dışarıya çıkarmalısınız.

2-) Fiziksel Aktivite

Çocukları dışarı çıkarmak

Evde dört duvarın arasına hapsolan çocuklar, vakitlerinin büyük bir bölümünü bilgisayar ve televizyon karşısında geçirirler. Oysa onların daha fazla aktiviteye ihtiyacı vardır. Taş toplamalı, kumda oynamalı, ağaçlara tırmanmalı ve arkadaşları ile kovalamaca oynamalıdır. Bu onların hem sosyal hayatı öğrenmeleri adına, hem de fiziksel sağlıkları için önemlidir.

3-) Motor Beceriler

Çocukları dışarı çıkarmak

Dışarıda, bisiklet süren, arkadaşları ile futbol oynayan, ağaçlara tırmanan çocukların motor becerileri çok daha hızlı gelişir ve yeteneklerinin ortaya çıkması daha kolay olur.

4-) Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Çocukları dışarı çıkarmak

Tabiri caizse, camdan bir köşkte, akvaryumda tutulan çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişmesi daha zordur. Sokakta kirlenen çocuğun bünyesi, mikroplara karşı bağışıklık geliştirir ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi kazanmasına yardımcı olur.

5-) Uyum

Çocukları dışarı çıkarmak

Sokakta arkadaşları ile oynamayı, küçük yaşlardan itibaren öğrenen çocuklar, daha uyumlu ve diğer insanlarla daha koordineli olurlar. Okula başladığında yaşanacak uyum problemlerini aşmanın yollarından biri de, onları okul öncesi yaşlarda, başka çocuklarla dışarıda oynamaya teşvik etmektir.

6-) Hayal Dünyası

Sokakta oynayan çocukları izlediğinizde, onların hayal dünyasının ne kadar da geniş olduğunu fark edebilirsiniz. Kendi içlerinde yeni oyunlar türetirler ve sürekli yeni keşiflere çıkarlar. Dışarıda oynamak çocukların hayal dünyasını genişletmelerine yardımcı olur ve zekalarını açar.

7-) Gözlem Becerileri

Çocukları dışarı çıkarmak

Çocukların gözlem becerileri çok iyidir. Zaten en iyi, gözlemleyerek öğrenirler. Dışarıda oynayan çocukların gözlem yetenekleri daha da çok gelişir. Değişen mevsimleri ağaçların renginden tanırlar mesela. Ya da sokak hayvanlarını, insanları ve doğayı gözlemleme imkanı bulurlar.

8 -) Doğa Sevgisi

Çocukları dışarı çıkarmak

Sık sık doğaya çıkan, pikniğe giden ve tarla/bahçelerde vakit geçiren çocuklarda doğa bilinci ve sevgisi gelişir. Onlar, yaşayan her canlıya karşı saygılı olmayı yaşayarak öğrenirler.

9-) Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

Çocukları dışarı çıkarmak

Bahçeden domates, salatalık toplayan, ağaçlardan elma, armut devşiren çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının gelişmesi pekişir.

10-) Televizyon

Çocukları dışarı çıkarmak

Onları televizyondan ve bilgisayardan ne kadar uzun süre uzak tuttunuz o kadar kardır. Gözlerinin bozulmasını önüne geçmiş olacağınız gibi, televizyondan gelecek tahribatlardan da korumuş olursunuz. Çocuklar, uygun ortam sağlandığında emin olun dışarıda çok daha mutludurlar.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

3 YORUMLAR

  1. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum yazı güzel ancak öncelikle her şey ailede başlıyor, aileler küçük çocuklarını devamlı olarak parklara götürüp diğer çocuklarla ileteşim kurmalarına kesinlikle yardımcı olmalılar, Eğer dışarıya hasta olur diyerek çıkarmazlar ve evde tutarlarsa ileride tedavisi çok zor otizm gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirler, Çocuklarımızla devamlı olarak fazla zaman geçirmenin yollarını aramalıyız.

  2. Bir eğitimci olarak şimdiki çocukların teknolojiyi kullanarak ileriye dönük olarak iletişim becerilerini maalesef kaybetmektedir. Bu neden teknolojiden uzak olan etkinliklere faaliyet göstermesi hem fiziki olarak hem ruhsal olarak onları ileriye dönük iyi bir birey haline getirecektir. Bence tiyatro, sinema ve akranları ile beraber vakit geçirmeleridir.

  3. Bir ebeveyn olarak, çocuklar bizim eski zamanlarımız gibi dışarıda rahat rahat vakit geçiremiyorlar. Buna bazen biz anne babalar, bazende dış etkenler sebep oluyor. Bunun önüne geçmek için, çocuklarla dışarıda vakit geçirmeliyiz, etkinlikler yapmalıyız.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler