Pazartesi, Ekim 2, 2023

Çocuğunuzla Vakit Geçirmek Onun Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Ebeveynlerin çocuğunuzla vakit geçirmek onun psikolojisini nasıl etkiler sorusunun cevabını bilmesi gerekir. İşte detaylar;

Çocuğunuzla Vakit Geçirmek Onun Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Ebeveynlerin çocuklarla ilgili merak ettiği pek çok konu var. Elbette, çocuklarla ilişkilerde başarılı olunabilmesi için bilgi önemli bir yere sahip. Özellikle çocuk psikolojisi ile ilgili her detaya önem verilmesi gerekir.

Her ebeveynin çocuk psikolojisi hakkında kitaplar okumasının büyük yararı vardır. Bunun yanı sıra; çocuk psikiyatrı desteği de alınabilir. Unutulmamalıdır ki; bir çocuğun ileride topluma sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmesi için ebeveynlerin doğru adımlar atması gerekir.

Çocuklarla zaman geçirmek çocuk psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Ebeveynleriyle vakit geçirmeyen çocuklar psikolojik açıdan birçok olumsuzluk yaşarlar. Söz gelimi; sevgi ve ilgiye muhtaç kalırlar. İlgi çekebilmek için yaramazlıklar yapıp ilgi çekmeye çalışırlar. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Bu gibi olumsuzlukların yaşanmaması için ebeveynlerin çocuklarına zaman ayırmaları gerekir. Stresli iş yaşantısı, günlük rutinler, sorumluluklar zamansızlığı getirse de çocuklar için bu zaman yaratılmalıdır.Çocuk Psikolojisi

Çocuklarla Verimli Zaman Geçirmek

Çocuklarla vakit geçirme denilince hemen hemen her ebeveyn aynı cevapları verir. Yemek saatlerinde ya da televizyon başında birlikte zaman geçirdiklerini ifade ederler. Ancak; bu zamanlar ve aktiviteler sırasında çocukla birlikte olmak etkili ve verimli değildir.

Zira, ilgi dağınıktır. Bu nedenle; onlar için özel zaman ayrılması gerekir. Söz gelimi; gün içinde yalnızca çocukla geçirilecek bir zaman dilimi ayrılmalıdır. Bu zaman diliminde sohbet edilebilir, oyun oynanabilir ya da çocuğun istediği bir aktivite yapılabilir.

Ayrılacak zamanın ne kadar olacağından daha çok verimli zaman ayrılması çok daha büyük öneme sahiptir. Yani; ayrılan yarım saatte ilginin tamamen çocuğun üzerinde olması ve başka bir şeyle ilgilenilmemesi gerekir. Böylece verimli zaman geçirmek mümkün olabilir.

Çocuklarla Vakit Geçirmenin Psikolojik Etkileri

Bu konunun daha iyi anlaşılabilmesi için çocuk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Çocuk psikolojisi oldukça derin ve bir o kadar hassas bir konudur. Ebeveynlerin yaptıkları her davranış ve yaklaşım çocukların psikolojisini etkiler.

İlgi Görmek Ona Kendini Değerli Hissettirir

Birlikte geçirilen zamanda çocuk kendini değerli hisseder. Bu olumlu his, çocuğun kendini mutlu hissetmesini sağlar. Mutlu bir çocuğun gelişimi de sağlıklı olur. Değerli olmak ve bunu hissetmek çocuğun psikolojisi bakımından bir zincir gibi olumlamalar meydana getirir.Çocuğunuzla Vakit Geçirmek Onun Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Kendini İfade Edebilme Fırsatı Yakalar

Özellikle çalışan ebeveynlerle çocuklar ancak akşamları bir araya gelebilmektedir. Dolayısıyla, tüm gün anne ve babasını görmeyen çocuk akşamı sabırsızlıkla bekler. Gün içinde yaşadıklarını paylaşma, anlatma ve kendini ifade edebilme ihtiyacı duyar. Bu ihtiyacın karşılanması çok önemlidir.

Kendini ifade edemeyen çocuklar pek çok sorun yaşarlar. Bunun yanı sıra; bu olumsuzluklar ileride daha büyük olumsuzlukları beraberinde getirir. Çocukla geçirilen zamanlarda çocuk kendini ifade etme özgürlüğü yaşar. Anlatır, paylaşır, hislerini ve düşüncelerini aktarır. Böyle durumlarda çocuğun dinlenmesi gerekir. Bu da çocuk psikolojisi üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahiptir.

Kendini Güvende Hisseder

Ailesiyle zaman geçiren çocuk, kendini güvende hisseder. Onların yanında olmak, onlarla zamanı paylaşmak güven hissini artırır. Güven hissi, çocukların en çok ihtiyaç duydukları duygulardan biridir.Çocuğunuzla Vakit Geçirmek

Aile Kavramını Anlamasını Sağlar

Çocuğun aile kavramını öğrenmesi ve anlaması için zaman geçirilmesi gerekir. Aile kavramını bilmeden ve anlamını kavramadan büyüyen çocuklar, bir yanları eksik büyürler. Bu da çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz etkilerin olmasına neden olur.

Mutlu Hissederler

Psikolojilerinde en önemli etkilerden biri, ebeveynlerle zaman geçirmek onları mutlu eder. Mutlu çocukların psikolojileri de her zaman olumludur. Elbette, bu durum onların sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için gereklidir. Aynı zamanda yaşam kalitelerinin artmasını da sağlar.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler