Cuma, Mayıs 17, 2024

Çin Takvimi Nedir? Çin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama

Kız mı, erkek mi? Bebek beklediğini öğrenen çoğu anne-baba adayı, işte bu sorunun cevabını bir an önce öğrenmek için can atar. Ama 14 ila 15. haftalarda ultrasonla cinsiyet tahmini yapılabilse de bebeğin kız mı, erkek mi olacağını kesin olarak öğrenmek için 18 ila 21. haftalara kadar beklemeleri gerekir. İşte bu bekleme süresine dayanamayan bazı anne-baba adayları, bebeğinin cinsiyetini eğlenceli yöntemlerle tahmin etmek isteyebilir. Bu yöntemlerden biri Çin takvimi hesaplamadır. Siz de Çin takvimi nedir? Çin takvimi ile cinsiyet hesaplama nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Çin Takvimi Nedir?

Bir ay-güneş takvimi olan Çin takvimi, ay ve güneşin hareketi üzerine kuruludur. Yaklaşık 700 yıllık bir tarihe sahip olduğuna inanılır. Çin takvimi Çin’de eski dönemde çiftçilik alanında, düğün günü belirlemek veya yeni evlere taşınmak için kullanıldı. Aynı zamanda yüzyıllar boyunca, hevesli ebeveynler bebeklerinin cinsiyetinin ne olduğunu öğrenmek için Çin takvimi cinsiyet tahmin tablosuna baktı.

Çin takvimine göre ay, dünya ve güneş ile aynı hizaya her geldiğinde, yeni bir ay başlar. Ay ve güneşin hareketine göre hesaplanan Çin takviminin Miladi takvime göre bazı farkları vardır. Miladi takvim güneşin hareketine göre hesaplanır; dünya güneşin etrafında bir tur dolandığında bu bir yıldır. Çin takviminde ise yılda 12 veya 13 ay vardır ve Miladi takviminden yaklaşık 20 ila 50 gün geridedir. Çin takviminde 12 ay vardır. Ancak, artık yıl oluştuğunda takvime fazladan bir ay eklenir. Bu nedenle, Çin takvimindeki artık yıllar, Miladi takvimindeki artık yıllardan farklı olarak 13 aydır.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çin takvimine göre bebeğin bir erkek mi yoksa bir kız mı olduğunu öğrenmek için tek bilmek gereken anne adayının doğum tarihi ve gebe kaldığı aydır. Çin cinsiyet takvimi, bebeğe hamile kalındığında anne adayının yaşı ve hamile kalma tarihine dayanır. Cinsiyet tahminini ortaya çıkarmak için Çin takvimi cinsiyet tahmin tablosundaki tarihler çapraz kontrol edilir. Çin takvimine göre cinsiyet belirleme tablosunda 18’den 45’e kadar yaş aralığı bulunur. Ayrıca annenin hamile kaldığı zamanı seçebileceği 12 ay aralığı vardır. Bu iki bilginin kesişiminde ise bebeğin cinsiyeti yer alır.

Çinliler bebeğin anne karnında olduğu andan itibaren yaşını hesaplar. Bu da kişinin doğduğunda bir yaşında olduğu anlamına gelir. Bu nedenle Çin takviminde hesaplama yapmadan önce doğum yılınıza bir yıl eklemeniz gerekir.

Hesaplama yaparken gerekli olan bir diğer bilgi hamile kaldığınız aydır. Eğer hamile kaldığınız tarihi kesin olarak bilmiyorsanız son adet tarihinize 14 gün ekleyerek ortalama alabilirsiniz. Bu size gebeliğin oluşabileceği yumurtlama zamanını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çin cinsiyet takvimi olarak da bilinen tablo, bugün bir bebeğin cinsiyetini doğumdan önce tahmin etmenin bilim dışı bir yolu olarak kullanılabilir. Ciddiye almamanız koşuluyla, Çin takvimiyle cinsiyet tahmini hesaplamak çok eğlenceli olabilir ve bebeğinizle tanışma konusunda sizi daha da heyecanlı hissettirebilir. Çin takvimi cinsiyet hesaplama tablosunu kullanmak, aileniz ve arkadaşlarınız arasında keyifli bir deneyim olsa da sonuçlarının bilimsel olarak kanıtlanmadığını unutmamalısınız. Çünkü Çin takvimiyle cinsiyet tahmin testinin bilimsel bir desteği yoktur.

Bebeğinizin cinsiyetini belirlemenin kesin bir yolu olmadığı gibi ultrason gibi bilimsel yöntemlerin yerine de geçemez. Bu nedenle Çin takvimiyle cinsiyet hesaplamayı sadece eğlence için kullanılabilirsiniz. Güvenilir ve doğru tıbbi bilgiler için her zaman sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Hamileliğinizin 12. haftasından itibaren doktorunuzun yapacağı ultrason kontrolüyle bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin ayına özel bilgiler, anne babalara yönelik bilgilendirici ipuçları, uzman doktor desteği gibi birçok önemli destek ilkadımlarım.com’da sizi bekliyor. Hamilelikten doğuma, bebek beslenmesinden gelişime kadar daha fazla anne bebek bilgileri için İlkadımlarım sitesindeki ziyaret ederek, içerikleri inceleyip okuyabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler