Cuma, Aralık 1, 2023

Başarılı Yöneticinin Dikkat Etmesi Gereken 4 Altın Kural

Çalıştığınız herhangi firmada ya da sahip olduğunuz firmada yöneticilik yapıyorsanız. Yöneticilikte altın kural nedir? Başarılı bir yönetici olmak için nelere dikkat etmeli? Doğru başarılı bir yönetici olmanın esas incelikleri nelerdir? Gibi soruları düşünüyorsanız bu makale tam olarak sizlere göre demektir.

Başarılı olmak kolaydır aslında, sizlere düşen bu yolda dikkat etmeniz sadece bir takım incelikler vardır. Başarılı bir yönetici olmanın birçok yolu vardır. Sizlerde başarılı bir yönetici olmanın inceliklerini bilmek istiyorsanız, bu makale tam anlamıyla sizlere göre demektir. Başarılı bir yönetici olduğunuz takdirde çalıştığınız firmaya birçok katkınız olacaktır. Firmanın eksiklerini veya daha iyi nasıl işleneceğini tam anlamıyla öğrenip geliştirebileceksiniz.

Başarılı Yöneticinin Dikkat Etmesi Gereken 4 Altın Kural

  1. Altın Kural – İş Hayatında Çok Yönlü Olmanız Lazım.

Hayatınızda her zaman farklı gayeler olsun. Farklı uğraşlarınız olsun. Sizlere bu ekstra bir saygınlık katacaktır. Spor, sinema, teknoloji, tiyatro ve ya genel kültür konusunda kendinizi geliştirin ne kadar farklı yönlere sahip olursanız bir o kadar kendinizi ifade etme ve karşıdakini anlamanız bir o kadar kolaylaşacaktır. Daha geniş bakış açısına sahip olmanız konusunda da büyük etkileri olacaktır.

Çok yönlü olma

  1. Altın Kural – Stratejik Yönetime Sahip Olmanız Lazım. 

Hedef belirleme, Stratejik hamleler yapma, Stratejiyi doğru bir şekilde uygulama, doğru değerlendirip ve analizlerden stratejik yönetim doğrultusunda hareket etmek.

Stratejik hamle

  1. Altın Kural – Doğru Karar Verme Tekniklerine Sahip Olmanız Gerekiyor.

Hayatınızda sürekli yaşadığınız olaylarda aldığın kararlar yani hayatınızın küçük bir bölümünde aldığın küçük kararlar.

Bunu da okumanızı tavsiye ederim: Hayattaki Zorluklarla Başa Çıkmanız İçin 8 Altın Öneri

Önemli Kararlar yani büyük kararlar  konusunda sürekli kendinizi geliştirip sürekli her an karar verme durumu olursa diye hazırlıklı olmanız gerekiyor. ( Anlayacağınız arkadaşlar bir kişiyle başlamadan onun hakkında gerekli kararlar alın ve şirketinizde bulunan personellerinizi sürekli değerlendirip karara hazır bir şekilde kalın.) Emin olun ki siz karar verme durumuna düşmeden çözmüş halletmiş ve karar vermiş olacaksınız.

Objektif bir şekilde karar veriniz ve o zaman esas doğruyu tam anlamıyla görüp doğru bir şekilde karar vermiş olacaksınızdır.Başarılı Yönetici Olmanın 4 Altın Kuralı Nelerdir?

  1. Altın Kural – Otoriter Olmanız Lazım.

Yalnız şu çizgiyi bilmek lazım bağırmak, kızmak vb. durumlarla otoriter olmaktan ziyade sağlam bir duruş güler bir yüz ciddi bir iş ahlakı ve disipliniyle olur. Siz gözlerinizle karşı tarafa anlatmak istediğinizi söylemek istediğini daha doğrusu tepkinizi belirtebildiğiniz anda bilin ki o  anda doğru yoldasınız. Herkesin gözünde otoriterlik suratsız, sert bir mizah şeklinde betimlenir. Doğru bir otoriter sahip  olduğunuz taktirde  tüm bu olumsuz bir şekilde bilinen otoriterlik düşüncesini yıkmış olursunuz.

Peki, Otoriter kavramının başlıca maddeleri nelerdir. Öncelikle kişinin kendini tanıması lazım. Disiplinli olunmalı. İş takibini yapabilmeli. Çözüm odaklı olmalı. Yanlış yapılan yerde objektif olarak gözlemlendikten sonra kararlar verilmelidir.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler