Bambu Çiçek

0
210
Bambu Çiçek
Bambu Çiçek

Alışılagelmiş çiçek görünümlerinden farklı olan bambu çiçek, her zaman canlılığını koruyan bir bitkidir. Özellikle de dayanaklı olması, bambuya olan ilgiyi çoğaltmıştır. Son dönemlerde en fazla tercih edilen salon bitkileri arasında yer alan bambu, oldukça kolay yetiştirilmektedir. Evinizde bakıma fazla ihtiyacı olmayan bir çiçek yetiştirmek istiyorsanız, bambu çiçeğini rahatlıkla alabilirsiniz.

Sizi fazla zahmete sokmayan bu çiçek, sevdiği ortamda olursa kendiliğinden gelişir. Bambu çiçeği, dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Hatta bazı bölgelerde bu çiçeğe çeşitli anlamlar yüklenmektedir. Bolluk ve şans, bambu çiçeği denildiğinde akla ilk gelen kavramlardır. Bunun yanında dürüstlük-dostluk gibi kavramları da çağrıştıran bir bitkidir.

Bambu Çiçek
Bambu Çiçek

Bambu Çiçeği Nedir?

Tüm yıl boyunca hep canlı kalan çiçeklerden biri olan bambu çiçek, bu yönüyle oldukça fazla beğenilir. Dracaena sanderiana, bambunun bilimsel adıdır. Zambakgillere mensup olan bambu, 1 metre boya ulaşabilir. Hem toprakta hem de suda yetiştirilebilen bir bitkidir. Ancak toprakta yetiştirildiği zaman canlı yeşil rengini ve kıvraklığını kaybedebilmektedir. Bundan dolayı daha çok suyun içerisinde büyütülür. Hava temizleyiciliği sayesinde evinizin ferah bir alan olmasına katkı sağlar. Bambu çiçeğinin bu etkiye sahip olması, dünyada yaygın bir halde yetiştirilmesine neden olmaktadır.

Bambu Çiçeği Bakımı

Bazı çiçekler, oldukça fazla bakım isterler. Ancak bambu çiçeği, çok az bakımla bile mükemmel derecede büyüyebilir. Eğer bambu çiçeği almayı düşünüyorsanız, bakımını nasıl yapacağım diye düşünmenize gerek yoktur. Çünkü bambu, sizi kesinlikle zorlamayacak bir çiçektir. Bambular, genellikle su içerisinde yaşamayı severler. Bu nedenle toprak yerine su kullanmanız daha iyi olacaktır. Işığı severler ancak direk güneş ışığına maruz kalmayı kalmayı sevmezler. Bundan dolayı odaya ışık girmesi, bambular için yeterli olur. Bambu çiçeğinin yaprakları bitlenebilir. Bu tehlikeyi sık sık kontrol ederseniz, bambunun sağlığını koruyabilirsiniz.

Bambu Çiçeğinin Anlamı

Bambu çiçeği ile her ortamda karşılaşmanız doğaldır. Özellikle de işyerlerinde sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Bunun nedeni ise bambunun şans getirdiğine inanılmasıdır. Hatta bambu çiçeğine ”şans bambusu” denilir. Hayallerin gerçekleşmesini simgeleyen bambu çiçeği, en fazla hediye edilen bitkilerdendir. Huzuru ve dinginliği simgeleyen bir bitkidir.

Bambu, sahip olduğu köklerinin sayısına göre anlamlar kazanmaktadır. Örneğin bambunuzun kökü iki tane ise bunun anlamı, aşktır. 3 ve 6 köke sahipse mutluluk, 8 kök ise servet gibi anlamlara gelir. Farklı kök sayılarına verilen anlamlar ise sayıya göre değişiklik gösterir. Bambu, umutların yeşermesini ifade eder. Çiçeğin bu kadar güzel anlamlar içermesi, insanların bambuya bakış açılarının değişmesine neden olmaktadır.

Bambu Çiçeğinin Sararma Nedenleri

Bambu çiçeği, genel itibarıyla yeşil kalan bir bitkidir. Bambunun sararması, bir şeylerin normal gitmediğinin bir göstergesidir. Bambunun sararmasına neden olan durumların varlığı söz konusu olabilir. Bambu çiçeğinin sararma nedenleri şunlar olabilir:

  • Çiçeğiniz cereyanda kaldığında
  • Çiçeğin bulunduğu ortam her zaman soğuk olduğunda
  • Klimaya direk maruz kaldığında
  • Suyun içerisinde bulunan klor miktarı fazla olursa
  • Özellikle yazın güneş ışığına direk olarak maruz kalırsa

Bu durumların varlığı söz konusu olduğunda bambu çiçeğiniz sararmaya başlayabilir. Bambu bitkisinin güzelliği sürekli yeşil kalmasındadır. Bu nedenle sararmaya neden olabilecek durumlara çok dikkat etmeniz gerekir.

Bambu Çiçeği Bakımında Püf Noktalar

Bambu çiçeği, fazla bakım istemez. Ancak bu, çiçeğe bakım yapmayacağınız anlamına gelmez. Yetişmesi için gerekli olan bakımı mutlaka yapmanız gerekir. Bakım yaparken bazı püf noktalara dikkat ederseniz, bambunuz daha güzel bir şekilde yetişebilir. Bambu çiçeği bakımında dikkat etmeniz gerekenlerin başında su gelir. Eğer bambunuzu suyun içerisinde yetiştiriyorsanız, suyunuzun klorsuz olmasına dikkat edin.

Klorsuz su elde etmek için suyu bir gün bekletmeniz yeterlidir. Eğer toprakta büyütülürse de toprağın sürekli olarak nemlenmesini sağlamalısınız. Dikkat etmeniz gereken diğer bir püf nokta ise bambu çiçeğinin konumudur. Çiçeğinizi cereyan yapmayan ya da güneş ışığını direk almayan bir yere koymanız yeterli gelir. Bambunuzun bulunduğu ortamın ısısı ise dengeli olmalıdır. Ilık bir ortam bambunuzun yetişmesi için uygundur.

Toprakta Bambu Yetiştirme Nasıl Olur?

Bambu, genellikle suyu seven ve suda yetiştirilen bir bitkidir. Ancak bazı insanlar toprakta da bambu çiçeği yetiştirmektedirler. Toprakta bambu çiçeği yetiştirmek, suda bambu yetiştirmeye göre biraz zordur. Toprağı her zaman sulamalısınız. Çünkü bambu çiçeği nemliliği sever. Toprakta yetiştirilen bambuyu, mümkün olduğu kadar uzun ve dar bir vazoya koymalısınız. Bambularınızın dik durması önemlidir. Dilerseniz toprakta ağaç kabukları kullanarak, bambunun köklerinin hava almasını sağlayabilirsiniz.

Suda Bambu Yetiştirme Nasıl Olur?

Suda bambu yetiştirmek, en sık tercih edilen yöntemdir. Çünkü su içerisindeki bambu, daha verimli şekilde yetişmektedir. 5 cm’lik bir su bambu için yeterlidir. Suyunu hafta bir değiştirmeniz gerekir. Değiştirmeden önce suyun klorsuz olduğundan emin olmalısınız. Bunun için suyu bir gece önceden bekletirseniz, klorsuz su elde edebilirsiniz.

Bambu Çiçek
Bambu Çiçek

Bambu Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Bambu çiçeğinin birçok türü bulunmaktadır. Hızlı büyüme özelliğine sahiptirler. Bazı bambu çiçeği türleri, çiçek açabilirler. Şans getiren bir bitki olduğu düşünülmektedir. Genellikle kıvrak ve uzun yapıları vardır. Dar saksılar içerisinde yetişmeleri uygundur. Işığı ve suyu çok severler. Özellikle de su olmadan yaşamaları imkansızdır. Yaygın olarak yeşil renkte olan bir bitkidir.

Bambu Çiçeğinin Çoğaltılması

Bambu çiçeğinin çoğaltılması için uygulanan işlem, çeliklemedir. Yıl içerisinde istediğiniz bir zaman çelikleme yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu yöntemde bambunun gövde kısmından sürgün olan bir bölüm kesilir. Varsa kesilen kısımdan yapraklar alınır. Geri kalan kısım ise ayrı bir suyun içerisine konulur. Bambu köklenmeye başladıktan sonra suyu değiştirilir ve daha dar-uzun olan bir kaba konulur. Böylece bambu çiçeğinin çoğaltılması işlemi tamamlanmış olur.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz